موفقیت در ساخت نخستین رحم مصنوعی

رحم مصنوعی دستگاهی است که با رشد جنین در خارج از بدن جاندار که به‌طور معمول جنین در آن به سر می‌برد، می‌تواند حاملگی خارج از بدن را فراهم کند.

رشد انسان‌ها بودن رحم همچنان هم یک داستان علمی-تخلیلی است، اما رحم‌های مصنوغی می‌تواند یک نقطه عطف در پیشرفت‌های مربوط به این حوزه باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFL Science، مقاله مربوط به پژوهشی که توانسته است در آزمایش خود جنین موشی را برای مدت شش روز در خارج از رحم زنده نگه دارد، قرار است در مجله «نیچر» به چاپ برسد. پژوهشگران این پژوهش امیدوارند با پیشرفت در این حوزه دسترسی به مراحل اولیه رشد جنین پستانداران پیدا کرده و بینشی عمیق نسبت به نقص رشد، چگونگی درمان آن و همچنین عوارض حاملگی که در حین کاشت جنین به وجود می‌آیند را نشان دهد.

یک رحم مصنوعی چرخان جنین موش‌ها را به مدت 6 روز زنده نگه داشت

تا به امروز، بسیاری از آنچه درمورد رشد جنینی پستانداران می‌دانیم، براساس مشاهدات تکامل غیرپستانداران، مانند ماهی‌ها و قورباغه‌ها است. این گونه‌ها برای بررسی خوب هستند زیرا با بررسی تخم‌های آن‌ها می‌توانیم به راحتی روند رشد را مشاهده کنیم.

برای پر کردن این شکاف‌ها، دانشمندان در موسسه علوم «ویزمن» چندین سال وقت خود را صرف تکمیل یک فرآیند دو مرحله‌ای کردند که این تیم را نهایتا قادر ساخت در جنین موشی را که درحال رشد بود 6 روز در خارج از رحم نگه دارند.

آنها با استفاده از یک تکنیک جدید توانستند جنین‌ها را به اندازه‌ای زنده نگه دارند تا ضربان قلب نیز قابل مشاهده شود. این مسئله ممکن است کار کوچکی به نظر آید، اما همین حرکت در ظاهر کوچک می‌تواند باعث تحول و تکاملی جدی در شاخه‌هایی در علوم زیستی و تکنولوژی رویان باشد.

رحم مصنوعی، به عنوان یک اندام جایگزین، کاربردهای زیادی خواهد داشت. برای نمونه می‌تواند برای کمک به زوج‌های زن یا مرد در رشد جنین استفاده شود. می‌تواند به عنوان تغییر از رحم طبیعی به رحم مصنوعی انجام شود، در نتیجه آستانه زنده ماندن جنین را به مرحله خیلی زودتر از بارداری منتقل می‌کند. به این معنا، می‌توان آن را یک انکوباتور نوزادی با کارکردهای بسیار گسترده در نظر گرفت که برای شروع رشد جنین مورد استفاده قرار گیرد.

در سال ۲۰۱۶ دانشمندان دو مطالعه راجع به جنین‌های انسانی که به مدت سیزده روز در یک محیط خارج رحمی ایجاد می‌شوند ، منتشر کردند. در حال حاضر، یک قانون ۱۴ روزه مانع از نگه داشتن جنین‌های انسانی در رحم مصنوعی طولانی‌تر از ۱۴ روز می‌شود. این قانون در دوازده کشور به تصویب قانون رسیده‌است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95613

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
صرع

کشفی دیگر در دنیای پزشکی :

توقف فعالیت صرعی در موش ها با هدف قرار دادن سلول های مغزی با نور

یکی از راههایی که دانشمندان امیدوارند بتوانند درمان های دقیق و موثرتری برای بیماری های مغزی انجام دهند، استفاده از نور برای سلول های هدف است که می تواند از طریق پروتئین ها و مولکول های حساس به نور به این محرک ها پاسخ دهد.

دستگاه کنترل کننده خودکار راستای لینک مایکروویو

توسط مخترع جوان اردبیلی؛

اختراع دستگاه کنترل کننده خودکار راستای لینک مایکروویو

رحمان علیدوستی دستگاه کنترل کننده خودکار راستای لینک مایکروویو را اختراع کرده است که در برقراری ارتباط زنده برنامه های تلویزیونی و رادیویی کاربرد دارد.

اسپرم

برای نخستین بار «یک فرد فوت شده» صاحب فرزند شد

رحم اجاره‌ای یا مادر جایگزین روشی است که در آن یک زن (مادر جایگزین) فرزند زوجی را که به روش‌های معمول قادر به بچه‌دار شدن نیستند، در زهدان خود حمل می‌کند (معمولاً به این دلیل که یکی از زوج‌ها نابارور هستند.) اما این برای اولین بار است که از اسپرم فردی که فوت شده برای این کار استفاده می‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب