روز جهانی بهداشت: با هم برای جهانی عادلانه تر و سالم

روز جهانی بهداشت در ۱۸ فروردین ( در ۷ آوریل ۲۰۲۱) تحت عنوان "با هم برای جهانی عادلانه تر و سالم" نام گذاری شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ سلامتی فقط مربوط به بهزیستی جسمی نیست بلکه جنبه های روحی و اجتماعی نیز دارد. گفته می شود فردی در صورت داشتن هر سه مورد، فرد سالم است. طبق WHO ، سلامت در سعادت و رفاه انسان نقش اساسی دارد. همچنین از آنجا که جمعیت های سالم عمر طولانی تر و بهره وری بالاتری دارند ، این سهم مهمی در پیشرفت اقتصادی دارد.

در سال ۱۹۴۸، سازمان بهداشت جهانی اولین مجمع جهانی بهداشت را برگزار کرد، مجمع تصمیم گرفت که از سال ۱۹۵۰ به بعد، هفتم آوریل هر سال به عنوان روز جهانی بهداشت نامگذاری و تعیین شود.

ایران در ۲۳نوامبر ۱۹۴۶، به عضویت این سازمان درآمد و همه ساله در اجلاس سالیانه آن و در کمیته منطقه ای در گروه مدیترانه شرقی شرکت داشته است.

هر سال ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) موضوعی را انتخاب می کند که یک حوزه اولویت دار بهداشت عمومی را برجسته می کند. موضوع روز جهانی آگاهی از سلامت امسال ساخت جهانی عادلانه و سالم است.

در 7 آوریل 2021 ، روز جهانی بهداشت تحت عنوان "با هم برای جهانی عادلانه تر و سالم" نام گذاری شده است. به همین مناسبت، سازمان بهداشت جهانی (WHO) خواستار اقدام فوری برای از بین بردن نابرابری های بهداشتی و بسیج اقدامات برای دستیابی به سلامتی بهتر برای همه است.

Theme of world health day 2021 | Latest News on Theme-of-world-health-day- 2021 | Breaking Stories and Opinion Articles - Firstpost

در سالهای اخیر ، کشورهای در اقیانوس آرام غربی رشد سریع اقتصادی ، مهاجرت و شهرنشینی را تجربه کرده اند. این فرصت را برای زندگی بهتر برای بسیاری ایجاد کرد ، اما دیگران را پشت سر گذاشت. همه گیری COVID-19 دستاوردهای بهداشتی اخیر را کاهش داده ، افراد بیشتری را به فقر و عدم امنیت غذایی سوق داده و نابرابری های جنسیتی ، اجتماعی و بهداشتی را تقویت کرده است.

جهان هنوز جهانی نابرابر است. مکان هایی که ما در آن زندگی می کنیم ، کار می کنیم و بازی می کنیم ، ممکن است دستیابی به توانایی کامل سلامتی برای بعضی ها دشوار باشد ، در حالی که دیگران رشد می کنند. نابرابری های بهداشتی نه تنها ناعادلانه است ، بلکه پیشرفت های انجام شده تاکنون را نیز تهدید می کند و به جای شکافهای محدود در سهام ، امکان گسترش و گسترش دارد.

با این حال ، نابرابری های بهداشتی با استراتژی هایی که توجه بیشتری به بهبود عدالت سلامت ، به ویژه برای آسیب پذیرترین و حاشیه نشین ترین گروه ها دارد ، قابل پیشگیری هستند. COVID-19 به سختی به همه کشورها ضربه زده است ، اما تأثیر آن در همه جوامعی که قبلاً آسیب پذیر بوده اند ، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند و احتمال دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت کمتر است و عواقب نامطلوبی را نیز تجربه می کنند ، بیشترین تأثیر را داشته است.

سلامتی یک حق اساسی بشر است. هر فردی بدون توجه به سن ، جنسیت ، قومیت ، معلولیت ، وضعیت اقتصادی یا شغل خود سزاوار زندگی سالم است. پیشرفت در زمینه مقابله با ناهماهنگی های بهداشتی در سراسر جهان کند بوده است ، از جمله در منطقه ای که بسیاری از کشورها در آن زندگی می کنند در حال تجربه موارد اضطراری و درگیری هستند و ما بیشترین تعداد آوارگان را در جهان داریم.

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان - اخبار > روز جهانی  بهداشت(سلامت)

علاوه بر درگیری ، عوامل مختلفی در نابرابری هایی مانند فقر ، بیکاری ، چالش های زیست محیطی ، نابرابری های جنسیتی و اخیراً بیماری همه گیر COVID-19 نقش دارند. همه این عوامل و سایر عوامل بر ارائه خدمات به جوامع و در نهایت سلامت و رفاه آنها تاثیر منفی دارند.

به همین دلیل است که از مسئولین خواسته شده است که اطمینان حاصل کنند که جوامع در فرایندهای تصمیم گیری پیشتاز هستند زیرا همه به سمت آینده ای جدید حرکت می کنند و همه افراد دارای شرایط زندگی و کار هستند که برای سلامتی مناسب است. در عین حال ، از مسئولین می خواهند که نابرابری های بهداشتی را کنترل کنند و اطمینان حاصل کنند که همه افراد بسته به نیازها و ارزشهای خود در جوامع خود قادر به دسترسی به خدمات بهداشتی با کیفیت هستند.

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۰:۴۸

شناسه خبر: 95581

مطالب مرتبط :
ماده تاریک

محققان دانشگاه کپنهاگ گزارش کردند:

ماده تاریک "مغناطیسی" ممکن است سرعت انبساط جهان را تسریع کند

انبساط جهان در حال شتاب گرفتن است، اما ما واقعاً مطمئن نیستیم که چرا. بهترین مدل‌های فعلی به نیروی محرکه نام متغیر "انرژی تاریک" می‌دهند - اما این حتی ممکن است وجود نداشته باشد. اکنون محققان دانشگاه کپنهاگ در یک مطالعه جدید نشان داده‌اند که اگر ماده تاریک دارای برخی از خصوصیات مغناطیسی غیرمعمول باشد، می‌تواند گسترش مشاهده شده را توضیح دهد.

استنت

التیام تنگی عروق خونی و ترمیم بافت های آسیب دیده با استنت هوشمند

محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی یک استنت روکش شده با اگزوزوم را با یک ماشه "آزاد سازی هوشمند" ایجاد کرده اند که می تواند هم از تنگی عروق خونی باز شده جلوگیری کند و هم درمان مشتق شده از سلول های بنیادی را به بافت گرسنه خون یا ایسکمیک تحویل دهد.

یک روش جدید چاپ سه‌بعدی برای رفع کمبود عضو پیوندی ایجاد شد

توسط دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان؛

یک روش جدید چاپ سه‌بعدی برای رفع کمبود عضو پیوندی ایجاد شد

به دلیل کمبود اندام جهانی و اهداکنندگان محدود عضو، هزاران بیمار در صورت صدمات شدید، بیماری یا شرایط ژنتیکی بدنبال اندام و بافت باقی مانده‌اند، اما اکنون سامان نقیه‌ محقق ایرانی با چاپ زیستی جدید سه بعدی، ساختار متخلخل از لایه آلژینات ایجاد کرده است که چنین ساختاری منافذ متصل به هم دارد و یک محیط سلول دوستانه فراهم می‌کند.

۱

۲۳ درصد مرگ و میرهای جهان مرتبط با عوامل مؤثر محیطی می باشد؛

همایش گرامیداشت روز جهانی بهداشت محیط در دانشگاه

همایش استانی گرامیداشت روز جهانی بهداشت محیط با عنوان" کیفیت هوای آزاد و داخل ساختمان "در سالن ابن سینا دانشکده پزشکی سنندج برگزار شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب