آنچه یک پژوهشگر برای انتشار مقاله باید بداند

برای انتشار مقالات در مجلات خارجی و یا حتی داخلی فرایندهای خاصی وجود دارد که برخی مواقع تولید کنندگان مقاله مشمول پرداخت هزینه هم می‌شوند.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری مقاله نویسی یکی از قسمت‌های مهم و اثر گذار برای پژوهشگران است.

خروجی کارهای پژوهشی با تهیه و انتشار مقالات نمود می‌کند.

برای نوشتن مقاله مراحل مختلف و گوناگی تعریف شده است اما رایج ترین روش‌ها که در دانشگاه‌ها مرسوم بوده و مورد توجه به شریح ذیل است.

به صورت معمول در یک مقاله فرایند یک مشکل یا چالش و یا حتی یک نوآوری مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و شرح کوتاهی از روند تحقیقات و چالش‌ها مطرح و پس از آن در نهایت راه کار برای ارائه مشکل ارائه می‌شود که هر کدام فرایند خاصی دارد که تلاش می‌کنیم به صورت مختصر درباره هر کدام از مراحل بحث و بررسی انجام شود.

نگارنده مقاله یک موضوع در حوزه مختلف را بررسی می‌کند، مشکلات و چالش‌های را که وجود دارد در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد نتایج ارزیابی‌های خویش را در مقاله اعلام می‌کند اگر ظرفیت تحقیقاتی در ارتباط با موضوعی که قرار است انتشار دهد در گذشته وجود داشته را بررسی و درباره نتایج قبلی توضیحاتی ارائه داده و در نهایت نتیجه ارزیابی‌های خویش را مطرح می‌کند.

آنچه که در مقابله باید به آن توجه کرد بررسی موضوعات با اطلاعات و آمار و بررسی‌های همه جانبه است که نگارنده مقاله برای گاهی برای هر کلمه یا هر مطلبی باید دلائل قانع کننده داشته باشد.

مقاله از قسمت‌های مقدمه جذاب آغاز می‌شود، با آمار و جداول و ارقام همراه است، نتایجی که در بررسی‌ها به دست آمده بررسی می‌شود در بخش‌های از مقاله اگر منابع و ماخذی برای تکمیل مقاله استفاده شده ذکر می‌شود و در نهایت به نتیجه گری می‌رسد.

بخش نتیجه گیری در مقالات بسیار حائز اهمیت است از طرفی نگارنده مقالات باید چکیده مقاله را هم جمع آوری کند و کلمات کلیدی برای فهرست سازی در اختیار داشته باشد.

البته نوشتن روش‌ها و عنوان دقیق توصیفی و سپاسگزاری جز بخش‌های مختلف دیگر در مقاله است که نگارنده باید به آن توجه کند.

مقالات به سه دسته مختلف تقسیم می‌شوند که شامل مقالات کامل یا ابتکاری که بیشتر موضوع این گزارش درباره مقالات پژوهشی هستند.

پژوهشگر در این مقالات آثار و نتایج یک طرح، یک پروژه و یا یک چالش اجتماعی را مورد بررسی قرار داده با جامعه هدف خویش برای تکمیل مقاله گفت و گو می‌کند،نتایج را بررسی می‌کند، در برخی از قسمت‌های مقاله به مقام مقایسه حاضر می‌شود از ظرفیت پژوهش‌های مختلف در گذشته بررسی می‌کند و در نهایت نتایج طرح و راهکار آن را برای برون رفت از مشکلات ارائه می‌دهد.

مقالات دیگری هم وجود دارند که تحت عنوان مقالات کوتاه برای انتقال پیشرفت‌های نوع منتشر می‌شود.

مقالات مروری پیشرفت‌های  را درباره موضوع داغ به صورت چکیده بیان می‌کنند و بر نکات مهمی تاکید می‌کنند که در گذشته هم گزارش شده است و بیشتر این نوع مقالات با درخواست سردبیر نشریات ارائه می‌شود.

 در نگارش هر مقاله باید  با عنوان، چکیده و کلمات کلیدی شروع شود  نگارنده پیش از شروع مقالات باید عنوان مقاله، چکیده مقاله و کلمات کلیدی را از قبل آماده داشته باشد.

به صورت کلی متن اصلی مقاله علمی مطابق قالبی به نام

IMRAD باید تنظیم شود  که شامل مقدمه مقاله (Introduction)، روش (Method)، نتایج (Results) و بحث‌های انتهایی مقاله (Discussion) است که در تنظیم مقالات باید به این سئوالات پاسخ داده شود.

 نگارنده در مقدمه مقاله باید به چرایی نگارش و تهیه مقاله باید اشاره کند،یعنی اینکه به صورت واضح و مشخص اعلام کند که  چه کاری انجام دادید که منجر به مقاله‌نویسی شد؟

در ادامه درباره چرائی کار باید صحبت کند؟

 هر محقق و پژوهشگر برای رسیدن به اهداف و نتایج باید روش‌های رسیدن به نتایج را توضیح دهد که به صورت مشخص در مقابله باید به این پرسش پاشخ دهد که چگونه این کار را انجام داده است؟

نتایج و در بحث هم باید چه یافته‌های داشته و هدف کل کار را در بحث توضیح دهد، نتیجه گیر سپاسگزاری و  منابع و ماخذ و مطالب پشتیبانی می‌آید.

بعد از شناخت درباره نوع مقاله محل انتشار مقالات بسیار حائز اهمیت است.

هر ساله وزارت علوم اسامی مجلات معتبر علمی را منتشر می‌کند که کمکی است برای انتشار دهندگان مقالات علمی که از این طریق در جریان وضعیت نشریات معتبر قرار بگیرند.

مجلات معتبر دارای اثرگذاری بالای هستند و از طرفی داری هیأت داورانی قوی بوده و انتشار مقالات در مجلاتی که فعالیت داوران در آن به چشم می‌آید حائز اهمیت است.

مقالات خارجی بین المللی در سطح جهانی عرضه می‌شوند و در سه دسته مقالات خارجی بین‌المللی در سطح جهانی عرضه می‌شوند و سه دسته‌بندی اسکوپوس آی.اس.آی و پاب‌مد برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

برای انتشار مقالات در مجلات خارجی و یا حتی داخلی فرایندهای خاصی وجود دارد که برخی مواقع تولید کنندگان مقاله مشمول پرداخت هزینه هم می‌شوند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲:۲۶

شناسه خبر: 95215

مطالب مرتبط :
شریعتی

عضو هیأت مدیره خانه اقتصاد ایران:

اقتصاد دانش بنیان در کشور نوپا است/باز آموزی دانش‌ اساتید دانشگاهی جدی گرفته شود

عضو هیآت مدیره خانه اقتصاد ایران، گفت: اقتصاد دانش بنیان در کشور ما بسیار نوپا است و کپی بردار مناسبی از این شیوه اقتصادی نه تنها در کشور بلکه در دنیا نشده است.

مقاله

چاپ مقاله پژوهشگر اردبیلی در مجله Environmental Management

مقاله پژوهشگر دانشگاه محقق اردبیلی به صورت یک مقاله بین المللی در مجله Journal of Environmental Management از انتشارات Elsevier با ضریب تاثیر ۵.۶۴ و ۱۶۱ H-INDEX= به چاپ رسید.

دومین دوره جشنواره علمی ناحیه شهید بهشتی

به همت معاون علمی ناحیه شهید بهشتی؛

دومین دوره جشنواره علمی برگزار می‌شود

دومین دوره جشنواره علمی در سه محور علم و فن، اجتماعی و هنری برگزار می‌شود.

مقاله نخبه  بوشهری به عنوان برتر و پربازدیدترین معرفی شد

در هشتمین کنفرانس منطقه ای سیرد در تهران؛

مقاله نخبه بوشهری به عنوان برتر و پربازدیدترین معرفی شد

در هشتمین کنفرانس منطقه ای سیرد در تهران، مقاله یک جوان نخبه موفق شهرستان خارگ استان بوشهر به عنوان مقاله برتر و پربازدیدترین این کنفرانس انتخاب شد.

گفتگوی صمیمی با استادبسیجی بیرجندی که هم پژوهشگر و هم مخترع است

گفتگوی صمیمی با استادبسیجی بیرجندی که هم پژوهشگراست و هم مخترع:

​چاپ ۳۰مقاله علمی در داخل و خارج از کشور/ اختراع دستگاه شستشوی شن و ماسه با روش شیمیایی

چاپ ۳۰مقاله علمی در داخل و خارج از کشور، حضور جهادگونه در عرصه علمی و کمک به دانش آموزان و دانشجویان محروم استان و اختراع دستگاه شستشوی شن و ماسه با روش شیمیایی همه تلاش استاد جوان و بسیجی است که توانسته نقش مهمی را در عرصه علمی خراسان جنوبی داشته باشد.

خبرگزاری علم و فناوری

موفقیت پنج عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی در چاپ مقاله با بالاترین IF

پنج نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه موفق به چاپ مقاله با بالاترین IF شدند.

۴۱۱۴

ارتقاء جایگاه ایران در رتبه‌بندی مقالات پراستناد/ ۳۶ نشریه ایرانی ضریب تاثیر گرفته‌اند

بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، ایران در سال ۲۰۱۸، بر اساس استناداتی که به مقاله‌های نشریات علمی داده شده است، در جایگاه ۱۷ قرار دارد.

۷۸۴

با مجلات علمی بیشتر آشنا شوید/ مزایای چاپ مقاله در نشریات علمی داخلی چیست؟

چاپ مقاله در نشریات علمی یکی از ملاک‌های سنجش سطح علمی نخبگان و پژوهشگران می‌باشد، از این حیث اهمیت آشنایی با نشریات علمی داخلی و مزایای چاپ مقاله در این نشریات بر هیچ کسی پوشیده نیست.

اتیسم

برای اولین در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود؛

همایش ملی خانواده، اختلال اتیسم و چالش های همراه

دبیر علمی همایش گفت: از همه کسانی که در حوزه کودک به خصوص کودکان استثنایی، توانبخشی به ویژه اختلال اوتیسم فعالیت دارند، تقاضا داریم که در این همایش شرکت کنند و با ارسال مقاله کیفیت همایش را ارتقا دهند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب