حسگر زیرپوست از تکه های طلا برای نشان دادن سطح داروهای جریان خون استفاده می کند

دانشمندان آلمانی ماده ای از یک هیدروژل متخلخل زیست سازگار ساخته اند که درون آن نانوذرات طلا وجود دارد که با گیرنده های مولکول های دارویی خاص پوشانده شده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ وقتی بیمار در حال دریافت دارو است ، تعیین اینکه چه مقدار از دارو در واقع به جریان خون او راه می یابد دشوار است. یک "خال کوبی" زیر پوستی جدید به لطف نانوذرات طلای تغییر دهنده رنگ می تواند کمک کند.

در حال حاضر این حسگر توسط دانشمندان دانشگاه یوهانس گوتنبرگ آلمان در ماینتس در حال توسعه است ، این حسگر "نه بزرگتر از یک پنی و نازک تر از یک میلی متر" توصیف شده است. این ماده از یک هیدروژل متخلخل زیست سازگار ساخته شده است که درون آن نانوذرات طلا وجود دارد که با گیرنده های مولکول های دارویی خاص پوشانده شده اند.

بعد از کاشت دستگاه شفاف و بیولوژیکی مانند زیر پوست ، رگ های خونی از طریق منافذ به درون آن رشد کرده و خون را به نانوذرات منتقل می کنند. هر داروی هدفمندی که در آن خون وجود داشته باشد به گیرنده ها متصل می شود و باعث می شود طلا نور مادون قرمز را به رنگ مشخص منعکس کند - این رنگ با توجه به غلظت دارو در جریان خون به روشی قابل پیش بینی متفاوت است.

گرچه این نانوذرات با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند ، اما با استفاده از دستگاه خواننده مخصوص مادون قرمز از طریق پوست خود را نشان می دهند. و برخلاف برخی از حسگرهای زیر پوستی که قبلاً ساخته شده بودند و فقط برای چند روز پایدار مانده بودند ، این یکی چندین ماه در حالت عملیاتی باقی می ماند.

این آزمایش قبلاً روی موشهای آزمایشگاهی بدون مو آزمایش شده است که به طور دقیق میزان مختلف آنتی بیوتیک را در جریان خون آنها نشان می دهد. دانشمندان امیدوارند که با توسعه بیشتر ، این فناوری بتواند نه تنها دارو ، بلکه نشانگرهای زیستی مرتبط با شرایط مختلف پزشکی را نیز تشخیص دهد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۷:۰۴

شناسه خبر: 95574

مطالب مرتبط :
یک روش جدید چاپ سه‌بعدی برای رفع کمبود عضو پیوندی ایجاد شد

توسط دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان؛

یک روش جدید چاپ سه‌بعدی برای رفع کمبود عضو پیوندی ایجاد شد

به دلیل کمبود اندام جهانی و اهداکنندگان محدود عضو، هزاران بیمار در صورت صدمات شدید، بیماری یا شرایط ژنتیکی بدنبال اندام و بافت باقی مانده‌اند، اما اکنون سامان نقیه‌ محقق ایرانی با چاپ زیستی جدید سه بعدی، ساختار متخلخل از لایه آلژینات ایجاد کرده است که چنین ساختاری منافذ متصل به هم دارد و یک محیط سلول دوستانه فراهم می‌کند.

اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی‌های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است/ مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان اعلام کرد:

اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی‌های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است/ مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم

دکتر زهرا امینی سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان، با اشاره به این که براساس واکاوی مشکلات زناشویی مراجعه کنندگان، اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است، گفت: مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم.

بیماری پوستی

غربالگری بیماری پوستی با استفاده از لپ تاپ

یک مهندس پزشکی از معماری جدید شبکه عصبی عمیق - برای استفاده در یک لپ تاپ استاندارد - خبر می دهد که تشخیص زود هنگام اسکلروز سیستمیک (SSc) ، یک بیماری خودایمن نادر را نشان می دهد که توسط پوست و ارگان های داخلی سفت یا رشته ای مشخص می شود.

فوتوسنتز

بهبود کارایی دستگاه فتوسنتز مصنوعی با گذشت زمان

دانشمندان دانشگاه میشیگان (UM) و آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور نوع جدیدی از فناوری را به نمایش گذاشته اند که نه تنها می تواند هیدروژن تولید کند، بلکه در حین استفاده دچار تغییرات مورفولوژیکی شود که باعث می شود با گذشت زمان کارآمدتر شود.

یک مقام رسمی EMA واکسن آسترازنکا با ترومبوز مرتبط است

سرانجام پذیرفتند:

یک مقام رسمی EMA ، واکسن آسترازنکا با لخته خون مرتبط است

یک مقام عالی رتبه در آژانس داروهای اروپایی (EMA) در مصاحبه‌ای که امروز سه‌شنبه منتشر شد، گفت که بین واکسن آسترازنکا کرونا ویروس و لخته‌های خون ارتباط وجود دارد.

تصویربرداری

تکنیکی برای تصویربرداری از نمونه های بیولوژیکی با دقت

مهندسان MIT نوع جدیدی از هیدروژل را تولید کرده اند که پیکربندی یکنواخت تری را در اینجا نشان می دهد و برای تصویربرداری از نمونه های بیولوژیکی تا رزولوشن حدود ۱۰ نانومتر دقت بیشتری را فراهم می کند.

رگ

رگ های خونی الکترونیکی قابل انعطاف و قابل تجزیه

دانشمندان در چین و سوئیس با همکاری یکدیگر یک دستگاه پزشکی قابل کاشت تولید کرده اند که عملکرد اصلی رگ های خونی را تقلید می کند و می توانند برای تسهیل جریان خون استفاده شوند.

پشم

قابلیت تغییر شکل پارچه های هوشمند

محققان دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد جان پائولسون (SEAS) ماده ای زیست سازگار ایجاد کرده اند که می تواند به صورت سه بعدی چاپ شود و از قبل با حافظه شکل برگشت پذیر برنامه ریزی شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب