صدا دادن زانو چه زمانی خطرناک می شود

مفصل زانو، یکی از بزرگترین و پیچیده ترین مفاصل بدن انسان است. به خاطر این شرایط، مفصل زانو می تواند با مشکلات و آسیب دیدگی های خاصی مواجه شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛

مفصل زانو، یکی از بزرگترین و پیچیده ترین مفاصل بدن انسان است. به خاطر این شرایط، مفصل زانو می تواند با مشکلات و آسیب دیدگی های خاصی مواجه شود. به خاطر داشته باشید که صدا دادن و تق تق زانو در هنگام نشستن و بلند شدن مسئله ای کاملاً عادی و طبیعی محسوب می شود.

زانوها با بالا رفتن سن صدا های زیادی از خود ایجاد می کنند، زیرا غضروف با گذشت زمان ظاهر عادی خود را از دست داده و وضعیت غیر متقارن پیدا می کند. به این ترتیب هنگام لغزش غضروف، صدا از محل مفصل زانو شنیده می شود. مهم است که بدانیم در اکثر موارد، شنیدن صدای تق تق از مفصل زانو هیچ جای نگرانی ندارد. به هر حال، در بعضی موارد، لازم است در این رابطه با پزشک ملاقات شود.

دکتر نوید ابوالاحرار، فلوشیپ فوق  تخصصی درد بیان می کند: 

با بالا رفتن سن، بدن انسان فرسوده شده و بافت های اولیه به تدریج به سمت تخریب می رود، اما این تخریب در سنین پایین قابل جبران و نوسازی است، اما در سنین بالا (بالای 40 سال ) رفته رفته تخریب غیرقابل جبران می شود.

می توان گفت بالا رفتن سن یکی از علت های اصلی ایجاد زانودرد در افراد است، اما زانو درد هایی که در جوانی به سراغ افراد می آید به دلیل سبک زندگی امروزی و ماشینی شدن کارها و به عبارتی، کم تحرکی است، چرا که کم تحرکی باعث می شود بافت های اطراف زانو که نگهدارنده مفصل زانو هستند به تدریج ضعیف تر شوند و توان سابق برای حمایت از مفصل را نداشته باشند. در نتیجه فشار بیشتری به مفصل ها وارد می شود و موجب تخریب آن می شود.

دکتر ابوالاحرار ادامه می دهد:

صدای تق تق زانو که به علت سایش غضروف مفصل است، بیشتر در استخوان زیر کشکک زانو شنیده می شود و با درد همراه است. این صدا می تواند نشانه ناهنجاری مفصلی و غالبا آرتروز و ساییدگی زانو باشد. این افراد باید عضلات اطراف زانو را تقویت کنند.

دکتر سیروس افشار، متخصص ارتوپد در این باره می گوید:

در صورتی که صدا دادن زانو همراه با درد باشد و حرکت دادن زانو در این هنگام برای فرد مشکل باشد، این یک علامت جدی است و باید حتما به پزشک متخصص مراجعه نمود تا مشخص شود که آیا آسیب جدی به مفصل وارد شده است یا نه . پزشک متخصص با انجام معایناتی می تواند دلیل صدا دادن زانو را تشخیص دهد و تعیین کند که چه روش درمانی برای فرد مناسب است.

دکتر علی دیانت، فوق تخصص ارتوپدی می گوید:

مایع مفصلی که برای نرم کردن مفصل زانو جهت حرکت و تغذیه آن در میان مفاصل وجود دارد، چنانچه به دلایلی کم یا زیاد شود، سبب ایجاد صدا هنگام خم و راست کردن زانو می شود.

دلایل صدا دادن و تق تق زانو
انواع مختلفی از مشکلات زانو می‌تواند موجب ایجاد صداهای غیرعادی نظیر تلق تلق، ترق تلوق و تق تق کردن زانو شود. خشخش زانو صدای خاصی است که با بیماری‌های آرتروز و به خصوص استئوآرتریت همراه می‌باشد. نوع صدای ایجاد شده تا حدی می‌تواند به تشخیص بیماری کمک کند اما صداهای غیرعادی به تنهایی نشانه غیرقابل اعتمادی هستند؛ و باید به سایر علائم توجه شود و جهت تائید تشخیص بایستی بررسی‌های تشخیصی نیز انجام شوند. در اینجا به چند علت شایعی که صداهای غیرعادی را در زانو ایجاد می‌کنند اشاره می‌شود.

علت ها و دلایل
حباب های گاز: رایج ترین دلیل صدا دادن زانو که با درد همراه نیست، جمع شدن حباب های گاز در داخل مفصل زانو و ترکیدن این حباب ها است. این شرایط می تواند در نتیجه سایش رباط ها و تاندون ها به مفصل نیز ایجاد شود. به هر حال، مهم است که بدانید همواره امکان تشکیل حباب های گاز در داخل مفصل زانو وجود دارد. این حباب ها معمولاً به خاطر تغییرات فشار در مفصل زانو در نتیجه فعالیت های عادی روزمره ایجاد می شوند. هنگامی که این حباب ها می ترکند، باعث ایجاد صدا در محل مفصل می شوند. در اصطلاح پزشکی به این پدیده «کویتیشن» می گویند. این شرایط بسیار عادی محسوب می شوند و نیازمند درمان خاص نیستند. بطور مشابه، با حرکت دادن عادی مفاصل، یک تاندون یا یک رباط ممکن است بیش از حد کشیده شده و باعث ایجاد صدا شود. این شرایط نیز نمی توانند خطری را برای مفصل ایجاد نموده و یک مسئله عادی محسوب می شوند.

غضروف غیر متقارن: همانطور که قبلاً ذکر شد، غضروف می تواند به مرور زمان از بین رفته و ظاهر غیر متقارن پیدا کند. این شرایط باعث ایجاد صدا در زمان چمباتمه زدن یا ایستادن می شود.

گرفتن رباط ها: بافتی که استخوان ها را به سایر استخوان ها متصل می کند، در اصطلاح رباط نامیده می شود و می تواند با حرکت کردن دچار گرفتگی شود. هنگامی که این بافت نرم بر روی سایر بافت ها یا استخوان ها گیر بیفتد، می تواند باعث ایجاد صدا از محل مفصل شود. این شرایط را همچنین می توان در ارتباط با بافت زخم در محل مفصل نیز مشاهده کرد. در واقع بافت زخم نیز می تواند باعث ایجاد صدا در هنگام حرکت دادن مفصل زانو شود.

زانوی دونده: یکی از مشکلات رایج دیگر در این حوزه، سندرم درد استخوان کشکک یا زانوی دونده نامیده می شود. این شرایط می تواند باعث ایجاد صدا یا احساس دلخراش در زیر استخوان پاتلا یا کشکک زانو شود. شرایط ایجاد شده در این حالت بیشتر از شنیده شدن، احساس می شود.

در اکثر موارد، صدا دادن  و تق تق زانو مسئله ای کاملاً طبیعی محسوب می شود. به هر حال، اگر صدا دادن با ورم یا درد مزمن همراه شود، این شرایط دیگر عادی نیست. ورم و درد نشان دهنده جدی تر بودن مشکل از یک آسیب سطحی در مفصل زانو است و به همین خاطر لازم است برای انجام معاینات لازم با پزشک در این رابطه ملاقات شود. در ادامه برخی از دلایلی که لازم است به واسطه آنها و ایجاد صدا از محل مفصل زانو به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه شود، ارائه شده اند.

آرتروز: آرتروز باعث نازک شدن غضروف قرار گرفته در انتهای استخوان ها می شود. این شرایط می تواند باعث سفت شدن سطوح مفصل زانو شده و در شرایط حاد، حتی از بین رفتن سطح خارجی استخوان و معیوب شدن غضروف را نیز به همراه داشته باشد. این شرایط به خاطر ساییده شدن استخوان ها به یکدیگر می تواند باعث ایجاد صدا در محل مفصل زانو شود. ایجاد این مشکل با درد برای بیمار همراه است و صدای ایجاد شده در نتیجه آن مداوم می باشد.

پارگی مینیسک: مینیسک دو حلقه غضروفی سی (C) شکل است که در دو طرف زانو قرار گرفته است. مینیسک می تواند بالش مورد نیاز برای مفصل را فراهم کرده و حرکت های آن را روان نماید. پارگی مینیسک می تواند به خاطر پیچش ناگهانی یا سایر چرخش های شدید ایجاد شده در مفصل زانو ایجاد شود. پارگی و آسیب مینیسک زانو تقریباً همواره با درد و ورم همراه است و می تواند صدای قابل شنیدن در هنگام حرکت مفصل ایجاد نماید. در صورت مواجه شدن با این شرایط لازم است در اسرع وقت با پزشک ملاقات شود.

آسیب دیدگی رباط: همانطور که قبلاً اشاره شد، مفصل زانو از رباط ها و تاندون های متعدد تشکیل شده که همه آنها مستعد آسیب دیدگی هستند. در صورتی که شما صدای بلند از مفصل زانوی خود شنیدید و در ادامه این صدا با ورم مفصل همراه بود، ممکن است پارگی یا آسیب دیدگی یکی از رباط های مختلف اطراف مفصل زانو برای شما ایجاد شده باشد. در این شرایط مهم است که به خاطر داشته باشید صدا دادن زانو یک مسئله بسیاری عادی است، اما هنگامی که این صدا دادن با درد یا ورم همراه باشد، این شرایط دیگر عادی محسوب نمی شود.

کندرو مالاسی پاتلا: این مشکل یک بیماری است که در نتیجه افزایش اصطکاک و سایش بین کشکک و استخوان ران ایجاد می شود و می تواند صدا دادن زانو و درد در این ناحیه از بدن را به همراه داشته باشد. این شرایط معمولاً برای افرادی که ورزش هایی مثل فوتبال، راگبی، یا تنیس انجام می دهند، ایجاد می شود و احتمال مشاهده آن در زنان بیشتر از مردان است. در این حالت زانو در هنگام خم یا راست شدن صدا می دهد.

انواع مختلفی از گزینه‌های درمانی برای رفع مشکل صدا دادن زانو موجود است. هر کدام از این گزینه‌ها بر اساس چیزهایی مانند شدت صدای تق‌تق، وجود یا عدم وجود التهاب و یا درد و دامنه حرکت مفصل تجویز می‌شود. روش درمان را می‌توان به دو گزینه جراحی و غیرجراحی طبقه‌بندی کرد. تا زمانی که برخی از گزینه‌های غیرتهاجمی امتحان نشده باشند عمل جراحی به ‌عنوان گزینه درمانی تجویز نمی‌شود.

درمان مشکل صدا دادن و تق‌تق زانو
کاهش وزن
یکی از روش‌های آسان برای درمان تق‌تق و صدا دادن زانو، کاهش وزن است. اضافه‌وزن موجب می‌شود مقدار کاری که زانو باید انجام دهد افزایش پیدا کند. اگر کسی بتواند وزن اضافه‌اش را از دست بدهد و به شاخص توده بدنی (BMI) نرمال و طبیعی بازگردد، صدا کردن زانو فروکش می‌کند زیرا در این صورت زانو بهتر می‌تواند وزن بدن را کنترل نماید.

ورزش
ورزش کردن نیز توصیه می‌شود، بخصوص به افرادی که عضلات همسترینگ آن‌ها قوی‌تر از عضلات چهار سر ران است و همچنین آن‌هایی که سبک زندگی کم‌تحرکی را دنبال می‌کنند. معمولاً برای استحکام و استقامت بخشیدن به مفصل زانو، ادامه دادن به تمرینات کششی همسترینگ بویژه تمرینات پا مانند دویدن یا انجام تمرینات اسکوات یا چمباتمه در باشگاه ورزشی کافی است.

درمان دستی
اگر مشکل به علت وجود ناهنجاری در ساختار باشد، مراقبت‌های کایروپراکتیک یا درمان دستی زانو و مفاصل و همچنین ماساژ تراپی بافت عمیق یا ماساژ اصطکاکی می‌تواند به کاهش صدای زانو کمک کند.

داروها
داروهای ضددردی برای تق‌تق و صدا دادن زانو وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را وقتی مصرف کنید که زانوهایی که صدا می‌دهند دچار التهاب و درد قابل‌ ملاحظه‌ای شوند. در گذشته، موفقیت داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن در کاهش برخی علائم مفصل زانوی مبتلا به بیماری به ثبت رسیده است .این داروها تنها هنگامی توصیه می‌شوند که استفاده از آن‌ها عوارض جانبی مضری برای شما نداشته باشند.

درمان‌های جایگزین
درمان مشکل صدا دادن و تق‌تق زانو می‌تواند بنابر علل و آسیب‌های مختلفی که باعث بروز این مشکل می‌شوند انجام گیرد، متخصصین طب فیزیکی از روش‌های غیرجراحی مؤثری برای کاهش درد ناشی از آن‌ها از جمله موارد زیر استفاده خواهند کرد:

لیزرتراپی

مگنت درمانی

شاک‌ویوتراپی

التراسوندتراپی

تزریق اوزون و پی آر پی(prp)

بریس‌ها

و دیگر موارد

جراحی

اعمال جراحی برای تصحیح تق‌تق کردن انجام نمی‌شوند بلکه برای تصحیح بیماری زمینه‌ای انجام می‌شوند به‌ نحوی‌که صدا کردن زانو دیگر تکرار نشود. هدف بیشتر جراحی‌ها صاف کردن سر مفصلی استخوان‌های زانو است به ‌طوری‌ که در طول حرکت اصطکاک کمتری وجود داشته باشد.

صدا دادن و تق‌تق زانو معمولاً اگر با درد همراه نباشد مسئله نگران‌کننده‌ای نیست. با این ‌حال، صدا دادن و تق‌تق زانو یادآور آن چیزهایی است که می‌توانید آن‌ها را برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی‌های آینده زانو انجام دهید. یکی از راه‌های کاهش احتمال این عارضه تقویت کردن عضلات و ایجاد تعادل در میان عضلات همسترینگ و عضلات چهار سر ران می‌باشد. پس از هر بار تمرین و ورزش بدن خود را گرم و سرد کنید.

برای کاهش ضربه به زانو، کفشی را به پا کنید که به‌ خوبی از پاهایتان محافظت کند. در هر صورت بسیار مهم است که عضلات ران خود را تقویت کنید.انجام تمرینات ورزشی نظیر پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا شنا را برای تقویت عضلات چهار سر ران که عضلات جلویی ران هستند پیشنهاد می‌دهد. روش‌های دیگر محافظت از زانو شامل پوشیدن کفش مناسب، گرم کردن بدن قبل از انجام تمرینات ورزشی و حرکات کششی پس از پایان ورزش و حفظ وزن سالم بدن برای کاهش فشار بر زانو می شود.

انتهای پیام/ ف

زمان انتشار: شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵:۲۹

شناسه خبر: 98378

مطالب مرتبط :
آرتروز

متخصص استخوان و مفاصل:

صدا دادن زانو از نشانه های بروز بیماری آتروز است/ درست نشستن از مهمترین راه های پیشگیری

یک جراح و متخصص استخوان و مفاصل و شکستگی ها با اشاره به مهمترین نشانه های بروز بیماری آتروز گفت: درد در موقع راه رفتن و صدا دادن زانو از جمله علائم این بیماری است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب