رئیس پلیس فتا بوشهر؛

والدین فضای مجازی را مدیریت کنند/تهدیدات سایبری در کمین فرزندان

رئیس پلیس فتا بوشهر گفت: والدین ضمن بالا‌بردن دانش خود در خصوص تهدیدات فضای مجازی، بستری عاطفی و دوستانه با فرزندان خود ایجاد کنند به نحوی که فرزندان در مواجه با هر مورد خاص، به آنها مراجعه و از آنها مشورت بگیرند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ سرهنگ مهدی قاسمی، رئیس پلیس فتا استان بوشهر با اشاره به شرح روش های ایمن سازی فضای مجازی پرداخت و گفت: استفاده کودکان و نوجوانان از فناوری اطلاعات، در صورت نداشتن علم استفاده از آن می‌تواند نگران‌کننده باشد.

وی افزود: نقش پدر و مادر در این زمینه، بسیار پررنگ است؛ آن‌ها می‌توانند با یک برنامه‌ریزی دقیق و نظارت درست بر نحوه استفاده فرزندان، از این معضل پیشگیری کنند.

این مقام انتظامی توصیه کرد: ارتقاء سطح آگاهی والدین از فضای مجازی نقش مؤثری در کاهش آسیب فرزندان در فضای مجازی دارد و آن‌ها را از دامها و انحرافات فضای مجازی مصون می‌دارد.

سرهنگ قاسمی ادامه داد: برای همراهی و نظارت کودکان خود در فضای مجازی قوانین و مقرراتی را وضع و به آن پایبند باشید.

وی تصریح کرد: استفاده از موتورهای جستجو بومی، می‌تواند از دسترسی اتفاقی کودکان به محتوای غیراخلاقی و مطالب هرزه‌نگاری جلوگیری کند که البته موتورهای جستجو متعددی در کشور راه‌اندازی شده است که والدین می‌توانند از آنها برای دسترسی کودکان به اینترنت استفاده کنند.

سرهنگ قاسمی افزود: فعال‌سازی قابلیت جستجوی ایمن، امکانی است که بسیاری از موتورهای جستجو خارجی برای محدودکردن و جلوگیری از نمایش مطالب و تصاویر غیراخلاقی استفاده می‌کنند و والدین می‌توانند با فعال کردن این گزینه در موتور های جستجو با آسایش خاطر بیشتری آن را در اختیار نوجوانان قرار دهند.

این مقام انتظامی به هموطنان هشدار داد: والدین برای پیشگیری از آسیب‌های مربوط بازی‌های رایانه‌‌ای باید از نظام ملی رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای (ESRA) استفاده کنند و در هنگام خرید یا دانلود بازی‌‌های رایانه‌ای به نماد رده‌بندی سنی بازی توجه کنند و تنها بازی‌‌هایی را برای کودکان خود تهیه کنند که از نظر سنی مناسب آنها و مورد تأیید بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای باشد.

رئیس پلیس فتا استان بوشهر با اشاره به تغییر سبک زندگی مردم به علت محدودیت‌های کرونایی و استقبال از اینترنت و فضای مجازی عنوان کرد: روند اجرای فعالیت‌ها در اکثر حوزه‌ها به غیرحضوری و اینترنتی تغییر یافته و همین افزایش استقبال استفاده از اینترنت و فضای مجازی که بعضاً هم با عدم دانش و آگاهی همراه است، زمینه‌ساز شکل‌گیری جرایم مختلف سایبری و بروز آسیب برای کاربران شده است.

سرهنگ مهدی قاسمی هشدار داد: هر رمز و پسورد پیچیده‌ای هم که برای صفحات اینترنتی انتخاب شود باز هم ممکن است توسط مجرمین سایبری با صرف وقت و استفاده از نرم‌افزارهای نوین مجرمانه، شکسته شده و از آنها عبور کنند و به محتویات شخصی شما دسترسی پیدا کنند، پس صرف انتخاب رمز و پسورد پیچیده، ضامن حفظ داده‌های دیجیتال شما نیست.

این مقام انتظامی ادامه داد: در صورتی که با گوشی‌ هوشمند خود، تصاویری را به عنوان خاطره ثبت و تصویربرداری کرده‌اید، قبل از اتصال آن به اینترنت، تصاویر و فیلم‌ها را به یک حافظه ذخیره‌ساز جانبی نظیر هارد اکستنرال(External Hard Drive) که به اینترنت متصل نمی‌کنید منتقل نمایید.

وی تصریح کرد: از بازگشایی لینک‌های دریافتی از منابع نامعتبر خصوصاً در شبکه‌های اجتماعی، خودداری نمایید و در هنگام اعطای مجوز به نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌هایی که در حال نصب هستید، دقت نمایید و مجوز غیر ضروری را تأیید نکنید.

سرهنگ قاسمی بیان کرد: همچنین افراد تجهیزات هوشمند همراه خود که دارای محتوای شخصی است حتماً به تعمیرگاه‌های معتبر و مورد اعتماد جهت تعمیر بسپارند و قبل از فروش تجهیزات مورد استفاده خود، از حذف اصولی محتویات شخصی و اکانت شبکه‌های اجتماعی اطمینان حاصل نمایند.

رئیس پلیس فتا بوشهر اظهار کرد: والدین ضمن بالا‌بردن دانش خود در خصوص تهدیدات فضای مجازی، بستری عاطفی و دوستانه با فرزندان خود ایجاد کنند به نحوی که فرزندان در مواجه با هر مورد خاص، به آنها مراجعه و از آنها مشورت بگیرند.

به گفته سرهنگ قاسمی اگر تصاویر شما  به هر علتی در اختیار مجرمی قرار گرفت و نامبرده قصد اخاذی داشت در اولین فرصت به پلیس فتا مراجعه و اعلام شکایت نمایید، زیرا اولین پاسخ مثبت به مجرم سایبری باعث درخواست‌های متعدد بعدی و اخاذی بیشتر خواهد شد.

خبرنگار: فاطمه مظفری پور

/انتهای پیام

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۳:۴۶

شناسه خبر: 95219

مطالب مرتبط :
از من بپرس | محتواهای آموزشی پلیس فتا را ببینید

رئیس پلیس فتا استان بوشهر؛

از من بپرس | محتواهای آموزشی پلیس فتا را ببینید

رئیس پلیس فتا استان بوشهر گفت: قبل از انجام هر نوع فعالیت اقتصادی اینترنتی، به سایت پلیس فتا مراجعه و با همکاران ما که به‌صورت شبانه‌روزی و برخط پاسخگو هستند، مشورت نمایند یا از محتواهای آموزشی موجود در این سایت بهره‌مند شوند.

طول انگشت فرزندان به سطح درآمد مادران اشاره دارد

محققان دانشگاه سوانزی گزارش کردند؛

طول انگشت فرزندان به سطح درآمد مادران اشاره دارد

یک مطالعه مهم بر اساس طول انگشت، به سرپرستی یک متخصص دانشگاه سوانزی نشان داده است، مادران کم درآمد با تنظیم هورمون های خود، بچه های خود را در رحم زنانه می کنند، در حالی که مادران با درآمد بالا فرزندان خود را مردانه می کنند.

گام اول سواد رسانه‌ای/ چگونه در فضای مجازی رژیم بگیریم

آنچه والدین باید بدانند:

گام اول سواد رسانه‌ای/ چگونه در فضای مجازی رژیم بگیریم

سواد رسانه‌ای برای هرکسی تعیین می‌کند که کدام مواد رسانه ای برای او مضر و کدام مواد، مفید هستند و به چه میزان باید از محتوای رسانه‌ای مفید استفاده کرد تا هم نیاز روحی و روانی برطرف شود.

تنها گذاشتن فرزندان در خانه مصداق بارز کودک آزاری است

یک روانشناس بالینی

تنها گذاشتن فرزندان در خانه مصداق بارز کودک آزاری است

یک روانشناس بالینی با تاکید بر لزوم عدم تنها ماندن کودکان در خانه، خواستار اختصاص وقت بیشتری از سوی والدین برای گذراندن با فرزندان شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب