راه اندازی دستگاه پاکساز مسیلهای شهری در ساوه

دستگاه پاکسازی مسیلهای شهری مانع ورود پسماندها به آبهای سطحی و گرفتگی مسیرها میشود.

به گزارش خبرگزای علم و فناوری از استان مرکزی؛ امروزه در شهرها با مسئله پساب و پسماندها به عنوان یکی از منابع مهم آلاینده محیط زیست روبرو گشته ایم .برای این مشکل نصب و راه اندازی دستگاه پاکساز مسیلهای شهری در شهر ساوه مورد بهره برداری قرار گرفته است.دستگاه پاکسازی مسیلهای شهری مانع ورود پسماندها به آبهای سطحی و گرفتگی مسیرها میشود.

پساب و پسماند به عنوان يكي از منابع مهم آلاينده محيط زيست می باشد و در حال حاضر تلاشهاي زيادي در سطح جهان جهت غلبه بر اين مشكل در جريان است. امروزه با بهكارگيري روشها و تجهيزات قابل بازيافت مواد آلي موجود در پسماندها و پساب ها ميتوان تا حدي در رفع اين مشكل فائق آمد.

محدودیت منابع آبی و وقوع بحران کمبود آب در بسیاری از نقاط کشور سبب شده که تفکر استفاده مجدد از منبع عظیم پساب به عنوان یک راهکار پایدار جهت مقابله با این بحران کم آبی در کشور اهمیت پیدا کند.

با توجه به اینکه حدود 75/0 آب استفاده شده در مصارف شهری به فاضلاب تبدیل می شود.

فاضلاب مخلوط رقیقی از انواع آب های دورریختنی حاصل از فعالیت های زیستی انسان است که اغلب به وسیله شبکه های فاضلاب جمع آوری می گردند.

از نظر منابع تولید، فاضلاب را می توان ترکیبی از مایع یا فضولاتی دانست که توسط آب از مناطق مسکونی، اداری و تأسیسات تجاری و صنعتی حمل شده و بر حسب مورد با آب های زیرزمینی ، سطحی و سیلاب ها آمیخته شده است.

 

نصب و راه اندازی دستگاه پاکساز مسیلهای شهری 

حیدری مسئول بهداشت محیط دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: دستگاه پاکسازی مسیلهای شهری مانع ورود پسماندها به آبهای سطحی و گرفتگی مسیرها میشود.

حیدری افزود: با بارندگی و رها شدن پسماندها در محیط شهری به مسیلهای جمعآوری آب های سطحی هدایت میشود که نهایتاً از خروجی پایین دست شهرها خارج و وارد طبیعت میشوند.
وی اضافه کرد: دستگاه پاکساز مسیلهای شهری میتواند با حمایت مدیران شهری از ورود حجم زیادی از پسماندها به محیط زیست جلوگیری کند.
معتمدیان یکی از مخترین دستگاه پاکساز مسیلهای شهری و از کارکنان شهرداری ساوه گفت: رها شدن زبالهها در طبیعت و هزینهای مالی که هرساله برای  جمعآوری پسماندها به شهرداری وارد میکند باعث شد تا ایدهی طراحی و ساخت این دستگاه را عملیاتی کنیم.

وی اضافه کرد: امروزه آلودگي ناشي از محلهاي دفن پسماند به عنوان يکي از تهديدهاي جدي محيط زيست و از جمله منابع آب زيرزميني تلقي ميشود.

این مخترع دستگاه پاکساز مسیلهای شهری ادامه داد:  حفاظت کیفی از منابع آب زیرزمینی شهرها که برای تأمین آب شرب از چاهها نقش دارند، امروزه از مسئولیتها و دغدغههای فکری متولیان تأمین و توزیع آب شرب یعنی سازمانهای آب منطقهای و شرکتهای آب و فاضلاب کشورمحسوب میشود.

معتمدیان افزود: از آنجایی که بیشتر آلایندهها به طور مستقیم یا غیر مستقیم از سطح زمین وارد سیستم آب زیرزمینی میشوند.یک روش مناسب به منظور حفاظت از منابع آب زیرزمینی، تعیین مناطق تأمین کننده آب برای چاههای شرب است.
محمد ایمانی از مخترعین این دستگاه در ادامه ی سخنان همکار خود در شهرداری ساوه گفت: این دستگاه در طول سه سال طراحی، ساخت و نصب شده است.

ایمانی بیان کرد: گواهی نامهی ثبت اختراع و تاییدهای بهداشتی و نیز محیط زیستی خود را نیز دریافت کرده است.
وی افزود: این دستگاه از دو بیل و نوار نقاله تشکیل شده است که سنسورهای هوشمند آن به محض تکمیل ظرفیت پسماندها از بیل اول به بیل دوم منتقل میشود.
این مخترع دستگاه پاکساز مسیلهای شهری اضافه کرد: کار انتقال پسماندها در ادامه توسط بیل دوم به سمت نوار نقاله هدایت شده که نهایتاً در پالت انتهایی تخلیه و سپس به سمت مرکز دفن پسماند هدایت میشود.
وی یادآور شد: این دستگاه که با هزینه 5 میلیارد ریال نصب و مورد استفاده قرار گرفته که سالانه بالغ بر 1میلیارد و 500 میلیون ریال در مدیریت هزینههای شهرداری ساوه باعث صرفه جویی است.

ایمانی بیان کرد: استفاده از این دستگاه از ورود زباله به طبیعت تا حدودی جلوگیری مینماید اما بلاتکلیفی این فاضلابها در اراضی کشاورزی همچنان خطر جدی برای سلامتی مردم و محصولات کشاورزی محسوب میشود.

وی اشاره کرد: رشد جمعيت، توسعه صنعت، گسترش شهرنشيني و بالا رفتن سطح رفاه، دفع پسماند و مواد زائد آلي به يك مشكل جدي در شهرهاي بزرگ تبديل كرده است.

ایمانی در پایان گفت: استفاده از آب با كيفيت پائين و پسابهاي تصفيه شده براي آبياري مزارع در اين شرايط كه جهان با بحران كم آبي مواجه است خيلي مي تواند مؤثر باشد.

انتهای پیام/ج

منابع:

شوشتری، رضا و همکاران(1394) بررسی قابلیت استفاده از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهری جهت آبیاری فضای سبز ، همایش ملی آب ، پساب و پسماند

ناديا اسفندياري  و همكاران(1394) مديريت پسماند و بررسي راهكارهاي مناسب براي بازيابي آن در چرخه توليد،

عزیزی ، محسن ، خاشعی سیوکی ، عباس، دستورانی مهدی(1396) بررسی آلودگی آب های زیرزمینی ناشی از نشت شیرابه تولیدی محل دفن پسماند ها با استفاده از مدل عددی، پژوهش در بهداشت محیط، دوره 3، شماره 3، از ص 187-197

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۱:۴۴

شناسه خبر: 98299

مطالب مرتبط :
عکس

تجهیز پاسگاه های محیط بانی به پنل های خورشیدی

مجهز شدن پاسگاه های محیط بانی استان مرکزی به پنل های انرژی خورشیدی تا محیط زیست را از آلودگی های تهدید آمیز زیستی دور نگه دارد.

جایگاه نوآوری و بهره مندی از فناوری در صنعت خودروسازی

جایگاه نوآوری و بهره مندی از فناوری در صنعت خودروسازی

باوجود سال‌ ها مونتاژ و تلاش برای داخلی‌سازی فناوری‌ های روز خودروسازی چرا وارد مرحله نوآوری نمی‌شویم؟ علت عادت به محصولات ساده و ابتدایی در عین پایین بودن استانداردهای روز دنیا چیست؟ چرا علی رغم کیفیت پایین هزینه های بالایی پرداخت میکنم؟ و برای پیش خرید آن ها سرو دست می شکنیم؟

عكس

برگزاری دومین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه ۱۲۰ ثانیه‌ای

دومین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه ۱۲۰ ثانیه ویژه استان‌های مرکزی- البرز- همدان- قم و قزوین برگزار می‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب