یک فرصت جهانی برای مردم و طبیعت

سازمان ها و دانشمندان سراسر جهان بر موضوعات مهمی مانند تنوع زیستی، حفاظت، عدالت غذایی و تقاطع های محیط زیست و سلامت انسان تمرکز می کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ حفاظت از طبیعت، یک دستورالعمل بلندمدت است و میزان انقراض گونه‌ها همچنان در وضعیت هشداردهنده باقی مانده است. هدف اصلی این کنگره بر مدیریت پایدار اراضی، یافتن راه حل ها از طبیعت، حفظ تنوع زیستی و بازیابی اکوسیستم‌های طبیعی در ایام پساکرونا متمرکز بود.

در سپتامبر امسال، جهان فرصتی منحصر به فرد برای حمایت از طبیعت و نقش آن در تثبیت شرایط اضطراری آب و هوا و توقف ششمین انقراض جمعی دارد. دانشمندان به شدت توصیه می کنند که از نیمی از خشکی ها و دریاهای زمین برای جداسازی صدها ppm کربن و حفظ ده ها هزار گونه محافظت شود.

دانش سنتی مردم بومی نیز ما را مجبور می کند زمین را به طور یکسان با طبیعت تقسیم کنیم. به همین دلیل است که در صورت تصویب، پیشنهاد جدید اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، جنبش 101، حفاظت از حداقل نیمی از سرزمین ها و دریاهای زمین را توصیه رسمی به سازمان ملل متحد و سایر حاکمیت های بین المللی می کند.

دمدمه های صبح باشیم طبیعت مراقب محیط زیست damdamehay روز | پیام رسان سروش  پلاس

هاروی لاک ، یکی از اعضای کمیته راهنمای طبیعت به نصف نیاز دارد ، گفت: طبیعت به سرعت در حال زوال است. در حال حاضر ، یک موج گرما وجود دارد که بخش هایی از شمال غربی اقیانوس آرام آمریکا رکورد دمای هوا را تا 117 درجه سانتیگراد شکسته است ، یک میلیون گونه در خطر انقراض قرار دارند و این تأثیرات هرچه بیشتر منتظر بمانیم ، برگشت ناپذیرتر می شود. بارقه امید این است که راه حل یک فرآیند سه مرحله ای قابل هضم است ، ما به تولید تجدیدپذیر ، مصرف پایدار و حفاظت از طبیعت نیاز داریم. با این حال ، به دلیل فوریت بحران آب و هوا که ما در آن قرار داریم ، این راه حل ها باید قابل اندازه گیری ، اثبات شوند و بتوانند در حال حاضر در سراسر جهان مقیاس داشته باشند. این دقیقاً همان چیزی است که حرکت 101 و جنبش طبیعت به نصف نیاز دارند تا به IUCN ، سازمان ملل و جهان ارائه دهند.

در حال حاضر ، هدف فعلی در سراسر جهان حفاظت و حفاظت از 17 درصد از سرزمین ها و 10 درصد از اقیانوس ها است. این هدف توسط سیاست گذاران و نه دانشمندان ایجاد شده است. بزرگترین نظرسنجی ، که شامل 363 دانشمند از سراسر جهان بود ، نشان داد که استانداردهای کنونی کافی نیست و 50٪ باید هدف باشد. جوامع بومی و گزارشهای ارائه شده توسط فرانسه و اتحادیه اروپا نیز این هدف جدید را تأیید می کند. با این مجموعه پشتیبانی است که حرکت 101 دو اقدام را می طلبد ، این است که مدیرکل IUCN و کل سازمان از اهداف حفاظت بر اساس منطقه با هدف حفاظت ، حفظ و بازسازی حداقل نیمی یا بیشتر از سیاره ما حمایت می کنند. ، و اعضای سازمان های دولتی و دولتی را تشویق می کند تا این هدف را اجرا کنند.

حرکت 101 ، با هدف "طبیعت به نصف نیاز دارد" ، در کنگره جهانی حفاظت از IUCN در مارسی ، فرانسه اواخر امسال ارائه می شود. با این حال ، نیاز به مشارکت عمومی دارد تا به طور قانونی شنیده و مورد توجه قرار گیرد. امی لوئیس ، معاون ارتباطات و سیاست گذاری در بنیاد WILD ، یک جعبه ابزار آنلاین ارائه داد که به صورت رایگان در دسترس است. در کیت ، گرافیک ، فیلم ، زیرنویس و اشکال مختلف دیگر محتوا وجود دارد که هرکسی می تواند از آن در پلتفرم های اجتماعی استفاده کند و اخبار مربوط به اهمیت Motion 101 را منتشر کند. هدف این است که هر روز یکی از قطعات محتوا را به همراه تقویم ارائه شده ارسال کنید و از هشتگ #IUCNCongress استفاده کنید ، زیرا در اینجا اعضای کمیته اطلاعات و بازخورد خود را از عموم دریافت می کنند. طبیعت به نصف احتیاج دارد و بنیاد WILD امیدوار است کانال را با این هشتگ پر کند تا رهبران بدانند که مردم اکنون خواستار دنیایی مثبت از طبیعت هستند.

بهترین علم و دانش سنتی در مورد آنچه باید انجام شود روشن است. سوال این است که آیا رهبران جهان آماده انجام چنین تعهدی هستند؟

جنبش 101 چیست؟

در مقیاس بزرگ، جنبش  101 فرصتی برای بشریت است تا اولین قدم را در جهت احیای رابطه عادلانه ، محترمانه و پایدار با طبیعت بردارد. جنبش 101 پیشنهاد می کند که حفاظت از حداقل نیمی از خشکی ها و دریاهای زمین به توصیه رسمی اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) به سازمان ملل تبدیل شود.

اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت پیشروترین سازمان مدیریت جهانی در حفاظت از طبیعت است که دارای مقام ناظر رسمی سازمان ملل متحد است. سیاستهای اتخاذ شده در IUCN راهگشای تغییر جهانی در صدها نهاد و کشور است. موفقیت Motion 101 (جنبش 101)در سپتامبر امسال در IUCN می تواند راه را برای سیاست های جدید ، بلندپروازانه و مبتنی بر علم برای حفاظت از طبیعت در مقیاس بزرگ و در سراسر جهان هموار کند. همچنین بهترین علم معاصر را با دانش قدیمی و سنتی مردم بومی متحد می کند.

چرا جنبش 101 مهم است؟

این برای اولین بار است که هیئت های ملی برای بحث و گفتگو به طور خاص در مورد نتیجه گیری مبتنی بر علم که بشریت برای بقای حیات به آن گونه که ما می شناسیم، باید حداقل نیمی از طبیعت را حفظ کند ، گردهم می آیند. حرکت 101 در یک لحظه حساس در تاریخ ما رخ می دهد ، زمانی که انتخاب های ما در مورد رابطه ما با طبیعت و آب و هوا بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. ده سال آینده برای آینده بشریت و زندگی روی کره زمین بسیار مهم است. تصویب Motion 101 در IUCN زمینه را برای یک دهه مثبت و پر از عمل آماده می کند.

اقدامات فرهنگی برای حفاظت از منابع طبیعی اردبیل افزایش می‌یابد- اخبار  استانها تسنیم | Tasnim

جنبش  101برای آب و هوا چه می کند؟

ساده است! بدون مقادیر کافی از طبیعت وحشی ، نمی توانیم دما را زیر 2 درجه سانتی گراد نگه داریم. چرا؟ از آنجا که جنگلهای اولیه زمین ، مراتع و باتلاقها بیش از 100 قسمت در میلیون (ppm) کربن را در گیاهان و خاک ذخیره می کنند ، کربنی که اگر نمی خواهد به تغییرات آب و هوایی کمک کند ، باید در زمین باقی بماند.

به منظور جلوگیری از اثرات فاجعه بار تغییرات آب و هوایی ، زمین باید تا 450 ppm کربن در جو باقی بماند. در پایان سال 2019، جهان کمی بیش از 408 ppm دارد. از بین بردن حتی یک چهارم مناطق وحشی باقی مانده ما یک سینک کربنی ضروری را حذف می کند که - بدون هیچ گونه هزینه ای برای جامعه - به ما کمک می کند تا از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی فرار کنیم.

جنبش 101 برای انقراض چه می کند؟

داده ها روشن است. بزرگترین علت انقراض از بین رفتن زیستگاه است که تخریب مناطق وحشی زمین را شدیدترین تهدید برای زندگی می کند. حیات وحش عملکردهای مهم حیاتی را برای تمام زندگی انجام می دهد. نهنگ ها و کوسه ها از فیتوپلانکتون هایی که نیمی از اکسیژن زمین را منتشر می کنند تغذیه می کنند. کرگدن ها و خفاش ها درختان و درختچه هایی را می کارند که آب و هوای منطقه را تثبیت کرده و هوای سالم تولید می کنند. برای محافظت از متحدان زندگی ، باید فضای کافی برای زندگی آنها اختصاص دهیم. طبیعت وحشی خانه آنهاست.

مناطق چهارگانه محیط زیست: پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه  حفاظت شده

پیش بینی می شود که بیش از یک میلیون گونه در 50 سال آینده منقرض شوند ، اگر زیستگاه کافی برای حفاظت از آنها را کنار نگذاریم. مناطق حفاظت شده و سرزمین های مدیریت شده و بازسازی شده (مناطقی که اجتماعات انسانی در هماهنگی با طبیعت زندگی می کنند) سنگ بنای تنوع زیستی و حیات وحش هستند. آنها فضایی را در اختیار طبیعت قرار می دهند که به منظور بهره مندی از تمام زندگی مورد نیاز است.

آیا جنبش  101 از هر کشوری می خواهد که از نیمی از خشکی ها و دریاهای کره زمین محافظت کند؟

شماره حرکت 101 یک هدف جهانی است و خواستار حفاظت از نیمی از خشکی ها و دریاهای کره زمین است - به طور خاص درخواست نمی کند که این امر در هر کشوری رخ دهد. واقعیت این است که طبیعت در برخی نقاط آنقدر تکه تکه و تخریب شده است که دستیابی به نصف در مقیاس زمانی معقول تقریباً غیرممکن است. این مناطق باید برای یافتن راه حلهای پایدار در زمینهای مشترک تلاش کنند تا جایی که ممکن است خدمات حیات بخش طبیعت را دست نخورده نگه دارند. در همین حال ، بسیار مهمتر است که طبیعت دست نخورده و کارکرده باقی مانده به نفع همه زندگی کنار گذاشته شود.

نظر مردم بومی در مورد حرکت 101 چیست؟

حرکت 101 حقوق و رهبری کامل مردم بومی بر سرزمین های سنتی را به رسمیت می شناسد. مردم بومی تقریباً 40 درصد از مناطق وحشی باقی مانده زمین را اداره می کنند ، اگرچه جوامع آنها تنها 5 درصد از جمعیت انسانی را تشکیل می دهند. و بیش از 80 درصد تنوع زیستی زمین در این سرزمین ها زندگی می کند. شیوه زندگی و رهبری بومی برای آینده بشریت و زیست کره حیاتی است.

تفاوت بین کمپین های 30/30 و HALF چیست؟

بسیاری از کسانی که از حرکت 101 پشتیبانی می کنند ، از سیاست ها و جنبش های دیگری که اهداف فضایی را در سطح حفاظتی فعلی افزایش می دهند ، حمایت می کنند ، از جمله ائتلاف بلندپروازی و جنبش 30 30 30. ما وقتی خوشحال می شویم که سایر جنبش های هدف فضایی تصدیق می کنند که 30 a نقطه عطفی در راه حفاظت از Half است. گروه هایی مانند باشگاه سیرا به طور رسمی هر دو 30 × 30 و Half target را تایید کرده اند. ما معتقدیم که با هم هر دو حرکت قوی تر هستند. این امر به ویژه در مورد مذاکرات صادق است. هدف علمی Half می تواند دارایی قابل توجهی برای کسانی باشد که امیدوارند تا سال 2030 با 30٪ مذاکره مذاکره کنند. هنگامی که Half به عنوان هدف نهایی شناخته شود ، 30٪ می تواند به یک موقعیت سازش بین آنچه از نظر علمی مورد نیاز است و به آنچه از نظر سیاسی امکان پذیر است تبدیل شود.

محافظت و مراقبت صحیح از طبیعت؛ خدمت به طبیعت است

این وضعیت سابقه اخیر اخیر در جنبش محیط زیست را دارد. در آستانه COP 21 (آب و هوا) در پاریس ، دو هدف بلندپروازانه توجه بین المللی را به خود جلب کرد: از نظر علمی از 1.5 درجه سانتیگراد پشتیبانی می شد و از نظر سیاسی 2 درجه سانتیگراد امکان پذیرتر بود. با توجه به قدرت و حمایت جنبش حمایتی 1.5 درجه سانتیگراد ، از نظر سیاسی امکان پذیرتر شد بدون هیچ گونه مصالحه ای بیشتر. علاوه بر این ، در حالی که جهان به 2 درجه سانتیگراد متعهد بود ، آنها همچنین به طور همزمان تصدیق کردند که 1.5 درجه سانتیگراد توصیه علمی است.

چنین ترتیب در COP 15 ممکن است واقع بینانه ترین نتیجه باشد. حرکت 101 در کنگره جهانی حفاظت IUCN با این هدف به هیئت های ملی اجازه می دهد تا نیاز به حفاظت از نیمی را بدون تعهد به حفاظت از آن تصدیق کنند. این نتیجه ، اگرچه هدف نهایی نیست، اما گامی مهم در جهت پیشرفت ما در حال حاضر به عنوان جنبش است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۶:۳۹

شناسه خبر: 98396

مطالب مرتبط :
تروپوسفر

بحران تغییرات اقلیمی :

گسترش تروپوسفر زمین به دلیل تغییرات آب و هوایی

داده های ۴۰ ساله نشان می دهد که تغییرات اقلیمی تروپوسفر را به سمت بالاتر از جو سوق می دهد.

۰۲

توسط دانشمندان دانشگاه کلمبیا؛

امواج گرمایی دریایی و مرگ ماهی ها

امواج گرمایی دریایی می تواند شش درصد صید ماهی های یک کشور و همچنین میلیون ها شغل مرتبط با آنها را از بین ببرد.

اوتیسم

اسکن سه بعدی صورت می تواند علل ژنتیکی اوتیسم را نشان دهد

دانشمندان از اسکن چهره سه بعدی با تکنولوژی بالا برای درک بهتر علل ژنتیکی اوتیسم استفاده می کنند.

لوزالمعده

پرورش "ارگانوئیدهای" لوزالمعده برای درمان سرطان

مطالعه این ارگانوئیدها می تواند به محققان در توسعه و آزمایش درمان های جدید برای سرطان لوزالمعده ، یکی از کشنده ترین انواع سرطان کمک کند.

تخت فولاد از نظر اسطوره‌ای و علمی هویت و نماد اصفهان و ایران است

در یادمان یکصدویازدهمین سالگرد رحلت آیت الله جهانگیرخان قشقایی مطرح شد؛

تخت فولاد از نظر اسطوره‌ای و علمی هویت و نماد اصفهان و ایران است

عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه اصفهان در یادمان یکصدویازدهمین سالگرد رحلت فیلسوف و فقیه ربانی آیت الله جهانگیرخان قشقایی، گفت: تخت فولاد از نظر اسطوره‌ای و علمی هویت و نماد اصفهان و ایران است.

پچ

توسط استادیار ایرانی تحقق یافت؛

نفوذ پچ میکرونیدل برای درمان زخم های مزمن

میکرونیدل ها لایه بیوفیلم زخم را سوراخ کرده و دارو را برای اکسیژن رسانی به بافت و از بین بردن عفونت های بیوفیلم روی زخم به بدن می رسانند.

کنگره

کنگره بین‌المللی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ( IUCN) برگزار شد

کنگره بین‌المللی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ( IUCN) از سوم تا یازدهم سپتامبر ۲۰۲۱، به میزبانی مارسی در فرانسه برگزار شد.

آب و هوا

تاثیر تغییرات آب و هوایی بر تکامل حشرات اقیانوسی

دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور ژنتیک سه گونه اسکیت باز اقیانوس را که با شبکه های غوطه وری در شرق اقیانوس آرام جمع آوری شده اند ، بین هاوایی و پرو جمع آوری کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب