به همت نخبه سرایانی صورت گرفت:

ساخت ماشین برداشت گل زعفران / نخبگان گره گشای مشکلات کشور هستند

​اسعدیان از ساخت ماشین برداشت گل زعفران خبر داد و گفت: این ماشین در حال حاضر به کشورهای اروپایی و افغانستان صادر می شود لذا برای رقابت در بازارهای جهانی نیازمند حمایت های مسئولین ام بخصوص سپاه و بسیج علمی هستیم.

امیر حسن اسعدیان عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند در گفتگو باخبرگزاری علم و فن آوری از خراسان جنوبی با بیان اینکه تا کنون 6 اختراع دارم که همه آنها در مرز دانش هستند، اظهارداشت:کار طراحی و اختراع ماشین برداشت گل زعفران از سال 1389 را آغاز و مدلهای مختلفی از این ماشین را تا کنون ساخته ام.

این مخترع سرایانی با بیان اینکه از سال 1396 این ماشن برداشت گل زعفران وارد بازار شده است، گفت: سال گذشته این ماشین ساخته به مرحله صنعتی رسیده است و غالب سازی و سرمایه گذاری بزرگتری برای تولید این ماشین صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در اکثر استانهاکشور ماشین برداشت زعفران به فروش رفته است و تعداری از آن نیز به برخی از کشورهای اروپایی و افغانستان صادر شده است.

اسعدیان با اشاره به اینکه حجم زیادی در زمان کوتاهی از برداشت زعفران وجود دارد، افزود: در زمان اندکی باید همه مردم تمام زعفران به ثمر نشسته را برداشت کنند لذا کارگری برای برداشت نیست و این ماشین کمک خوبی برای کشاورزان زعفران کار در سطح استان و کشور است.

توسعه وافزایش بالای برداشت از مزایای مهم ماشین برداشت گل زعفران است

این مخترع و استاد دانشگاه  بیرجند با اشاره به عمر کوتاه گل زعفران در زمان برداشت، بیان کرد: کمک این ماشین برداشت گل زعفران می تواند موجب توسعه کشت زعفران و افزایش بالای برداشت گردد تا جایی که در هنگام برداشت گل زعفران توسط کارگر با دست حدود 25 تا 40 درصد سود زعفران صرف هزینه برداشت آن می شود.

وی با اشاره به اینکه ماشین برداشت زعفران کمک بسیار خوبی به کشاورز در برداشت گل زعفران است، گفت: نکته ای که باید در هنگام برداشت به آن توجه داشت این است که زمین باید حتما تسطیع باشد و برای این کار باید حتما نیازمند فرهنگ سازی تسطیع زمین کشاورزی هستیم.

همه هزینه های ماشین برداشت گل زعفران شخصی بوده است

وی بابیان اینکه برای موفقیت در هر شغل و کاری نیازمند فراهم کردن زیرساخت مناسب آن هستیم، ادامه داد: از مرحله پژوهشی، طراحی و ساخت ماشین برداشت گل زعفران از هزینه های شخصی خودم استفاده شده است.

اسعدیان بیان داشت: همه سرمایه زندگی ام را برای تولید ماشین برداشت گل زعفران فروخته و صرف این کار کرده ام.

ایجاد رقابت با محصولات خارجی در صورت نیاز همکاری مسئولین

این نخبه سرایانی با اشاره به اینکه ما در ساخت و فروش این ماشین وارد بازار جهانی شده ایم، افزود: در تمام دنیا دستگاه های ما عرضه می شود لذا توان رقابت با بازار های بین المللی را نداریم و برای این کار نیازمند مسئولین امر بخصوص بسیج علمی و پژوهشی و سپاه به هر صورتی که می توانند از ما حمایت های مادی و معنوی داشته باشند،هستیم.

نیازمند 6میلیارد تومان سرمایه برای تولید انبوه هستم

اسعدیان با بیان اینکه هم اکنون نیازمند حدود 6 میلیارد تومان هزینه برای توسعه دستگاه برداشت گل زعفران هستیم، گفت: باید به سمت ساخت دستگاهی پیش برویم که این دستگاه مانند کمباین بتواند کمک خوبی در برداشت گل زعفران باشد و این امر یک ضرورت برای کشاورزی در کشور و کمک به ایجاد رقابت با بازار جهانی است.

وی بیان داشت: 6 میلیارد تومان هزینه ای که می توان صرف ساخت این دستگاه کرد کمتر از سودی است که می تواند عاید کشاورزان و صنعت کشاورزی کشورشود.

نخبگان گره کشای مشکلات جامعه هستند

این نخبه علمی با اشاره به نقش تاثیر گذار نخبگان جامعه در توسعه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و علمی کشورنیز اظهارکرد: نخبگان می توانند با هزینه های کمتری گره های کشور را باز کنند.

اسعدیان ادامه داد: زمانی که به نخبگان در همه عرصه ها توجه شود کمک به جامعه است زیرا نخبه می خواهد یک کشور توسعه یافته، یک  الگوئی تمام عیار برای دیگر کشور ها و در خور یک جامعه اسلامی داشته باشد.

این نخبه علمی با بیان اینکه اسلام الگویی برای پیشرفت کشور ها در تمام عرصه ها در دنیا است، افزود: نکته ای که دنیا با یک دید نامناسب به آن نگاه می کند این است که می گوید اسلام دینی متعلق به 1400سال پیش است و نمی تواند حرفی برای امروز دنیا داشته باشد ویا حداقل برای اقتصاد و حل مشکلات دنیا نمی تواند حرفی برای گفتن داشته باشد.

باید به عنوان یک کشور پیشرفته در همه عرصه تبدیل شویم

وی ادامه داد: مهمترین چیزی که می تواند این شبهات را برطرف کند این است که مایک کشور پیشرفته و پیشرو در همه عرصه ها داشته باشیم لذا سکاندار این پیشرفت ها نخبگان می توانند باشند.

این مخترع سرایانی ادامه داد: حرکتی که نخبگان در سطح جامعه می توانند ایجاد کنند این است که مجوعه پایدار و رو به رشد را فراهم سازند.

اسعدیان با اشاره به نقش نخبگان علمی براساس منویات رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب

افزود: چکیده گام دوم انقلاب را اگر بخواهیم عنوان کنیم این است که ما یک کشور پیشرفته داشته باشیم که مردم آن رفاه دارند و برای این امر باید در مسیر حرکت علمی قراربگیریم.

وی ادامه داد: علم به همراه معنویت موجب نیرو و توسعه همه جانبه یک کشور است.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 95531

مطالب مرتبط :
شریعتی

عضو هیأت مدیره خانه اقتصاد ایران:

اقتصاد دانش بنیان در کشور نوپا است/باز آموزی دانش‌ اساتید دانشگاهی جدی گرفته شود

عضو هیآت مدیره خانه اقتصاد ایران، گفت: اقتصاد دانش بنیان در کشور ما بسیار نوپا است و کپی بردار مناسبی از این شیوه اقتصادی نه تنها در کشور بلکه در دنیا نشده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب