یادداشت

موج چهارم وآمارهای حزن انگیز

مرگ و میر های هولناک کرونایی و آمارهای حزن انگیز کرونایی بازهم در حال تکرار است.

به گزارش خبرگزاری علم فناوری از هرمزگان؛ روند مرگ و میرهای کرونایی در موج چهارم کرونا، به شکلی است که مرز بین سه تا پنج دقیقه یک فوتی کرونا در کشور رقم خورده است و شرایط وخیم‌تر از آن چیزی است که تصورش را در موج چهارم می‌کردیم. به طوری که شاهد رکوردشکنی مرگ و میرها و بستری‌های بیماران در یک ماهه اخیر هستیم و بر اساس آنچه تاکنون در آمارهای روزانه وزارت بهداشت به چشم می‌خورد، میزان مرگ و میرها در نوسان است و هر سه دقیقه تا پنج دقیقه یک فوتی را شاهد هستیم.تاریخ دوباره در حال تکرار شدن است  و گذشته بار دیگر پیش چشم مان ایستاده، با این که این گذشته چندان دور نبود ولی هیچ کس - نه مردم و نه مسوولان- از آن درس نگرفتند و ما حالا یک بار دیگر به وضعیت زمستان ۹۹ نزدیک شده ایم، حتی با وضع و حالی بدتر؛ در اول اردیبهشت ۱۴۰۰، آمار فوتی‌ها ۴۵۳ نفر اعلام شد و این بیشترین آمار مرگ و میر تا کنون در سال جدید بوده است.

قبل از این هم رکورد ۴۸۶ مرگ در ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ثبت شده بود؛ بر همین اساس، بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر و در سال ۱۴۰۰، شاهد نوسان مرگ و میر در هر سه تا پنج دقیقه هستیم. بیمارستان‌های اغلب مناطق کشور پر از بیماران بد حال کرونایی شده است و دیگر تخت خالی در کمتر شهر نارنجی و قرمز وجود دارد که بیماران کرونایی در انتظار آن نباشند.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت و درمان ، این موج بسیار جدی تر از موج قبلی است به طوری که انتشار و قدرت سرایت بسیار سریع و خطرناک تری نسبت به نوع کلاسیک خود دارد. عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز ضمن هشدار گفته است که  وضعیت شیوع کرونا در کشور فاجعه آمیز است، همه تخت‌های کرونایی بیمارستانها پر است و آمار مرگ و میر به شدت رو به افزایش است، تنها راه تعطیلی کامل و در خانه ماندن مردم است.به گفته مسعود مردانی ، متاسفانه روند رو به رشد بیماری کووید۱۹ در کشور چشمگیر است، موارد جدید مبتلا به ویروس کرونا به میزان خیلی زیادی بیشتر شده و موارد بستری و مرگ و میر به سرعت و روز به روز رو به افزایش است و تقریبا همه تخت های بیمارستانی و «آی سی یو» های کرونا پر است.

اگر نگاهی به اطراف و خانواده های خود بیندازید می بینید که این روزها در اقوام و آشنایان خود  حتما یک یا دو نفر درگیر کرونا شده اند. سرعت گسترش بیماری بسیار بالاست و باید مراقبت های شدید داشته باشیم و همانطور که قبلا هم اعلام شد؛ محدودیت های شهرهای قرمز و نارنجی  این هفته هم تمدید شد و نیاز است در شهرهای قرمز و نارنجی پروتکل ها به دقت رعایت شود چرا که میزان رعایت پروتکل ها در کشور راضی کننده نیست و رقم ۵۸.۵ درصد رعایت پروتکل ها برای کشور پایین است.

با این تفاسیر در شرایط خوبی قرار نداریم و شرایط مان بحرانی است بنابراین افراد جامعه باید سعی کنند، با ماندن در منزل و رعایت پروتکل های بهداشتی از آلودگی  و چرخش بیشتر  این ویروس در محیط های عمومی و بین یکدیگر جلوگیری کنند.البته خوشبختانه خبرهای خوشی از واکسن ایرانی کرونا در راه است و امیدواریم اواخر فصل بهار به مرحله تزریق برسد.

بنا به گفته مسئولان بهداشتی تزریق واکسن تنها شدت بیماری و مرگ و میر را کاهش می دهد و تا زمان رسیدن جامعه به سطح کامل ایمنی با تزریق واکسن، تنها راه مقابله و کنترل این بیماری و کاهش مرگ و میر، رعایت شیوه نامه های بهداشتی و همکاری مردم است.

اما باید گفت این روش هم از مرگ و میرشهروندانی که روزانه ساعتها در مکانهای شلوغ به دنبال روزمرگیهای اجباری زندگی هستند جلوگیری نمی کند و بازهم شاهد قربانیان کرونا خواهیم بود می طلبد که دولت و دلتمردان اندکی برای جان مردم دل بسوزانند و اقدامی راهگشا نمایند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۴:۴۸

شناسه خبر: 95830

مطالب مرتبط :
دنیا و کرونا

آیا کرونا ویروس همیشه بومی و باقی می ماند؟

در حالی که امیدواریم اقدامات بهداشت عمومی و واکسن ها به بیماری همه گیر کنونی کرونا ویروس خاتمه دهند اما به احتمال زیاد بجای اینکه ریشه کن شود در برخی از کشورها بومی باقی خواهد ماند.

۰۱

فرماندار بندرعباس تاکید کرد

اجرای مصوبات ستاد مدیریت کرونا ضروری است

کرونا شهرستان بندرعباس بر ضرورت اجرای دقیق مصوبات ستاد مدیریت بیماری کرونا تاکید کرد و گفت: تجمع ها دورهمی ها یکی از عوامل گسترش کروناست که باید شهروندان رعایت نمایند.

۴۵

تولید بذر کدو آجیلی در کشت پاییزه استان هرمزگان

تداوم کشت برخی محصولات سبزی و صیفی در منطقه هرمزگان و نوسانات شدید قیمت محصول و همچنین افزایش بی‌رویه هزینه‌های تولید، منجر به بی‌رغبتی برخی کشاورزان نسبت به کشت و تولید محصولات سبزی و صیفی رایج در این منطقه نظیر پیاز، بادمجان و گوجه‌فرنگی شده است.

۲۵

گزارشی از ستاداستانی کرونا

توقیف شناورحامل شرنشینان اتباع هندی با تست مثبت در جاسک

فرماندار جاسک در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا از توقیف شناور با سرنشینان اتباع هندی با تست مثبت بیماری کرونا خبر داد .

۱۴

گزارشی از وضعیت جنگل های حرا

جنگلهای مانگرو ذخیره گاه منحصربفرد اکولوژیکی در هرمزگان

جنگل حرا یا منطقه حفاظت ‌شده حرا و تالاب بین‌ المللی خور خوران؛ مجموعه جنگل های سرسبز ساحلی مانگرو یا حرا می باشد که در حوالی جزیره قشم؛ بندر پل؛ جزیره هرمز و بندر خمیر در استان هرمزگان قرار گرفته است. مساحت کل جنگل‌ های حرا در ایران ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار و مساحت حوزه جزیره قشم ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار تخمین زده شده ‌است و منطقه بزرگی را پوشش داده است.

۰

یادداشت

احیای دشت میناب

احیاء دشت‌های بحرانی و کاهش کسری بیلان آن‌ها یکی از موارد تاکید در اسناد بالادستی از جمله برنامه ششم توسعه، مصوبات کارگروه سازگاری با کم آبی و شورای حفاظت از منابع آب است و حاکمیت برای تحقق این امر چه در زمینه‌های نرم‌افزای مانند فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی عمومی و چه در زمینه‌های سخت‌افزاری مانند اجرای پروژه‌های متعدد در این زمینه تلاش خود را به کار گرفته است. در گذشته بخش عمده‌ای از آب شرب میناب از طریق منابع آب زیرزمینی تامین می‌شد که در صورت استمرار، کاهش سطح آبخوان را به همراه خواهد داشت.

۰۴

یادداشت

کرونا و جنگ نابرابر بین مرگ وزندگی

تداوم افزایش شمار مبتلایان و بیماران بستری و به قرمز شدن وضعیت کرونایی در کشور سبب شد محدودیت های سفت و سختی در راستای حفظ سلامت شهروندان اعمال شود.

خبرگزاری علم و فناوری

دیابت چهارمین علت مرگ و میر در جهان و تهدید جدی براي سلامت جوامع

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری، از دیابت بعنوان چهارمین علت مرگ و مير در جهان و تهديدي جدي براي سلامت جوامع ياد کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب