در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح شد

تفاوت کمرویی کودکان و اضطراب اجتماعی/آیا کمرو بودن کودک ارثی است؟

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران به بیان تفاوت تفاوت کمرویی کودکان و اضطراب اجتماعی پرداخت.

به گزارش خبرنگار گروه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، یکی از مشکلاتی که والدین در دوران کودکی با آن مواجه هستند خجالتی بودن کودکان است که این موضوع تا حدی طبیعی است ولی به گفته کارشناسان روانشناسی اگر از حدی بگذرد می تواند نگران کننده باشد.

مسئله دیگری که در برخی از کودکان وجود دارد موضوع اضطراب اجتماعی است که گاهی از سوی والدین با کمرویی و خجالتی بودن کودک اشتباه گرفته می شود.

۱۵ درصد کودکان خجالتی‌ تر از دیگران هستند

به همین خاطر به سراغ مریم تشویقی مشاور، روانشناس کودک و نوجوان و عضو سازمان نظام روانشناسی ایران رفتیم تا توضیحاتی برای همه هموطنان به ویژه پدرها و مادرها بیان کند.

مریم تشویقی در گفت و گو با خبرنگار گروه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری اظهار کرد: حدود ۱۵ درصد کودکان به شکل طبیعی خجالتی‌ تر از دیگران به نظر می ‌رسند، اگر این احساس طبیعی از حالت متعادل و مناسبش خارج و بیش ‌از اندازه ادامه پیدا کند می ‌تواند برای والدین نگران ‌کننده باشد.

وی در همین ارتباط توضیح داد: مهم‌ ترین زمانی که کودکان از افراد غریبه دوری می ‌کنند حدود ۸ ماهگی است، در این سن به ‌طور طبیعی کودک احساس غریبگی یا اضطراب در حضور افراد غریبه کرده و نشانه ‌ای کاملاً طبیعی در رشد است.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران اضافه کرد: همچنین در حدود ۳ تا ۴ سالگی هم کودک احساس خجالت و شرم را تجربه می ‌کند و نسبت به قبل کمی بیشتر خجالتی به نظر می ‌رسد.

منزوی بودن می‌ تواند نشانه ‌ای از مشکلات کودک باشد

وی در ادامه سخنان خود یکی دیگر از مشکلات کودکان را برشمرد و در همین ارتباط عنوان کرد: اضطراب یا هراس اجتماعی احساس اضطراب شدید در موقعیت ‌های اجتماعی مانند جمع و صحبت کردن با دیگران است، اگر این احساس اضطراب آن ‌قدر در یک موقعیت اجتماعی شدید شود که مانع ارتباط کودک شما با دیگران باشد و عملکرد او را در بازی، تحصیل و ارتباط با دوستانش مختل کند و احتمال تشخیص اختلال هراس اجتماعی وجود دارد.

این روانشاس کودک و نوجوان یادآور شد: کودکان کمرو و خجالتی معمولاً به حضور با دیگران و ارتباط و بازی با هم ‌سن ‌و سال ‌هایشان علاقه دارند اما احساس خجالت مانع ارتباط آن‌ ها می‌ شود، در مقابل کودکان منزوی در کنار دیگران هیچ لذتی نمی ‌برند و حتی حضور در جمع می ‌تواند برایشان آزار دهنده هم باشد، منزوی بودن می‌ تواند نشانه ‌ای از افسردگی یا مشکلات دیگر باشد و نباید با کمرویی اشتباه گرفته شود.

تشویقی تصریح کرد: تحقیقات نشان داده والدین کمرو حداقل یکی از کودکانشان هم خجالتی می ‌شود، اما آیا این تنها به دلیل ارثی بودن کمرویی است؟

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران در پایان بیان کرد: در حقیقت کمرویی تا حدی می ‌تواند ناشی از ویژگی ‌های ژنتیکی باشد اما مسئله مهم ‌تر آن است که اگر شما خودتان فردی کمرو و خجالتی هستید احتمالاً کودک شما علاوه بر گرفتن ژن‌ هایتان از رفتار شما نیز یاد می‌ گیرد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰:۳۳

شناسه خبر: 95197

مطالب مرتبط :
کودک

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح کرد

ضرورت توجه به گفتار و تکلم کودکان توسط والدین/کودک را به سکوت وادار نکنید

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران بر ضرورت توجه به گفتار و تکلم کودکان توسط والدین تاکید کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب