روش های نوین ازیاد برداشت نفت

علی زین العابدینی کارآفرین اراکی می گوید:روشها و دستگاه هایی که ما تولید می کنیم کمک می کند که دسترسی مارا به ۸۵درصد نفت باقی مانده در زمین را ممکن سازد .

گفتگویی با علی زین العابدینی مدیرعامل شرکت آتیه پویندگان اکسیر داشته ایم که  شرکت ایشان یک شرکت کارآفرین در پارک علم وفناوری می باشد . 
خواستیم خودشان رامعرفی نمایند و در مورد کارشان برای ما مختصری توضیح دهند . 
علی زین العابدینی کارشناس ارشد مهندسی شیمی از دانشگاه شیراز هستم سال ۹۲فارغ التحصیل شدم .در سال ۸۸در کشور یکسری تحریم ها اتفاق افتاد که ورود یکسری از تجهیزات به ایران سخت شد مخصوصا در زمینه مهندسی شیمی و نفت که عمدتا در دما و فشار بالا بودند که کشور ما خلا زیادی را در این زمینه داشت . 
زین العابدینی می گوید:
در سال های تحصیل در دانشگاه با سیال فوق بحرانی دی اکسید کربن که یکی از فناوری های روز دنیا بود اشنا شدیم و یکسری کارهارا در زمینه دارو و احیای کاتالیست ها توانستیم انجام دهیم  که موفقیت امیز بوده اند  
ما در پایان نامه ارشد توانستیم روی دستگاه هایی کارکنیم که بیس انها دما و فشار بالا بوده اند. 
وی افزود :ما از سال ۹۵ توسط پارک پذیرش شدیم و تا الان هم توانستیم عضوی از پارک علم و فناوری باشیم . 
تمرکز اصلی شرکت عمدتا در ساخت تجهیزات مهندسی نفت بوده مثل اندازه گیری کشش بین سطحی وغیره ...... 
زین العالدینی در توضیح پروژه اش میگوید:
ماپدیده ای داریم بنام کشش بین سطحی که یکی ازپارامترهای مهم برای مهندسی نفت وتولید نفت از زیرزمین حساب می شود و این دستگاه پیچیدگی های خاص خودش را داردو ترکیبی از شیمی، مکانیک ونفت است. 
مابخاطر خلایی که درزمینه در کشور داریم  تمرکزمان را روی این دستگاهگذاشته ایم.
وی گفت:ما برای مهندسی کردن تجهیز با۳نفر شروع کردیم با یک ایده اولیه از پارک علم فناوری پذیرش گرفتیم بخاطر حمایت های پارک ما توانستیم گروه را گسترش دهیم والان ۱۵نفر به صورت مستقیم وغیرمستقیم باشرکت همکاری می کنند. 
زمانی که ما دستگاه را ساختیم از آنجایی که این دستگاه تکنولوژی های زیادی در ان استفاده شده بوداز دل این تجهیز ۷محصول دیگر رانیز تولید کردیم وتوانستیم این گسترش محصول را داشته باشیم . مادر پدیده کشش بین سطحی ۹مدل را طراحی کرده ایم که این ۹مدل می تواند طیف وسیعی از نیازها راچه در صنعت چه دراموزش وچه در پژوهش به خود اختصاص دهد واین باعث تمایز شرکت ما نسبت به بقیه شرکت ها شده است. 
زین العابدینی در مورد ضرورت واهمیت کارش می گوید:
در کشور ما منابع نفت وگاز بسیار اهمیت دارد، که کشور برای استخراج نفت از فشار طبیعی مخزن وتاحدودی فشارهای مصنوعی استفاده می کند پس ما ۸۵درصد نفت تولید نشده در زیر زمین داریم ، روشها و دستگاه هایی که ما تولید می کنیم درآزمایشگاه، کمک می کند روش هایی را بررسی کنیم که دسترسی مارا به ۸۵درصد نفت باقی مانده را ممکن کند که متاسفانه بخاطر تحریم ها این تکنولوژی در اختیار ایران قرار نمی گیرد بخاطر همین ایران در مخازن مشترک عقب تر می ماند به همین دلیل این تجهیزات ما کمک می کند تا روش های نوین تولید نفت از مخازن را بتوانیم کلاسه بندی کنیم که اصطلاحا به عنوان روش های نوین ازیاد برداشت ثانویه وثالثیه از مخازن گفته می شود. 
که نفت تله افتاده از داخل زمین رابیرون می کشدکه این کار به ثروت آفرینی کشورکمک می کند. 
زین العابدینی در مورد مطالباتش از سازمان های مختلف گفت :
یکی از بزرگتری مشکلات ما نداشتن ارتباطات با کسانی است که از ما خیلی جلوتر هستند . 
مشکل دوم ما نگرش منفی مردم نسبت به تولیدات داخل بود بخاطر عدم طراحی و ساخت مناسب شرکت های قبل . 
در مورد از بین بردن این مشکلات ما ابتدا اعتماد سازی کردیم
وکارهای شرکت را فقط روی پدیده کشش بین سطحی متمرکز کردیم که ۲سال اول سال سختی برای شرکت بود. به این صورت کار را آغاز کردیم که تجهیز را در اختیار خریدار قرار دادیم بدون انکه پولی دریافت کنیم سپس در صورت مورد تایید بودن خریدار هزینه را دریافت می کردیم به این صورت با پایین ترین سود و حاشیه دستگاه ها را می فروختیم . 
در کنار اینها آموزش به خریدار را نیز داشتیم . 
وی در مورد بازارهای فروش خود دانشگاه ها ، پژوهشکده ها، شرکتهای خصوصی شرکت نفت و کشورهای عراق، سوریه، عمان و قطررا نام برد. 
زین العابدینی درباره انتظارت خود از پارک علم و فناوری افزود:
ابتدا تبلیغات زیادی را برای شرکت ها انجام دهند، ایجاد ارتباط با خارج از کشور برای فروش محصولات در حوزه نفت و در اخر یارانه ای را برای تبلیغات بگذارند . 
و انتظارات ما از مسئولان دیگر هوشمند کردن هزینه ها می باشد که در شرایط بحرانی از بودجه دانشگاه ها و پژوهشکده ها کم نکنند .

گزارش از :فاطمه زهرا سلیمی

انتهای پیام /س

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۱:۰۴

شناسه خبر: 95217

مطالب مرتبط :
آیا این روش باعث لرزش زمین می شود؟

روش آمریکا برای استخراج نفت با آب

آیا این روش باعث لرزش زمین می شود؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب