شرایط مصرف آسپرین در دوره کرونا

یک متخصص بیماری های عفونی گفت: مصرف خودسرانه آسپرین می تواند خطرناک باشد و حتما این دارو نیز باید با تجویز پزشک استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، یک قاعده کلی وجود دارد که دارو باید با تجویز پزشک مصرف شود. البته در تمام دنیا داروهایی وجود دارد که بدون نسخه ‏است و شهروندان می‌توانند تهیه و به مصرف آنها اقدام نمایند. برخی مسکن‌ها، به طور مشخص مسکن ‌های غیرمخدر و ‏ویتامین ‌ها و مکمل ‌های دارویی و غذایی از این دسته است. البته واضح است که چنین داروهایی هم تنها باید در موارد ‏مجاز به کار رود. مثلاً اگر شخصی دارای تشخیص مستند سردرد تنشی است، یعنی پیش از این توسط پزشکی متبحر ‏معاینه شده و ارزیابی ‌های لازم انجام شده می‌تواند از داروهای مسکن استفاده کند. اما در کسی که به تازگی دچار سردرد ‏شده، یا الگوی دردهای او عوض شده و یا به دردهای او نشانه ‌هایی تازه افزوده شده مثلاً تهوع یا دوبینی، طبعاً نباید ‏خودسرانه دارو مصرف کند و حتماً باید توسط پزشکی کاربلد معاینه شود. در مورد داروهای روانپزشکی بدون هرگونه ‏استثنایی یک قاعده مشخص وجود دارد. داروی روانپزشکی باید با نظر پزشک تجویز شود و هر گونه مصرف خارج از این ‏چارچوب، مصرف خودسرانه قلمداد می‌شود.‏

رحيم رئوفی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری  گفت: یکی از مشکلات اساسی در این روزها که دنیا درگیر پاندومی کرونا شده است، مصرف خودسرانه داروهاست که می تواند مضرات و آسیب های آن از فوایدش بیشتر باشد .

وی افزود: در واقع ترس از بیماری کرونا باعث شده که بسیاری از افراد دچار اختلال وسواسی بشوند و به محض اینکه خبری بر مفید بودن یک دارو منتشر شد سریعا به سمت مصرف آن دارو رو بیاورند.

این متخصص عفونی و فوکال پوینت بیماری های عفونی بیان کرد: یکی از این داروها آسپرین است، آسپرین و یا داروهایی که در رابطه با ضد انعقاد به کار می‌روند بیشتر در موارد بستری و افراد بدحال توصیه و استفاده می‌شوند.

رئوفی عنوان کرد: مصرف خودسرانه آسپرین می تواند خطرناک باشد و حتما این دارو نیز باید با تجویز پزشک استفاده شود.

وی عنوان کرد: یکی از عوارض اصلی در رابطه با مصرف داروهای ضد انعقاد افزایش خطر خونریزی می‌باشد.

رئوفی تصریح کرد: در افراد عادی به هیچ عنوان مصرف آسپرین توصیه نمی‌شود مگر در مواردی که مجوز پزشکی وجود داشته باشد و خواهشی که از تمام عزیزان ‌شهروند داریم این هست که از مصرف خودسرانه داروها اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه قرص آسپرین تحت هر شرایطی باید با تجویز پزشک معالج مصرف شود تصریح کرد: مصرف آسپرین در افراد سالمند چنانچه با صلاحدید و تجویز پزشک باشد، باید در دوران اپیدمی کرونا هم استمرار داشته باشد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۷:۲۹

شناسه خبر: 95767

مطالب مرتبط :
غزانی

چالش‌های جهان پس از کرونا

غزانی: رفع چالش‎های جهان پساکرونا وابسته به مهارت آموزش جهانی

جامعه شناس مازندرانی، گفت: جهان پساکرونا وابسته به مهارت آموزی‌های دوران کرونا دارد.

دانشمندان می‌گویند، اثر عجیب آسپرین به محافظت در برابر آلودگی هوا کمک می‌کند

کشفی جدید؛

دانشمندان می‌گویند، اثر عجیب آسپرین به محافظت در برابر آلودگی هوا کمک می‌کند

یک مطالعه جدید شگفت‌آور نشان داده است که مردان مسن که ضد التهاب مانند آسپرین مصرف می‌کنند، می‌توانند از برخی اثرات کوتاه مدت آلودگی هوا در امان باشند.

بستری های کرونایی

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان یزد:

۵۶۳ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند/ رعایت پروتکل‌های بهداشتی در یزد به ۶۸ درصد است

سلمانی با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در یزد به ۶۸ درصد است، گفت: ۵۶۳ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند.

۴۳ مورد بیماری عصبی نادر مرتبط با موارد کووید۱۹ در ۲۱ کشور از جمله ایران/ سه مورد نیز مرتبط با واکسن آسترازنکا

محققان بیمارستان متودیست هیوستون؛

۴۳ مورد بیماری عصبی نادر مرتبط با کووید۱۹/ سه مورد مرتبط با واکسن آسترازنکا

محققان ۴۳ مورد بیماری عصبی نادر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ شناسایی کرده‌اند که ۷ مورد از ایران است، واکسن آسترازنکا هم منجر به سه مورد شده است.

چرا چند میلیون آمریکایی از دوز دوم واکسن کووید۱۹چشم‌پوشی کرده‌اند

نیویورک تایمز:

میلیون ها آمریکایی از دوز دوم واکسن کووید۱۹چشم‌پوشی کرده‌اند/ دوز دوم با مارکی متفاوت

نیویورک تایمز گزارش کرد: اطلاعات جدید دولت امریکا نشان می‌دهد بیش از ۵ میلیون آمریکایی دوز دوم واکسن کووید۱۹ خود را از دست داده‌اند، به این دلیل که برخی از افراد که اولین بار واکسن فایزر یا مدرنا را دریافت کرده‌اند، دوزهای دوم خود را در داروخانه‌هایی که فقط واکسن دیگر در دست آنها است، دریافت می‌کنند، اما دیگران منصرف شده‌اند.

پارک علم و فناوری

رئیس پارک علم و فناوری فارس در گفت وگو با علم و فناوری مطرح شد:

فعالیت ۳۳ شرکت دانش بنیان در حوزه کرونا در فارس

رئیس پارک علم و فناوری فارس گفت: در بیش از یک سال گذشته که از شیوع ویروس کرونا در کشور و استان فارس می گذرد، ۳۳ شرکت دانش بنیان و فناور از زیرمجموعه های پارک علم و فناوری استان فارس در ارتباط با این ویروس و مقابله با آن مشغول به فعالیت می باشند.

خبرگزاری علم و فناوری

اولین قرص شیمیایی در کجا و توسط چه کسی ساخته شد؟

داروهای شیمیایی یا داروهای صناعی به ماده‌ای که برای درمان و تشخیص بیماری و پیشگیری از آن به کار رود و بر ساختار یا کارکرد جانداران اثر گذارد (دارو) گفته می‌شود که توسط واکنش‌های شیمیایی ساخته می‌شوند و در طبیعت وجود ندارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب