بشنوید: دنیاگیری کرونا آواز پرندگان را زیباتر کرده است

به لطف پاندمی کرونا و خانه نشینی افراد و کمتر شدن سر و صدای شهرها، حالا پرندگان فرصت بیشتری برای خودنمایی دارند و صدای پرندگان زیباتر به نظر میرسد.

وقتی که همه‌گیری ویروس کووید-19 باعث قرنطینه اجباری شد و انسانیت مجبور به بازگشت به خانه‌هایش بود. این سکوت و آرامش حاصل از بازگشت انسان‌ها به خانه‌هایشان نام مختص به خود یعنی "توقف انسانیت" را گرفت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFL science، این توقف انسانیت باعث افت شدید روابط و رفتارهای انسانی شد که برخی از عواقب آن شامل افزایش مشاهدات حیات وحش و کاهش آلودگی‌های مضری مانند انتشار دی اکسید کربن بود. اما نوع خاص دیگری از رفتارهای انسانی مهار شده، صدا بود. تحقیقات جدید منتشر شده در مجله «علم» نشان می‌دهد، کاهش صدا، تاثیر شگفت‌انگیزی بر آواز گنجشک‌های سانفرانسیسکو داشته است.

به لطف سکوت ناشی از قرنطینه شهرها، آواز گنجشک‌ها جذاب‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد

تصور کنید، در یک مشروب فروشی پر و سر صدا هستید که صداهای عجیب و غریب زیادی در آن وجود دارد، هنگامی که می‌خواهید یک لیوان آبجو سفارش دهید، احتمالا صدای شما بسیار بالا، کشیده شده و مانند رنده‌ای روش گوش می‌ماند، احتمالا این صدا و لحن شما در مشروب فروشی، به‌شکل لحن و صدای شما در هنگام  تلاش برای بدست آوردن دل محبوبتان نیست. چنین وضعیتی را گنجشک‌های نر سفید سانفرانسیسکو در هنگام تلاش برای اغوا کردن  محبوبشان از طریق آواز فرح بخش با پس زمینه گوشخراش ترافیک خودرو‌ها تجربه می‌کردند.

در اینجا بشنوید

طبق این تحقیقات جدید، هنگامی که  قرنطینه در بهار به سراسر کشور، بسط داده شد، تعداد عبور و مروروسایل نقلیه از پل «گلدن گیت» به کمترین میزان خود از سال 1954 رسید و متعاقب آن آلودگی صوتی 50 درصد کاهش یافت. در همین جهت این تیم تحقیقاتی تصمیم گرفت تا به بررسی کاهش محسوس صداها بر آواز پرندگان بپردازد.

این گروه تحقیقاتی آواز ضبط شده گنجشک‌ها را در ماه آوریل و مه سال جاری را با چند سال گذشته مقایسه کرد. یافته‌های آن‌ها نشان داد که در یک فضای آرام‌تر برای اجرا، گنجشک‌ها آهسته‌تر می‌خوانند و نت‌های بسیار کمتری می‌زنند و این باعث می‌شود آهنگ آنها برای جنس مخالف جذاب‌تر به نظر آید.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 95129

مطالب مرتبط :
میوه رسیده

شناسایی و برداشت میوه رسیده توسط ربات های پرنده

Tevel Aerobotics Technologies یک ربات مستقل در حال پرواز (FAR) ساخته است که با استفاده از هوش مصنوعی (AI) میوه ها را شناسایی و انتخاب می کند.

مهاجر

تداوم تلفات پرندگان مهاجر در شرق مازندران/آمار پرندگان تلف شده به بیش از دو هزار قطعه رسید

آمار پرندگان تلف شده در شرق مازندران به بیش از دو هزار قطعه رسیده است و روند رو به رشدی طی سه گذشته تاکنون داشته است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب