سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان اعلام کرد:

اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی‌های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است/ مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم

دکتر زهرا امینی سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان، با اشاره به این که براساس واکاوی مشکلات زناشویی مراجعه کنندگان، اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است، گفت: مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکتر زهرا امینی سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان اصفهان، با اشاره به این که براساس واکاوی مشکلات زناشویی زوجینی که برای مشاوره به مراکز مراجعه می کنند، اعتیاد به فضای مجازی، موجب نارضایتی های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی شده است، گفت: مدیریت فضای مجازی را با ممنوعیت آن، اشتباه نگیریم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، گفت: مصرف بی‌رویه اینترنت، وب گردی‌های بی‌هدف و اعتیاد رسانه‌ای در خانواده‌ها، به افزایش نارضایتی‌های زناشویی و سرد شدن روابط خانوادگی منجر شده است.

 

در واکاوی مشکلات زناشویی زوجینی که برای مشاوره مراجعه می کنند، مشخص شد

دکتر زهرا امینی با بیان اینکه در واکاوی مشکلات زناشویی زوجینی که به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند، غالبا استفاده نادرست از فضای مجازی، یکی از مسائل شایع و مشکلات فراگیر زوجین به شمار می‌رود، افزود: توسعه شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام و تبدیل شدن آن به یک سرگرمی جذاب موجب شده است والدین و فرزندان، بخش قابل توجهی از اوقات حضور در خانه را به استفاده از این ابزار اختصاص داده و از تعامل، گفتگو و صمیمیت با یکدگیر صرف نظر نمایند که این امر، به تدریج موجب انزواطلبی و فردیت‌گرایی، تضعیف عواطف خانوادگی، سردی روابط و شکاف میان اعضای خانواده می‌شود.

 

روابط خارج از چهارچوب و برقراری تعاملات متعارض با تعهدات خانوادگی از معضلات شایع در زندگی زوجین دارای اختلاف است

وی روابط خارج از چهارچوب و برقراری تعاملات متعارض با تعهدات خانوادگی با عنوان «دوستی‌های اجتماعی» را یکی دیگر از معضلات شایع در زندگی زوجین دارای اختلاف برشمرد و تصریح کرد: فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی با شعائری نظیر وفاداری، حفظ حریم خانواده و پرهیز از روابط نامتعارف، گره‌خورده است و پشت پا زدن به این مبانی عقیدتی به بهانه تجددخواهی و به روز بودن، آتش کینه، خشم و غیرت را در وجود هر یک از زوجین شعله ور ساخته و بنیان خانواده را از میان می‌برد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، آگاهی بخشی و افزایش دانش و سواد رسانه‌ای را مهمترین راهکار پیش‌گیری از مشکلات فضای مجازی در بستر خانواده‌ها ذکر نمود و خاطرنشان کرد: تجربه سالیان گذشته ثابت کرده است اعمال سیاست‌های محرومیتی و ایجاد ممنوعیت و فیلترینگ گسترده نه تنها مشکلات ناشی از فضای مجازی را کاهش نداده بلکه عطش جدیدی را برای استفاده از ابزارهای سوئی همچون نرم افزارهای فیلترشکن در میان کاربران ایجاد کرده است، از این رو لازم است مدیریت صحیح و افزایش سواد و آگاهی عمومی درخصوص استفاده مناسب از فضای مجازی را جایگزین نگاه‌های پیشین کنیم.

 

 زوجین در استفاده از فضای مجازی با رفتار کورکورانه به حریم خصوصی خود لطمه می زنند

وی به برخی الگوهای نادرست رفتاری در هنگام استفاده از شبکه‌های اجتماعی اشاره نمود و گفت: گاه زوجین، تمامی رخدادهای زندگی مشترک خود اعم از جشن‌ها و شادی‌های دونفره یا قهرها و دلخوری‌ها را با درج تصاویر و عبارات کنایه‌آمیز و دوپهلو، در برابر چشم دیگران قرار می‌دهند که حاصل این رفتار کورکورانه، لطمه خوردن به حریم زندگی خصوصی، ایجاد امکان دخالت دیگران، کاهش عزت و احترام همسر و گاه فراهم کردن امکان سوء استفاده افراد فرصت‌طلب برای ورود به ساحت خانواده و برقراری روابط عاطفی مخفیانه، با هریک از زوجین است.

 

تمایل به دیده شدن و شهرت‌طلبی مشکل شایع در فضای مجازی است

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان، تمایل به دیده شدن و شهرت‌طلبی را یکی دیگر از مشکلات شایع در فضای مجازی ذکر نمود و افزود: بنیان برخی از شبکه‌های اجتماعی بر افزایش تعداد دنبال کنندگان و کسب بیشترین تعداد لایک و تایید، طراحی شده است درحالی که مطابق با اصول عقلی و دینی، ارزش و اعتبار هر فرد را دانش، توانایی و خصایص خلقی و رفتاری او تعیین می‌کند نه تعداد دنبال کنندگان وی که ممکن است از هر قشر و گروه و دسته‌ای باشند.

 

تعارض ارزش‌ها و شکل‌گیری هویت‌های نادرست نتایج استفاده نادرست از فضای مجازی است

وی تعارض ارزش‌ها و شکل‌گیری هویت‌های نادرست در نسل جوان و نوجوان را یکی دیگر از نتایج استفاده نادرست از فضای مجازی عنوان نمود و تصریح کرد: آستانه واکنش نسل جدید به رفتارهای ضد ارزشی و ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی بالا رفته به طوری که برخی از آنها اعمالی همچون تمسخر، مزاحمت و آزار و اذیت دیگران به بهانه ایجاد طنز، خشونت و بروز عینی خشم در اماکن عمومی برای جلب توجه، اختلاط با جنس مخالف و انجام رفتارهای جنسی تقبیح شده برای کسب لذت‌های آنی و ادای الفاظ رکیک در قالب موسیقی‌های رپ، رقص و... به بهانه شادی و نشاط را اموری عادی و متعارف تلقی می‌کنند.

 

امینی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را به اقیانوس پهناوری تشبیه نمود که عمق آن، از یک بند انگشت تجاوز نمی‌کند و خاطرنشان کرد: وب گردی‌های بی‌هدف و صرف زمان در شبکه‌های اجتماعی، مخاطبان را با انبوهی از اطلاعات متنوع و پراکنده درخصوص درگیری‌های سیاسی چهره‌ها، مشکلات شخصی بازیگران و هنرمندان، مدل‌ها و مدهای لباس، اظهار نظرهای سطحی و غیر علمی سلبریتی‌ها و... مواجه می‌کند که هیچ کدام دانش و آگاهی عمیقی را که راه‌گشای زندگی و حلال مشکلات فرد باشد، فراهم نمی‌سازد.

 

یک سوم از کاربران شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام  افراد دارای سنین 25 تا 34 سال هستند

این استاد دانشگاه و متخصص پزشکی اجتماعی یک سوم از کاربران شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام را افراد دارای سنین 25 تا 34 سال معرفی نمود و اظهار داشت: جامعه علمی کشور منکر ثمرات و نتایج مثبت حاصل از توسعه اینترنت و فضای مجازی نیست و بر دسترسی آسان، سریع و گسترده به اطلاعات علمی، امکان ترویج و نشر آزاد افکار و عقاید، توسعه کسب و کارهای نو و تسهیل تجارت، از میان برداشتن بعد مسافت و امکان تعامل آسان با دیگران، توسعه آموزش‌های مجازی و... به عنوان ثمرات آشکار گسترش فضای مجازی، اذعان دارد لیکن بهره‌مندی از این نتایج سودمند نباید موجب چشم پوشیدن از عوارض نامطلوب این ابزار و مدیریت صحیح و منطقی آن شود.

 

مدیریت فضای مجازی را در دو ساحت «ملی و اجتماعی» و «فردی و خانوادگی» قابل بحث و بررسی است

عضو هیت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مدیریت فضای مجازی را در دو ساحت «ملی و اجتماعی» و «فردی و خانوادگی» قابل بحث و بررسی برشمرد و گفت: در ساحت ملی، متولیان فرهنگی و سیاسی کشور با ضرورت‌هایی نظیر حفظ اطلاعات داخلی و پرهیز از دسترسی بیگانگان به این اطلاعات، حراست از فرهنگ دینی و ملی و مقابله با اشاعه فرهنگ غربی مواجه هستند که لازم است همانند سایر جوامع، سیاست‌های صحیح و بلندمدتی را تدوین نمایند که ایجاد فضای امن سایبری، تولید شبکه‌های اجتماعی داخلی و نشر محتوای مناسب و اصیل ملی و بومی در این فضا، لحاظ نمودن رده سنی برای میزان دسترسی به اطلاعات و محتوای فضای مجازی و... از آن جمله است.

 

در سطح فردی و خانوادگی، برگزاری دوره‌های آموزش سبک زندگی و افزایش سواد رسانه‌ای ضرورت دارد

وی ادامه داد: در سطح فردی و خانوادگی، کشور ما به شدت به برگزاری دوره‌های آموزش سبک زندگی و افزایش سواد رسانه‌ای در مدارس، دانشگاه‌ها، شبکه‌های تلویزیونی، مراکز مشاوره، فرهنگ‌سراها و... نیاز دارد تا شهروندان، شیوه صحیح مواجهه با فضای مجازی را فرا گرفته و خود را مقابل تهدیدات جدی این فضا بیمه نمایند.

امینی ادامه داد: توصیه های ساده‌ای نظیر آشنایی والدین با تلفن های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی و همراهی با فرزندان خود در هنگام استفاده از این فضا در روابط والد و فرزندی، و احترام زوجین به حریم خصوصی یکدیگر و پرهیز از کنجکاوی‌های مضر و سَرَک کشیدن در گوشی‌های تلفن همراه یکدیگر یا تعیین قفل و رمز برای تلفن همراه خود و بیگانه پنداشتن همسر در روابط زوجینی می‌توان به میزان قابل توجهی از حجم مشکلات ناشی از فضای مجازی در جامعه بکاهد.

سرپرست واحد سلامت اجتماعی مرکز بهداشت استان جامعه ایرانی را جامعه‌ای در حال گذار از زندگی سنتی به زندگی مدرن برشمرد که با معضلات فرهنگی و اجتماعی متنوعی روبرو است و تاکید کرد: سیاست‌گذاری درست تربیتی و افزایش آگاهی و دانش عموم اقشار جامعه از مهارت‌های صحیح زندگی می‌تواند ضامن حراست از فرهنگ اصیل ملی و دینی و حافظ ثبات و قوام خانواده در مواجهه با پدیده‌های اجتماعی و تهدیدهای مختلف ناشی از ایجاد زندگی مدرن باشد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱:۴۲

شناسه خبر: 95579

مطالب مرتبط :
دانشمند ایرانی سه زیرگروه جدید مولتیپل اسکلروزیس (MS) را شناسایی کرد

آرمان عشقی؛

دانشمند ایرانی سه زیرگروه جدید مولتیپل اسکلروزیس (MS) را شناسایی کرد

آرمان عشقی دانشمند کالج دانشگاهی لندن با استفاده از هوش مصنوعی سه زیرگروه جدید ام اس با عنوان "منجر به قشر"، "با هدایت ماده سفید با ظاهر طبیعی" و "منجر به ضایعه" را از اسکن مغزی (MRI) شناسایی کرد.

یک ماده قابل کاشت

توسط محققان دانشگاه جورجیا؛

"چسب مغز" برای جلوگیری از تحلیل بافت و بازسازی سلول‌های عصبی ایجاد شد

یک ماده قابل کاشت "چسب مغز" که در دانشگاه جورجیا ساخته شده است می‌تواند با تقلید از ساختار حمایت کننده سلول‌های مغز برای جلوگیری از تحلیل بافت و بازسازی سلول‌های عصبی، راهی برای مداخله ارائه دهد.

دست انسان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره است

محققان کشف کردند:

دست انسان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره است

گروهی از محققان در دانشگاه شانگ‌های جیائو تانگ کشف کردند: دست انسان به عنوان منبع نور مادون قرمز بی قدرت و چند منظوره برای رمزگشایی اطلاعات و تولید سیگنال پیچیده است.

سوئیچ مخفی درمان سکته قلبی کشف شد

موسسه تحقیقات قلب ویکتور چانگ اعلام کرد؛

سوئیچ مخفی درمان سکته قلبی کشف شد

دانشمندان در انستیتوی تحقیقات قلب ویکتور چانگ در سیدنی یک ژن جدید حیاتی معروف به Klf۱ را کشف کرده‌اند که امید می‌رود بتواند به قلب انسان‌ها کمک کند تا ماهیچه آسیب دیده قلب را پس از حمله قلبی ترمیم کند.

ماده تاریک

محققان دانشگاه کپنهاگ گزارش کردند:

ماده تاریک "مغناطیسی" ممکن است سرعت انبساط جهان را تسریع کند

انبساط جهان در حال شتاب گرفتن است، اما ما واقعاً مطمئن نیستیم که چرا. بهترین مدل‌های فعلی به نیروی محرکه نام متغیر "انرژی تاریک" می‌دهند - اما این حتی ممکن است وجود نداشته باشد. اکنون محققان دانشگاه کپنهاگ در یک مطالعه جدید نشان داده‌اند که اگر ماده تاریک دارای برخی از خصوصیات مغناطیسی غیرمعمول باشد، می‌تواند گسترش مشاهده شده را توضیح دهد.

یک روش جدید چاپ سه‌بعدی برای رفع کمبود عضو پیوندی ایجاد شد

توسط دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان؛

یک روش جدید چاپ سه‌بعدی برای رفع کمبود عضو پیوندی ایجاد شد

به دلیل کمبود اندام جهانی و اهداکنندگان محدود عضو، هزاران بیمار در صورت صدمات شدید، بیماری یا شرایط ژنتیکی بدنبال اندام و بافت باقی مانده‌اند، اما اکنون سامان نقیه‌ محقق ایرانی با چاپ زیستی جدید سه بعدی، ساختار متخلخل از لایه آلژینات ایجاد کرده است که چنین ساختاری منافذ متصل به هم دارد و یک محیط سلول دوستانه فراهم می‌کند.

بیماری پوستی

غربالگری بیماری پوستی با استفاده از لپ تاپ

یک مهندس پزشکی از معماری جدید شبکه عصبی عمیق - برای استفاده در یک لپ تاپ استاندارد - خبر می دهد که تشخیص زود هنگام اسکلروز سیستمیک (SSc) ، یک بیماری خودایمن نادر را نشان می دهد که توسط پوست و ارگان های داخلی سفت یا رشته ای مشخص می شود.

حسگر

حسگر زیرپوست از تکه های طلا برای نشان دادن سطح داروهای جریان خون استفاده می کند

دانشمندان آلمانی ماده ای از یک هیدروژل متخلخل زیست سازگار ساخته اند که درون آن نانوذرات طلا وجود دارد که با گیرنده های مولکول های دارویی خاص پوشانده شده اند.

فوتوسنتز

بهبود کارایی دستگاه فتوسنتز مصنوعی با گذشت زمان

دانشمندان دانشگاه میشیگان (UM) و آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور نوع جدیدی از فناوری را به نمایش گذاشته اند که نه تنها می تواند هیدروژن تولید کند، بلکه در حین استفاده دچار تغییرات مورفولوژیکی شود که باعث می شود با گذشت زمان کارآمدتر شود.

یک مقام رسمی EMA واکسن آسترازنکا با ترومبوز مرتبط است

سرانجام پذیرفتند:

یک مقام رسمی EMA ، واکسن آسترازنکا با لخته خون مرتبط است

یک مقام عالی رتبه در آژانس داروهای اروپایی (EMA) در مصاحبه‌ای که امروز سه‌شنبه منتشر شد، گفت که بین واکسن آسترازنکا کرونا ویروس و لخته‌های خون ارتباط وجود دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب