ثبت این تصویر ۱۲ سال طول کشیده است+عکس

نزدیک به ۱۲ سال طول کشیده تا این تصویر موزاییکی نهایی شود. این جدیدترین تصویر موزاییکی از کهکشان راه شیری است.

«متساوینو» از سال 2007 به صورت آنلاین عکس‌های کهکشانی خود را منتشر می‌کند، اما کار او بر روی ایجاد یک موزاییک از سحابی‌های مختلف در کهکشان راه شیری از سال 2009 آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، کل زمانی که او برای گرفتن این عکس شگفت‌انگیز در بین سال‌های 2009 تا 2021 صرف کرده است، 1250 ساعت بود.

یک عکاس برای ساختن این عکس از کهکشان راه شیری 12 سال وقت صرف نموده است

«متساوینو» در وبلاگ خود دراینباره نوشت: « تقریبا 12 سال طول کشید تا این تصویر موزاییکی نهایی شود، دلیل طولانی شدن این روند اندازه موزاییک و عمیق بودن تصویر است. دلیل دیگر این بود که من بیشتر عکس‌ها را به عنوان ترکیب‌بندی‌های مستقل پیشتر منتشر کرده بودم و این منجر بود که اینکار بسیار سخت تر شود.»

این عکس تصویری از حدود 20 میلیون ستاره در اندازه کامل 7000 در 1300 پیکسل را فراهم آورده است. رنگ‌هایی را که مشاهده می‌کنید حاصل انتشار عناصر یونیزه است. هیدروژن به رنگ سبز، گوگرد به رنگ قرمز و اکسیژن با رنگ آبی مشخص شده است.

به نظر خود عکاس این اولین تصویری است کهکشان راه شیری است که با این وضوح و عمق در هر سه کانال رنگ نشان می‌دهد. اگر کمی این عکس گیجتان می‌کند یا مایلید بیشتر از آنچه می‌بینید اطلاع داشته باشید «متساوینو» در وبلاگ خود راهنمایی را که برخی از سحابی‌ها را معرفی می‌کند، قرار داده است.

کهکشانِ راهِ شیری کهکشانی است که منظومهٔ خورشیدی در آن قرار دارد. این کهکشان در آسمانی صاف و تاریک و به دور از آلودگی نوری، به صورت نوار شیری رنگی در پهنهٔ آسمان دیده می‌شود. این نوار در واقع از میلیاردها ستاره تشکیل شده‌است که چشم (غیرمسلح) قادر به تفکیک آن‌ها نیست. به احتمال زیاد راه شیری کهکشانی از نوع مارپیچی است.

 کرهٔ زمین به عنوان عضوی از منظومهٔ خورشیدی، در یکی از بازوهای مارپیچی آن قرار دارد. چون ما از درون صفحهٔ کهکشانی به آن می‌نگریم، آن را به این صورت می‌بینیم. اما بهتر است بدانیم ما هیچ عکس و مدرکی از شکل واقعی کهکشان‌مان نداریم و از دور و اطراف شکل این کهکشان را حدس می‌زنیم. دلیل آنکه هیچ عکسی از راه شیری نداریم، این است که تا به حال هیچ ماهواره‌ای از آن خارج نشده است که عکسی به ما ارسال کند.

 

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95589

مطالب مرتبط :
بازدید مجازی از موزه علوم و ستاره شناسی تهران

بازدید مجازی از موزه علوم و ستاره شناسی تهران

معاونین علمی حوزه ۲۲۶ بشیر ناحیه مقداد از موزه علوم و ستاره شناسی تهران به صورت مجازی بازدید کردند.

مشتری

آيا انسان می‌تواند روزی در سیاره مشتری زندگی کند؟

مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی و پس از خورشید بزرگترین جرم موجود در آن است. اما آیا انسان روزی میتواند بر روی مشتری زندگی کند؟

هابل سحابی ای را که سریع تر از تصورات نابود می شود، به تصویر می کشد

از جدیدترین تصاویر هابل به دست آمد:

شکار سحابی در حال نابودی توسط تلسکوپ فضایی هابل

سحابی های سیاره ای اساساً انفجارهایی آهسته در فضا هستند که انتظار می رود طی ده ها هزار سال گسترش یافته و سپس محو شوند. اما در یک نمایش بی سابقه، تلسکوپ فضایی هابل تنها در طی ۲۰ سال شاهد محو شدن و کوچک شدن سحابی ای بود که ممکن است در چند دهه آینده کاملاً ناپدید شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب