بانویی که گلخانه آلو ورا راه اندازی کرد

بانوی کارآفرین به علت علاقه به گیاهان به کشاورزی روی آورد و کشت گلخانه ای راه اندازی کرد.

ناهید رضایی متولد 1346 ساکن شیراز، متاهل و دارای 4 فرزند در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری پیرامون شروع کارش اظهار داشت: از سال گذشته سه هزار متر مربع از سطح گلخانه پنج هزار متری که اجاره کردیم را به کشت آلوئه ورا بالغ بر 14000 بوته اختصاص دادیم .

وی در خصوص گیاه آلوئه ورا عنوان کرد: آلوئه ورا یک گیاه گرمسیری، با عمر اقتصادی پنج ساله که از طریق پاجوش تکثیر یافته و یک سال بعد از کشت اولیه قابلیت بهره برداری دارد. این گیاه در شرایط طبیعی در سال دو مرحله برداشت می شود اما در شرایط گلخانه ای میزان برداشت به چهار مرحله در سال افزایش می یابد و در هر مرحله میزان 15 تا20 تن الوئه ورا برداشت می شود و  با توجه به شرایط آب و هوایی برآورد شده میزان برداشت سالیانه به 100 تن برسد.

وی پیرامون روی آوردن به کشت و پرورش آلوئه ورا گفت: علاقه زیادی به گیاهان دارم و همین علاقه باعث روی آوردن به کشاورزی و کشت این گیاه پر ثمر شده است.

به گفته رضایی این گیاه خواص درمانی و خوراکی بسیار زیادی دارد. در مصارف خوراکی این گیاه به صورت نوشیدنی، تهیه ژله، کمپوت و همچنین در مصارف درمانی به علت داشتن خواص ضد میکروبی برای درمان بسیاری زخم ها، سوختگی ها، اگزوما، تاول، گزیدگی، زنبور و نیش حشرات، آفتاب سوختگی، کوفتگی، درمان یبوست، آسم، سوهاضمه، تصفیه خون و در مصارف آرایشی و بهداشتی کاربرد زیادی دارد.

وی تصریح کرد: گرچه این گیاه با مناطق گرم و مرطوب سازگار هست اما در مناطق مختلف ایران کشت می شود و یک گیاه آبدار، دارای برگهای ضخیم و گوشتی می باشد که ارتفاع آن به 60 تا 100 سانتیمتر می رسد.

وی افزود: چون این گیاه هنوز به عنوان گیاه دارویی به ثبت نرسیده خیلی شناخته شده نیست و به همین خاطر هزینه برای کشت این گیاه زیاد و قیمت خرید کم می باشد و بیشترین سود را واسطه ها می برند.

این بانوی کارآفرین با بیان اینکه تجهیزاتی برای فرآوری آلوئه وراهای کشت شده ندارد، لذا آن را بطور مستقیم به کارخانه نوشیدنی می فروشد، اذعان داشت: در این گلخانه تعداد هفت نفر به طور مستقیم و تعداد 10  نفر به طور غیر مستقیم مشغول کار هستند .

وی به کسانی که علاقمند به کشت و پرورش گیاه آلوئه ورا هستند، گفت: پیشنهادم به افرادی که علاقه مند به کشت این گیاه هستند این است که بدون تحقیق وارد این کار نشوند ابتدا بازار فروش آن را مشخص کنند سپس قدم در عرصه کشت این گیاه بگذارند.

ناهید رضایی در پایان خاطر نشان کرد: در خواست من از دیگر ارگانها این است که ما را حمایت کنند تا بتوانیم این گیاه را به عنوان گیاه دارویی ثبت کنیم و تسهیلاتی در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم کارخانه فراوری بزرگی در آینده نزدیک راه اندازی کرده و برای افراد بیشتری اشتغال زایی ایجاد کنیم و در ادامه محصولات را به کشورهای دیگر صادر نماییم .

 

گفت و گو از نازنین زهرا تکتاز

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98222

مطالب مرتبط :
مورینگا

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

کشت مورینگا برای اولین بار در بخش میمند فیروزآباد+ خواص و کاربرد

مورینگا یک گیاه گرمسیری در کشورهای آسیایی و اروپایی بوده که خواص درمانی و خوراکی و صنعتی بسیار زیادی دارد و برای اولین بار در بخش میمند فیروزآباد کشت شد.

طراحی دوخت

بانوی کارآفرین در گفتگو با علم و فناوری:

مشکلات راه تولید فراوان است

حسن پور گفت: هیچ حمایتی از سوی مسئولین تاکنون در هیچ حوزه ای نشده ایم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب