تجهیز پاسگاه های محیط بانی به پنل های خورشیدی

مجهز شدن پاسگاه های محیط بانی استان مرکزی به پنل های انرژی خورشیدی تا محیط زیست را از آلودگی های تهدید آمیز زیستی دور نگه دارد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از استان مركزي؛ پاسگاه های محیط بانی استان مرکزی به پنل های انرژی خورشیدی مجهز شد.جهان امروز با تکنولوژی های رو به رشد سعی و تلاش دارد تا محیط زیست را از آلودگی های تهدید آمیز زیستی دور نگه داشته و حیات را برای بشریت و نسلهای آینده پاک و سالم نگه دارد. انرژی های ناشی از سوخت فسیلی یکی از مشکل آفرینهای انرژی های مصرفی است که نه تنها منابع آن رو به زوال است بلکه برای محیط زیست خطرناک است.

 انرژی های نو یا پاک ، بخش عظیمی از مطالعات محققان رشته های گوناگون را بخود اختصاص داده است.

 

انرژی خورشیدی

منحصر به فردترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان می باشد که از دیرباز به روش های گوناگون مورد استفاده بشر قرار گرفته است.

اولین و مهمترین انرژی که میتوان از آن انرژی های گرمایشی، سرمایشی، و روشنائی تهیه کرد و منبع غنی و در دسترس است انرژی خورشیدی است .

تاکنون تلاشها و تحقیقات بسیاری برای توسعه ی راه حلهایی جهت رهایی از وابستگی به سوختهای فسیلی صورت گرفته است.

 راه حلهای مذکور به سه دسته تقسیم میشوند:

-انرژی تجدید پذیر، انرژی بادی، انرژی زمین گرمایی (ژئوترمال)، انرژی آب، انرژی جزر و مد دریا و بیوانرژی (بیوماس) که شامل بیوسوختها نیز می شود.

توزیع انرژی تجدیدپذیر- ذخیره انرژی و شبکه ی برق

 ایجاد جایگزینهایی برای نفت و دیگر سوختهای فسیلی

حمل و نقل الکتریکی، بیوپلاستیک یا پلاستیک زیستی و مدلهای جدید برای تولید، ساختار و کشاورزی.

 

انرژی تجدیدپذیر

انرژی خورشیدی بزرگترین منبع انرژی قابل دسترس برای بشر است بطوریکه تمامی منابع، خواه تجدیدپذیر خواه غیر تجدیدپذیر در مقابل آن کم می آورند. حدود 36000 تراوات توان می تواند توسط خورشید برداشت شود که این مقدار در حال حاضر فقط 16 تراوات است. به همین دلیل، اکثر نیروگاهها به سمت 100 درصد تجدیدپذیر شدن پیش می روند. انرژی خورشیدی نه تنها قابل دسترس ترین منبع انرژی تجدیدپذیر است، بلکه سریعترین رشد را در میان دیگر منابع انرژی دارد.

 

تبدیل انرژی خورشید به برق

فتوولتاییک چیست؟ Photovoltaic مهم ترین کارآیی انرژی آفتاب، تبدیل مستقیم آن به برق است .یکی از سیستم های تبدیل مستقیم انرژی تابشی به انرژی الکتریکی، سیستم فتوولتایک است.

 فتوولتاییک ترکیب کلمه یونانی " photo " به معنی نور و کلمه " volt " واحد انرژی الکتریکی، است . فتوولتایک یا به اختصار PV ، یکی از انواع سامانه های تولید برق از انرژی خورشیدی است .در این روش با به کارگیری سلول های خورشیدی، تولید مستقیم الکتریسیته از تابش خورشید امکان پذیر می شود .سلول های خورشیدی از نوع نیمه رسانا هستند که از سیلیسیوم یعنی دومین عنصر فراوان پوسته زمین ساخته می شوند .وقتی نور خورشید به یک سلول فتوولتاییک می تابد، بین دو الکترود منفی و مثبت اختلاف پتانسیل بروز کرده و این امر موجب جاری شدن جریان بین آنها می شود. سلول فتوولتاییک صفحه ای است که انرژی آفتاب را بدون مکانیزم های متحرک و شیمیایی، به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.

سلولهای فتوولتایک جزء اصلی سازنده سیستم های فتوولتایک هستند و انعطاف پذیرترین و با ارزش ترین شکل انرژی یعنی، تولید الکتریسیته می کنند.

ضریب اطمینان این سلول ها بسیار بالاست، استهلاک ندارند، به هیچ وجه آلودگی تولید نمی کنندو میزان جذب انرژی آفتاب آن بسیار زیاد است.

به دلیل امتیازهایی که توضیح داده شد و با توجه به نیاز روزافزون انسان به برق و نقش بارز و حیاتی آن در توسعه فناوری، سیستم فتوولتاییک اهمیت و جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

 

مزایا و معایب فتوولتاییک

 امروزه به دلایل مزایای زیر از صفحه های فتوولتاییک استفاده می گردد:

* تامین انرژی

 * بی نیازی آنها از سوخت های فسیلی

*نامحسوس بودن تفاوت میزان تولید انرژی در بهترین و بدترین مکان از نظر تابش خورشید

 * کاهش آلودگی های زیست محیطی

 * نامحدود و در دسترس بودن انرژی آفتاب برای تبدیل به انرژی برق

* عمر مفید بالا

 * سهولت نصب و راه اندازی و همچنین بی نیازی به تجهیزات پیچیده و نیروی انسانی

* پایین بودن احتمال بروز حوادث خطرناک مانند آتش سوزی و انفجار

* کاهش اتلاف انرژی (انتقال و توزیع انرژی از نقطه تولید تا مصرف باعث اتلاف بخش عظیمی از آن می شود. با استفاده از صفحه های فتوولتایک انرژی تولید شده در نقطه تولید به مصرف می رسد و به این ترتیب اتلاف انرژی کاهش می یابد

* مزایای استفاده از صفحه های فتوولتایک باعث رشد روز افزون آن در مقیاس های مختلف، از نیروگاه تا ساختمان شده است.

* افزون بر این، به کارگیری صفحه های فتوولتایک به عنوان عناصری ساختاری در معماری، نوآوری هایی در صنعت ساختمان به وجود آورده و معنای جدیدی به معماری داده است. به کارگیری فتوولتایک که در ساختمان ها، روشی هوشمندانه است که معماری معاصر را با مفهومی جدید به سوی معماری سبز پیش می برد.

 

ازمعایب این روش نیز میتوان موارد ذیل را نام برد

*هزینه سرمایه گذاری اولیه بالا است

*وابستگی به تغییرات تابش خورشید در طی روزها و ماههای مختلف.

 

انواع سیستمهای خورشیدی (Panel Solar)

سیستمهای خورشیدی (Photovoltaic) بر اساس نحوه استفاده به دو دسته متصل به شبکه و مستقل از شبكه تقسيم بندي مي شوند.

1-كاربرد دسته اول: بيشتر در مناطق شهري و نزديك به شبكه برق استفاده مي شود. از مزاياي آن كاهش مصرف برق بوده و مي تواند نياز به انرژي را تا حد قابل قبولي در ساعات روز برآورده كند.

2-دسته دوم:بيشتر در مناطق دور از شهر يا دور از شبكه برق كاربرد داشته و به طور كاملاً مستقل در طول شبانه روز وظيفه تأمين برق را بر عهده دارد.

 

تجهیز پاسگاه های محیط بانی به پنل های خورشیدی

با توجه به مطالب بيان شده هم اكنون پاسگاه هاي محيط باني به پنل هاي خورشيدي مجهز شده اند در اين زمينه گفتگو كامبيز خليلي معاون توسعه مديريت و منابع اداره كل حفاظت محيط زيست استان مركزي آمده است.

کامبیزخلیلی معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: این نیروگاه‌های خورشیدی که در مقیاس کوچک هستند به همراه تجهیزات توسط صندوق ملی محیط زیست خریداری شده است

خليلي بيان كرد: نيروگاه هاي خورشيدي به منظور تولید انرژی الکتریکی در پاسگاه‌های محیط‌بانی مورد استفاده قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه استفاده از انرژی پاک در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست جهت تامین برق پاسگاههای محیط بانی قرار گرفته است افزود: این مبدل‌های خورشیدی در مواردی مانند پشتیبانی از سیستم‌های بی‌سیم محیط‌بانها، تولید برق برای پاسگاه‌ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در ادامه اظهار داشت: استفاده از انرژی های تجدید پذیر و پاک در سطح ادارات و پاسگاهها علاوه بر کاهش مصرف سوخت های فسیلی ، می تواند در کاهش آلودگی هوا و کاهش گازهای گلخانه ای و گرمایش کره زمین ورفع کمبود مشکلات محیط بانی ها موثر باشد.

در پايان مي توان بيان كرد: مطالعات و بررسی های که پیرامون انرژی خورشیدی تاکنون صورت گرفته است، می تواند گامهای بلندی در امر استفاده از انرژی پاک و حفظ محیط زیست از آلاينده های خطرناک را بدنبال داشته باشد .با پیشرفت تکنولوژی در زمینه انرژی های نوین ، و پيوند معماري ساختمان ها با تكنولوژي كم كم بايد شاهد سبك جديدي در اطراف خود باشيم.

انتهای پیام/ج

منبع:

امین دلدار، ساناز (1389)اصالح الگوی مصرف ، فتوولتائیک تلفیقی ، انرژی در کالبد معماری نشریه علمی فنی و مهندسی گروه بین المللی ره شهر شماره 118.

سپهري، فريبا(1395) پيوند معماري و تكنولوژي با استفاده از انرژي هاي پاك، پنجمين كنفرانس بين المللي پژوهش در علوم تكنولوژي ، لندن

صحبتهای كامبيز خليلي معاون توسعه مديريت و منابع اداره كل حفاظت محيط زيست استان مركزي

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98275

مطالب مرتبط :
پساب

راه اندازی دستگاه پاکساز مسیلهای شهری در ساوه

دستگاه پاکسازی مسیلهای شهری مانع ورود پسماندها به آبهای سطحی و گرفتگی مسیرها میشود.

حکمرانی فضای مجازی در ایران با هدف تامین حقوق کاربران در پلتفرم‌های خارجی

حکمرانی فضای مجازی در ایران با هدف تامین حقوق کاربران در پلتفرم‌های خارجی

دبیر سمینار علمی حکمرانی فضای مجازی در ایران گفت: لازم است هرچه سریع‌تر نسبت به تقویت زیست بوم داخلی تحت عنوان شبکه ملی اطلاعات اقدام و نظام مقررات گذاری در حوزه نظام اقتصادی حاکم شود و زنجیره ارزش به صورت کامل تحقق یابد.

استارت ‌آپ

برگزاری نخستین رویداد استارت آپی حوزه محیط زیست در کهگیلویه و بویراحمد

نخستین رویداد استارت‌ آپی کسب و کارهای نوآورانه در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی به زودی در کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود و رایزنی ها و پیگیری های لازم در این زمینه نیز در حال انجام است.

ف

انرژی خورشیدی منبع بی پایان تامین سوخت قرن حاضر

پنل های خورشیدی در هرمزگان تامین کننده انرژی خواهند بود

خورشيد به عنوان يك منبع بي پايان انرژي مي تواند حل كننده مشكلات موجود در زمینه انرژي و محيط زيست باشد . متاسفانه انرژی ارزان و سود بانکی بالا هر دو باعث می شود که هزینه کردن در سیستم برق خورشیدی در کشور ما مقرون به صرفه به نظر نیاید در صورتی که در دراز مدت این سیستم ها بسیار مقرون به صرفه هستند و تاثیر بسزایی در کم کردن آلودگی هوا نیز خواهند داشت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب