توسط محققین MIT انجام شد؛

ساخت رباتی که با آن می توان بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند را درمان کرد ! + فیلم و عکس

دانشمندان MITربات سیمی شکلی را اختراع کرده اند که می تواند درمان سکته های مغزی را دگرگون کند. این ربات کرم گونه طوری طراحی شده است که می تواند از میان رگ های خونی ریز پر پیچ و خم در مغز انسان عبور کند تا لخته های خونی که باعث سکته مغزی می شوند را از بین ببرد و جریان خون را به حالت اولیه بازگرداند.

گروه پزشکی خبرگزاری علم و فناوری سکته مغزی شایع ترین اختلال نورولوژیک و نوعی آسیب حاد و ناگهانی است که سالانه افراد زیادی را دچار عوارض جسمی و حرکتی می کند. دسترسی به روش های نوین درمان سکته مغزی ، بدان معنی است که در زمان طلایی قبل از مرگ بافت مغزی در اثر کمبود اکسیژن، بیماران بیشتری با سکته مغزی بتوانند تحت درمان قرار بگیرند و با خطر مرگ یا ناتوانی دائمی مواجه نشوند. در این زمینه و برای درمان افرادی که دچار این بیماری شده اند به تازگی محققان دانشگاه MIT ، از نوعی ربات سیمی رونمایی کرده اند که در کوتاه ترین زمان می تواند رگ های مغز انسان که دچار گرفتگی و لختگی خون شده اند را بازگشایی نماید و جان افراد را نجات دهد.

سکته مغزی چیست ؟

سکته مغزی یا اصطلاح دقیق آن حوادث مغزی-عروقی نوعی اختلال نورولوژیک ناگهانی است که به علت عروق کانونی روی می دهد و به دنبال آن خون‌رسانی به ناحیه‌ای که دچار سکته مغزی شده‌است مختل می‌شود.

سی‌تی اسکن قسمتی از مغز که ایسکمیک ناشی از سکته مغزی را نشان می‌دهد

به بیان دیگر اگر خون‌رسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد، این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‌نامند. سکته مغزی می‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون‌رسان مغز ایجاد شود که به ترتیب سکته ایسکمیک و سکته هموراژیک نام دارند. سکته مغزی در مردان بیشتر از زنان است.

لخته شدن خون مهمترین عامل سکته مغزی

حدود ۸۵٪ از تمام موارد سکته‌های مغزی بر اثر بسته شدن یک شریان مغزی که به آن اصطلاحاً ترومبوز مغزی گفته می‌شود ایجاد می‌گردد. دیگر عوامل عمده سکته مغزی را آمبولی مغزی و خون‌ریزی مغزی تشکیل می‌دهند. آمبولی مغزی وقتی رخ می‌دهد که تکه‌ای از یک لخته خون که در جای دیگر بدن مثل قلب یا رگ اصلی گردن ساخته شده، خود را از طریق جریان خون به یکی از شریان‌های خون‌رسان مغز برساند و در آنجا گیر کند. حدود یک چهارم از سکته‌های مغزی بر اثر آمبولی مغزی بروز می‌کنند. خونریزی مغزی باعث حدود ۱۵٪ سکته‌های مغزی می‌باشد و بر اثر پاره شدن یکی از شریان‌های مغز روی می دهد. در این موارد خون بر روی بافت‌های اطراف آن ریخته می‌شود.

لخته‌های خونی که باعث ترومبوز و آمبولی مغزی می‌شوند احتمال زیادی دارند که در یک شریانی که بر اثر آترواسکلروسیس آسیب دیده‌است ساخته شده باشند. تصلب شراین وضعیتی است که در آن دیواره رگ‌ها بر اثر رسوب چربی سفت می‌شود. عواملی که باعث افزایش احتمال ایجاد تصلب شراین می‌شود عبارتند از سیگار کشیدن، مصرف زیاد چربی در رژیم غذایی، دیابت و وجود مقدار زیادی چربی در خون.

علایم سکته مغزی

در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان می‌دهند. علایم هر سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده‌است. این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:

 • ضعف و کرختی صورت و بازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همی پارزی)
 • فلج صورت، بازو و پاها در همان طرف (همی پلژی)
 • عدم تعادل و لنگ زدن (آتاکسی)
 • اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری)
 • اشکال در بلع (دیس فاژی)
 • کرختی و سوزش قسمت‌های بدن- اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی)
 • دو بینی-تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم
 • سردرد شدید و ناگهانی
 • از دست دادن حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت-اختلال در قضاوت
 • سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی
 • بی‌اختیاری ادرار و مدفوع
 • اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن چیزی که دیگران می‌گویند.
 • عدم توانایی در انجام حرکات ظریف.

اگر سکته مغزی شدید باشد، قسمت‌هایی از مغز که کنترل تنفس و فشار خون را بر عهده دارند ممکن است گرفتار شده یا اینکه ممکن است شخص به اغماء رفته و نتایج مرگباری را به دنبال داشته باشد.

ساخت رباتی که با آن می توان بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند را درمان کرد !

دانشمندان  MITربات سیمی شکلی را اختراع کرده اند که می تواند درمان سکته های مغزی را دگرگون کند. این ربات کرم گونه طوری طراحی شده است که می تواند از میان رگ های خونی ریز پر پیچ و خم در مغز انسان عبور کند تا لخته های خونی که باعث سکته مغزی می شوند را از بین ببرد و جریان خون را به حالت اولیه بازگرداند.

ربات دانشگاه MIT

رالف ساکو، رئیس بخش عصب شناسی دانشکده پزشکی میلر دانشگاه میامی و رئیس سابق انجمن قلب آمریکا در مورد این ربات گفت:

 "این پیشرفت به طور چشمگیری می تواند دسترسی به درمان های بازیابی لخته را افزایش دهد، که در حال حاضر به دلایل اصلی سکته مغزی تبدیل شده اند. این پیشرفت یک جهش کوانتومی است ... برای دسترسی به درمان بازیابی لخته خونی در مغز."

ربات دانشگاه MIT چگونه عمل می کند ؟

بر اساس اعلام محققان MIT ، این وسیله که از طریق برشی کوچک در کشاله ران یا گردن به بدن بیمار وارد می شود و سپس به مغز می رسد، کوچکتر از بالون های رفع لخته معمولی است و دارای یک پوشش لغزنده و کاهش دهنده اصطکاک در اطراف آلیاژ انعطاف پذیر مرکز خود است. این ربات می تواند به سرعت راه خود را از میان مسیرهای پر پیچ و خم عروق مغزی در ابعاد واقعی، که شامل خون شبیه سازی شده و همچنین لخته ها و آنوریسم های (مناطق ضعیف رگ های خونی که ممکن است با دستگاه جدید قابل رفع باشد) شبیه سازی شده است، باز کند.

فیلم / نحوه عملکرد ربات مغناطیسی

نکته ای که در مورد این ربات وجود دارد آن است که این ربات به جای آنکه مستقیماً توسط دست پزشک متخصص (آنچنان که در مورد درمان های فعلی لخته های خونی صادق است) هدایت شود توسط آهنرباها هدایت می شود که این امر باعث می گردد تا پزشکان بتوانند آن را از اتاق دیگری یا حتی بیمارستان دیگری هدایت کنند. بنابراین پزشکان می توانند به طور بالقوه قرار گرفتن در معرض اشعه X ، برای بررسی رگ های خونی ریز در مغز، را کاهش دهند. بیمارانی که در مناطقی با منابع پزشکی محدود محلی هستند نیز می توانند سریعاً از طریق درمان از راه دور توسط متخصصانی در مرکز جامع سکته مغزی در شهری دیگر، خدمات پزشکی مورد نظر را دریافت کنند.

مراحل عبور ربات از رگ های خونی

ژوانه ژائو، استادیار مهندسی مکانیک و مهندسی عمران و محیط زیست در MIT و عضو تیمی که این دستگاه را تولید کرده است، گفت:

 "حتی ممکن است بتوان هوش مصنوعی را در سیستم کنترل مغناطیسی گنجانید تا بتوان آن را توسط پزشکان و درمانگرانی که حتی آموزش های تخصصی کمتری دارند، بکار گرفت."

بر اساس اعلام محققین دانشگاه MIT ، نمونه اولیه این ربات تاکنون آزمایش های خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است اما برای عرضه نمونه تجاری شده آن، مراحل زیادی باقیمانده است و برای استفاده از آن بر روی انسان به یک بازه زمانی ده ساله نیاز است .

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 95218

مطالب مرتبط :

سلول درمانی سکته مغزی به کمک سلول پوست،۹۰٪ عملکرد را بازیابی می‌کند

محققان گزارش کردند:

سلول درمانی سکته مغزی به کمک سلول پوست، ۹۰٪ عملکرد را بازیابی می‌کند

دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه وکسنر اوهایو، فناوری را توسعه داده‌اند که می‌تواند سلول‌های پوست را "دوباره آموزش" دهد تا به ترمیم بافت آسیب دیده مغز کمک کند. آنها در آزمایشات، موش‌های مبتلا به سکته مغزی که از طریق سلول‌های داخل جمجمه تزریق می‌شوند، گزارش کردند: تقریباً تمام عملکرد حرکتی خود را بازیابی می‌کنند و نواحی آسیب دیده مغز را ترمیم می‌کنند.

هیدروژل

به رهبری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

کاربرد هیدروژل رسانا در رباتیک نرم

دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون به رهبری دانشمند ایرانی خود ماده ای نرم و انعطاف پذیر ساختند که می تواند رسانای الکتریکی زیادی را تولید کند.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

تبعیض مسئولین در برگزاری دو آزمون در کمتر از یک هفته/ چرا آزمون وکالت بدون اعلام قبلی لغو شد؟

مسئولین وزارت بهداشت در حالی آزمون وکالت را به دلیل شیوع کرونا بدون اعلام قبلی لغو نموده اند که آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۱۴۰۰ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی عالی صبح جمعه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۹ برگزار شد و ۱۸۵ هزار و ۶۹ نفر نیز در ۲۱۰ حوزه امتحانی و ۱۱۰ شهرستان در این آزمون به رقابت پرداختند.

تجهیزات مخابراتی

ساخت تجهیزات مخابراتی در داخل کشور/ انتقال تکنولوژی از آریونت یاسوج به دنیا

تجهیزات مخابراتی با همت نخبگان، فناوران، متخصصان دانشگاهی و کارآفرینان بومی در داخل کشور ساخته شد که موفقیت ارزنده ای محسوب می شود.

۱

ترفندهای کاربردی رایانه؛

آموزش صفر تا صد نرافزار WinRAR + عکس

نرم افزار " WinRAR" را می توان پرطرفدارترین برنامه در زمینه فشرده سازی فایل ها به شمارآورد که قابلیت های بسیار زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. این نرم افزار علاوه بر کاهش ۱۰ درصدی حجم فایل ها ، از پسوندهای RAR and ZIP files, unpacks ۷Z, ACE, ARJ, BZ۲, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z نیز پشتیبانی می کند .

ساخت گوش برای ربات استفاده از گوش ملخ!

ساخت سیستم شنوایی برای ربات ها با استفاده از گوش ملخ!

محققان با ادغام گوش ملخ در یک ربات، موفق به ایجاد نوعی سایبورگ (آدم مکانیکی) شدند. این ربات توانست به صداهایی که سنسور بیولوژیکی ایجاد می کند پاسخ دهد و این اکتشاف می تواند زمینه را برای حسگرهای حساس تر و کارآمد فراهم کند.

۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت ربات هوشمندی که توانایی راه رفتن را برای کودکان معلول فراهم می کند + فیلم و عکس

محققان به تازگی از نوعی ربات هوشمند به نام "Trexo Robotics " رونمایی کرده اند که می تواند امکان دوباره راه رفتن را برای کودکان معلول فراهم آورد؛ این ربات همچنین قابلیت اتصال به اینترنت را دارد و والدین می توانند با کمک تلفن هوشمندشان آن را کنترل کنند.

مغز دو بیمار کما با سونوگرافی شروع به کار کرد

محققان گزارش کردند؛

مغز دو بیمار کما با سونوگرافی شروع به کار کرد

سال ۲۰۱۶، برای اولین بار یک تیم در دانشگاه کالیفرنیا از سونوگرافی متمرکز با شدت کم به تالاموس یک بیمار ۲۵ ساله کما استفاده کردند و بهبود چشمگیر بیمار را گزارش کردند، آنها اکنون دو بار دیگر این کار را با موفقیت بر روی یک مرد ۵۶ ساله سکته مغزی و یک زن ۵۰ ساله ایست قلبی با وضعیت هوشیاری کم انجام داده اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب