غربالگری بیماری پوستی با استفاده از لپ تاپ

یک مهندس پزشکی از معماری جدید شبکه عصبی عمیق - برای استفاده در یک لپ تاپ استاندارد - خبر می دهد که تشخیص زود هنگام اسکلروز سیستمیک (SSc) ، یک بیماری خودایمن نادر را نشان می دهد که توسط پوست و ارگان های داخلی سفت یا رشته ای مشخص می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از ساینس دیلی؛ رئیس بنیانگذار گروه مهندسی پزشکی در دانشگاه هوستون در حال گزارش یک ساختار شبکه عصبی عمیق جدید است که تشخیص زود هنگام اسکلروز سیستمیک (SSc) ، یک بیماری خودایمن نادر را نشان می دهد که توسط پوست و ارگان های داخلی سفت یا رشته ای مشخص شده است. شبکه پیشنهادی که با استفاده از یک رایانه لپ تاپ استاندارد (2.5 گیگاهرتز Intel Core i7) پیاده سازی شده است ، می تواند بلافاصله بین تصاویر پوست سالم و پوست مبتلا به بیماری اسکلروزسیس تمایز قائل شود.

متین آکای، استاد كرسی استاد مهندسی زیست پزشکی ، جان اس. دان گفت: ما بر این باوریم که معماری شبکه پیشنهادی به راحتی می تواند در یک محیط بالینی ، با ارائه یک ابزار غربالگری ساده ، ارزان و دقیق برای SSc ، پیاده سازی شود.

New artificial neural network design can differentiate between healthy and diseased skin

برای بیماران مبتلا به SSc ، تشخیص به موقع حیاتی است ، اما اغلب دست نیافتنی است. مطالعات متعددی نشان داده است که درگیری اعضای بدن می تواند خیلی زودتر از حد انتظار در مرحله اولیه بیماری رخ دهد ، اما تشخیص زودهنگام و تعیین میزان پیشرفت بیماری ، پزشکان را حتی در مراکز تخصصی با چالش مهمی روبرو می کند ، که منجر به تاخیر در درمان و مدیریت می شود.

در هوش مصنوعی ، یادگیری عمیق الگوریتم ها را به لایه هایی (شبکه عصبی مصنوعی) سازمان می دهد که می تواند تصمیمات هوشمندانه خود را بگیرد. برای سرعت بخشیدن به فرایند یادگیری ، شبکه جدید با استفاده از پارامترهای MobileNetV2 ، یک برنامه بینایی تلفن همراه ، که از قبل روی مجموعه داده ImageNet با تصاویر 1.4M آموزش دیده است ، آموزش دید.

آکای گفت: با اسکن تصاویر ، شبکه از تصاویر موجود یاد می گیرد و تصمیم می گیرد که کدام تصویر جدید طبیعی است یا در اوایل یا اواخر مرحله بیماری است.

در میان چندین شبکه یادگیری عمیق ، شبکه های عصبی Convolutional (CNN) بیشتر در مهندسی ، پزشکی و زیست شناسی مورد استفاده قرار می گیرند ، اما موفقیت آنها در کاربردهای پزشکی به دلیل اندازه مجموعه ها و شبکه های آموزشی موجود محدود شده است.

برای غلبه بر این مشکلات ، آکای و همکار وی یاسمین آکای در UNet ، معماری اصلاح شده CNN را با لایه های اضافه شده ترکیب کردند و یک ماژول آموزش موبایل ایجاد کردند. نتایج نشان داد که معماری یادگیری عمیق پیشنهادی برتر و بهتر از CNN برای طبقه بندی تصاویر SSc است.

یاسمین آکای گفت: پس از تنظیم دقیق ، نتایج ما نشان داد که شبکه پیشنهادی به 100٪ دقت در مجموعه تصاویر آموزش ، 96.8٪ در مورد مجموعه تصاویر اعتبار سنجی و 95.2٪ در مجموعه تصاویر در حال آزمایش رسیده است .

متین آكای گزارش می دهد: مطالعه مقدماتی ما ، با هدف نشان دادن كارآیی ساختار معماری پیشنهادی ، نویدبخش خصوصیات SSc است. این اثر در مجله باز مهندسی پزشکی و زیست شناسی IEEE منتشر شده است.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۲:۰۹

شناسه خبر: 95575

مطالب مرتبط :
دانشمند ایرانی سه زیرگروه جدید مولتیپل اسکلروزیس (MS) را شناسایی کرد

آرمان عشقی؛

دانشمند ایرانی سه زیرگروه جدید مولتیپل اسکلروزیس (MS) را شناسایی کرد

آرمان عشقی دانشمند کالج دانشگاهی لندن با استفاده از هوش مصنوعی سه زیرگروه جدید ام اس با عنوان "منجر به قشر"، "با هدایت ماده سفید با ظاهر طبیعی" و "منجر به ضایعه" را از اسکن مغزی (MRI) شناسایی کرد.

یک ماده قابل کاشت

توسط محققان دانشگاه جورجیا؛

"چسب مغز" برای جلوگیری از تحلیل بافت و بازسازی سلول‌های عصبی ایجاد شد

یک ماده قابل کاشت "چسب مغز" که در دانشگاه جورجیا ساخته شده است می‌تواند با تقلید از ساختار حمایت کننده سلول‌های مغز برای جلوگیری از تحلیل بافت و بازسازی سلول‌های عصبی، راهی برای مداخله ارائه دهد.

دست انسان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره است

محققان کشف کردند:

دست انسان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره است

گروهی از محققان در دانشگاه شانگ‌های جیائو تانگ کشف کردند: دست انسان به عنوان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره برای رمزگشایی اطلاعات و تولید سیگنال پیچیده است.

ماده تاریک

محققان دانشگاه کپنهاگ گزارش کردند:

ماده تاریک "مغناطیسی" ممکن است سرعت انبساط جهان را تسریع کند

انبساط جهان در حال شتاب گرفتن است، اما ما واقعاً مطمئن نیستیم که چرا. بهترین مدل‌های فعلی به نیروی محرکه نام متغیر "انرژی تاریک" می‌دهند - اما این حتی ممکن است وجود نداشته باشد. اکنون محققان دانشگاه کپنهاگ در یک مطالعه جدید نشان داده‌اند که اگر ماده تاریک دارای برخی از خصوصیات مغناطیسی غیرمعمول باشد، می‌تواند گسترش مشاهده شده را توضیح دهد.

یک روش جدید چاپ سه‌بعدی برای رفع کمبود عضو پیوندی ایجاد شد

توسط دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان؛

یک روش جدید چاپ سه‌بعدی برای رفع کمبود عضو پیوندی ایجاد شد

به دلیل کمبود اندام جهانی و اهداکنندگان محدود عضو، هزاران بیمار در صورت صدمات شدید، بیماری یا شرایط ژنتیکی بدنبال اندام و بافت باقی مانده‌اند، اما اکنون سامان نقیه‌ محقق ایرانی با چاپ زیستی جدید سه بعدی، ساختار متخلخل از لایه آلژینات ایجاد کرده است که چنین ساختاری منافذ متصل به هم دارد و یک محیط سلول دوستانه فراهم می‌کند.

اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی‌های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است/ مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان اعلام کرد:

اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی‌های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است/ مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم

دکتر زهرا امینی سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان، با اشاره به این که براساس واکاوی مشکلات زناشویی مراجعه کنندگان، اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است، گفت: مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم.

حسگر

حسگر زیرپوست از تکه های طلا برای نشان دادن سطح داروهای جریان خون استفاده می کند

دانشمندان آلمانی ماده ای از یک هیدروژل متخلخل زیست سازگار ساخته اند که درون آن نانوذرات طلا وجود دارد که با گیرنده های مولکول های دارویی خاص پوشانده شده اند.

فوتوسنتز

بهبود کارایی دستگاه فتوسنتز مصنوعی با گذشت زمان

دانشمندان دانشگاه میشیگان (UM) و آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور نوع جدیدی از فناوری را به نمایش گذاشته اند که نه تنها می تواند هیدروژن تولید کند، بلکه در حین استفاده دچار تغییرات مورفولوژیکی شود که باعث می شود با گذشت زمان کارآمدتر شود.

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان، سالانه به گال آلوده می‌شود/ این بیماری بیشتر در میان کودکان و جوانان شایع است

بیشتر بدانید:

بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان، سالانه به گال آلوده می‌شود/ این بیماری بیشتر در میان کودکان و جوانان شایع است

گاهی وقتها برای شما اتفاق افتاده که در برخی از قسمت‌های بدن خود خارشی شدیدی احساس می‌کنید که خارش آن محدوده باعث ایجاد دانه‌های قرمز می‌شود، این بیماری در اثر نفوذ انگلی به نام سارکوپتس در پوست ایجاد می‌شود که به این بیماری گال یا جرب می گویند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب