نابود شدن شیوع فلج اسرارآمیز توسط کرونا

به این بیماری که میلایت حاد شل (AFM) گفته می شود، این بیماری عصبی مانند فلج اطفال به طور عمده کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد که باعث ضعف عضلانی و در بعضی موارد فلج دائمی و حتی مرگ می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان فارس، میزان ناخوشایند بیماری همه گیر کرونا ویروس تضمین می کند که سال 2020 به عنوان یک سال بدنام در تاریخ بیماری های انسانی محسوب می شود.


 
اما این فصل تاریک شگفتی هایی را به همراه داشت که می توانیم از آنها سپاسگزار باشیم. در یک مطالعه جدید، محققان دریافتند که شیوع یک بیماری فلج کننده مرموز پیش بینی شده در سال 2020 نتوانست طبق برنامه عملی شود و به روشی عجیب منحل شد بخاطر وجود کرونا ویروس.
به این بیماری که میلایت حاد شل (AFM) گفته می شود، این بیماری عصبی مانند فلج اطفال به طور عمده کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد که باعث ضعف عضلانی و در بعضی موارد فلج دائمی و حتی مرگ می شود.

 
برای دهه ها موارد AFM بسیار نادر بود اما در سال های اخیر نیز شیوع بزرگتری در ایالات متحده و جاهای دیگر رخ داده است و به نظر می رسد هر دو سال یک بار دیگر تکرار می شود.

 
مجموعه ای از تحقیقات قبلی AFM را به ویروسی نادر به نام انتروویروس EV_D68 مرتبط کرده است و اگرچه هنوز مشخص نیست که این ویروس چگونه علائم بیماری AFM را نشان می دهد اما همزمان با شیوع این جفت ، محققان را به فکر انداخته است که تقریباً قطع به یقین مرتبط است.

 
در تحقیقات علمی جدید، تیمی به رهبری اولین نویسنده و مدلساز بیماریهای عفونی سانگ وو پارک از دانشگاه پرینستون الگوهای موارد EV-D68 را بین سالهای 2014 و 2019 ردیابی کرد که با این ویروس در سالهای زوج 2014، 2016، 2018 دوباره احیا می شود که به نظر می رسد می تواند ناشی از عوامل مبتنی بر آب و هوا باشد.

 
داده ها حاکی از آن است که سال 2020 برای یک بار دیگر مورد توجه قرار گرفت.
محققان در مطالعه خود توضیح دادند: "ما پیش بینی می کردیم که شیوع عمده EV-D68 و از این رو شیوع AFM ، در سال 2020 در شرایط نرمال اپیدمیولوژیک امکان پذیر باشد."
البته همانطور که دنیا در تلاش برای مشاهده بود، شرایط اپیدمیولوژیک سال 2020 چیزی غیر عادی بود و انتظار ترکیبی از EV-D68 و AFM هرگز به وجود نیامد.

 
در ایالات متحده کشوری که موارد کرونا ویروس به طور قابل توجهی بیش از هر کشور دیگر است، به نظر می رسد اثرات ترکیبی فاصله فیزیکی قرنطینه و سیاست های انزوا و خاموش شدن اقتصادی و مدنی نه تنها باعث کاهش انتشار کرونا ویروس است  بلکه EV-D68 هم نیز می باشد.

 
نویسندگان می نویسند: "تجزیه و تحلیل اولیه ما نشان می دهد که پاسخ همه گیری کرونا ویروس احتمالاً بر پویایی شیوع  EV-D68 در سال 2020 نیز تأثیر گذاشته است."

 
به گفته محققان، 153 مورد AFM در سال 2016 و 238 مورد در سال 2018 وجود داشته است اما فقط 31 مورد در سال 2020 است.

 
با توجه به آنچه ایالات متحده در چند وقت اخیر پشت سر گذاشته است  اینها تعدادی از موارد مطلوب هستند.
با این حال، هیچ زمانی برای راحتی وجود ندارد  بخصوص که ممکن است سالی غیر برنامه ریزی شده EV-D86 ، خالی از حد معمول در ایمنی ویروسی در سطح کلان جمعیت باشد.

 
تیم تحقیقاتی می گوید: "بر اساس تعداد کم [پیش بینی شده] EV-D68 در سال 2019 ، انتظار داریم تعداد افراد مستعد افزایش یابد و احتمال وقوع یک شیوع زیاد را افزایش دهد."

 

حسین استواری

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 95351

مطالب مرتبط :
برق درمانی

کشفی جالب :

۵۰ سال پیش، محققان درد مزمن را با برق درمان کردند

اکنون برای چند دهه از ارسال تکانه های الکتریکی به نخاع استفاده می شود. حالا با تحریک دقیق تر نشان داده شده است که این روش به برخی از افراد فلج شده توسط آسیب دیدگی کمک می کند تا با پشتیبانی راه بروند.

غرانی

خودمان را دور می زنیم!

از پذیرش غلط کرونا تا تغییر ناقص سبک زندگی

بیش از یک سال است که کرونا به عنوان یک بحران جهانی بر همه ی جوانب زندگی بدون در نظر گرفتن حد و مرز جغرافیایی و رویکردهای سیاسی سایه انداخته و تمامی ساختارهای خرد و کلان را متاثر از خود ساخته است، از دست دادن به یکدیگر به عنوان جزیی ترین و عادی ترین رفتار تا تصمیم گیری های کلان سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ..

واکسن۱

چندین کشور واکسن AstraZeneca را به حالت تعلیق درآوردند

چندین کشور روز پنجشنبه استفاده از واکسن AstraZeneca را به دلیل ترس از لخته خون به حالت تعلیق درآوردند.

باروری

واکسن های کرونا باعث ناباروری نمی شوند

پست های اخیر در شبکه های اجتماعی ادعا کرده است که واکسن های کرونا ویروس تازه تأیید شده باعث ناباروری می شوند.

الذربزیطسظش

در اقدامی امیدوارکننده :

واکسن جدید فلج اطفال به مبارزه برای از بین بردن بیماری های فلج کننده پیوست

این واکسن اصلاح شده به دنبال پایان دادن به شیوع بیماری فلج اطفال در خاورمیانه و آفریقا است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب