کودکان نافرمان را با این روشها مدیریت کنیم

اختلال نافرماني از جمله اختلالاتي است که با الگوي پايدار منفي کاري، نافرماني، لجبازي، خصومت و سرکشي در برابر اوليا قدرت فراتر از رفتارهاي يک کودک طبيعي توصيف شده است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام، یکی از معضلاتی که اکثر والدین با آن روبرو هستند، اختلال نافرمانی کودکان است. کودکان معمولا با عدم اطاعت از والدین و معلم‌ها و با به راه انداختن جر و بحث و بد زبانی نافرمانی خود را نشان می‌دهند.

امروزه این اختلال بین نوجوانان و کودکان فراگیر شده است و والدینی که نگران درگیر شدن فرزندانشان در مدرسه و دیگر محیط‌های اجتماعی هستند، برای رفع آن به دنبال راه حل‌های مناسبی می‌گردند. اولین روش پیش روی آن‌ها مراجعه به متخصصان روان‌درمانی است. علاوه بر این استفاده از خدمات پزشکی به خصوص دارو درمانی روش دیگری است که برای رفع این مشکل مناسب نیست و تاثیر چندانی ندارد. کادر آموزشی و تربیتی حاضر در مدارس هم از مهارت‌های لازم برای برخورد صحیح با این کودکان برخوردار نیستند و حتی ممکن است باعث تشدید رفتارهای چالش برانگیز در آن‌ها ‌بشوند).

اختلال نافرمانی یا ODD چیست؟

اختلال نافرماني از جمله اختلالاتي است که با الگوي پايدار منفي کاري، نافرماني، لجبازي، خصومت و سرکشي در برابر اوليا قدرت فراتر از رفتارهاي يک کودک طبيعي توصيف شده است و گفته شده است که کيفيت زندگي خانوادگي کودک مهمترين عامل در رشد و توسعه اين اختلال است و مديريت و چگونگي تعامل با کودک مي تواند به کاهش نشانگان آن کمک کند(سالار فرامرزی برگرفته از کتاب تاثير آموزش الگوي ارتباطي مادران بر کاهش نشانگان اختلال نافرماني مقابله اي (ODD) فرزندان)

علائم اختلال نافرمانی یا سرکشی در کودکان

گاهی تشخیص تفاوت بین یک کودک با اراده یا احساسات با یک کودک مبتلا به اختلال سرکشی مخالف دشوار است. نمایش رفتارهای مخالف در مراحل خاصی از رشد کودک امری طبیعی است. علائم ODD به طور کلی در سال های پیش دبستانی شروع می شود. گاهی اوقات ODD ممکن است دیرتر ایجاد شود، اما تقریباً همیشه قبل از اوایل سال های نوجوانی است. این رفتارها باعث آسیب قابل توجه در خانواده، فعالیت های اجتماعی، مدرسه و کار می شود.( hamkadeh.com)

اختلال نافرمانی در کودکان با الگویی از خشم، عصبانیت، تحریک پذیری، رفتار‌های توجیهی، بی اعتنایی و کینه توزی که حداقل شش ماه به طول می‌انجامد، توصیف می‌شود. این اختلال تقریباً روزانه در کودکان کمتر از 5 سال و حداقل هفته‌ای یک بار در بچه‌های بزرگتر بروز می‌یابد. (در سن 6 یا 7 سالگی)، بیشتر بچه ها آموخته‌اند که عصبانیت خود را از راه‌های سازنده و قابل قبول اجتماعی ابراز کنند.( asanism.com)

کودکان با اختلال نافرمانی مقابله جویانه آستانه تحمل پایینی دارند. آنها با تحکم با بزرگترها بحث و جدل شدید به راه می‌اندازند و به راحتی درخواست‌ها و قواعد و قوانین تعریف شده را زیر پا می‌گذارند. آنها اشتباهات خود را نمی‌پذیرند و به گردن دیگران می‌اندازند.برای کودکان نافرمان آزاردادن دیگران کار لذت‌بخشی است. آنها با بداخلاقی و توهین و تحقیر دیگران را آزار می‌دهند. این کودکان در زمان خشم و ناراحتی از واژه‌های نفرت‌پراکن و توهین‌آمیز استفاده می‌کنند.‏( article.tebyan.net)

به طور کلی کودک  نافرمان باید حداقل ۴ مورد از علائم زیر را داشته باشد:

-عصبانی می شود.

-با بزرگترها بحث می کند.

-به طور فعال، خواسته بزرگترها را رد می کند و از قوانین اطاعت نمی کند.

-به طور عمدی دیگران را ناراحت می کند.

-انتقام جویی می کند.

-نیاز به استقلال و خودمختاری زیادی دارد.

-بی ادبانه حرف می زند و فحاشی می کند.

-برای خطاها و اشتباهاتش دیگران را سرزنش می کند.

-به راحتی از دست دیگران ناراحت می شود.

-اخلاق بدی دارد و مهربان نیست.( simiaroom.com)

روش های برخورد با کودک نافرمان

روش های برخورد با کودک نافرمان نیز به ظاهر ساده است اما نکته مهم در این روش ها نحوه بکار گیری آنها می باشد زیرا لازم است هنگامی که کودکتان حسابی شما را کلافه کرده است آرامش خود را حفظ کنید و روش های برخورد با کودک نافرمان را به یاد بیاورید. از جمله مهم ترین شیوه های پیشنهادی در برخورد با کودکان نافرمان میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

به فرزندتان بگویید از وی چه می خواهید :بنا بر گفته ی اُکول اسمیت، از بزرگ ترین اشتباه هایی که والدین مرتکب میشوند ، عرضه ی دستورات منفی است، مانند این که« ندو!» یا« به فلان چیز دست نزندرباره ی جمله ی اول، از آنجایی که کودکان مهارت استدلال منطقی ضعیفی دارند، برای شان واضح نیست که به جای« ندویدن»، چه کاری باید انجام دهند. وی می نویسد:« چنانچه او ندود، پس چه کاری باید انجام دهد؟ باید ورجه وورجه کند؟ بپرد؟ لی لی برود؟ بخزد؟ پرواز کند؟ بی حرکت بایستد؟» درباره ی جمله ی دوم، باز هم کم بود دلیل منطقی در بچه ها نقش مهمی ایفا می کند، آن ها کنترل ضعیفی روی انگيزه خویش از انجام کارها دارند.

اُکول اسمیت پیشنهاد می دهد در عوض از جملات دستوری مثبت استفاده کنید:« لطفا راه برو!» و« لطفا دست هات رو کنارت نگه دار!» نمونه های ديگر عبارت اند از:به جای بیان کردن« خواهرت رو نزن!» بگویید:« لطفا دست های مهربان داشته باش».به جای« توپ رو پرت نکن!» بگویید:« لطفا توپ رو توی دستت نگه دار

بازي بهترین راه ارتباطی کودک و والدین است

شما میتوانید این آموزش ها را در قالب های گوناگون به کودکان خویش یاد بدهید حتماً مکانی را برای کودک طراحی کنید که او بتواند به آسانی لباس هایش را مجزا از شما در جالباسی قرار دهد به وی بگویید که چه طور میتواند در عرض چند دقیقه چه طور میتواند تمام وسایلش را جایگزین کند.

یکی از مسایل دیگر در این زمینه این است که شما علاقه مندی های کودک را برای خویش به صورت یک فهرست درآورید شما میتوانید از آن علاقه مندی ها برای تشویق رفتار و شکلدهی رفتار در کودک استفاده کنید.( asriran.com)

تشویق به مسئولیت پذیری

تشویق به مسئولیت پذیری و همکاری میزان زیادی از لجبازی کودک را کم میکند. با توجه به سن و توانایی کودک قدم به قدم جلو بروید.

اگر امتناع کرد با او همراه شوید و به ازای هر کار کوچکی که انجام میدهد او را  تشویق کنید. وظایف باید متناسب با توانایی ها و سن کودک باشند.

کودک یک و نیم تا سه ساله آب دادن به گل ها، جمع کردن اسباب بازی هایش با کمک والدین، خاموش کردن لامپ، پیغام های خیلی ساده را رساندن، دور انداختن کاغذ یا غذا دادن به ماهی می­تواند جزو وظایفش باشد.

در  بچه های چهار تا شش ساله مرتب کردن ملحفه­ی تخت خوابشان، ریختن لباس کثیف ها در سبد مخصوص لباس چرک، جمع کردن اسباب بازی، نوشتن اسمشان، انتخاب هدیه مناسب برای اعضای خانواده و دوستان،

در واقع در این زمینه مشورت میدهند، کمک در کارهای منزل و آشپزی، ولی آنهایی که خطرناک نیستند مثلا دانه­ای سیب زمینی به شما بدهد، کمک در خرید از فروشگاه، چرخ دستی را نگه دارد(ehyacenter.com)

آیا تنبیه روش های خوبی برای برخورد با کودک نافرمان است ؟

سعی کنید تبیه نکنید اما به کودک نشان دهید که با پرخاشگری نمی تواند به خواسته اش دست پیدا کند و درعوض هنگامی که رفتار مناسبی دارد به راحتی به خواسته اش می رسد به این ترتیب رفتار درست را به کودک بیاموزید .( psychology.avije.org)

بچه هایی که مورد تنبیه مکرر واقع می شوند بیشتر از دیگران نافرمان و لجباز هستند و بچه هایی که غالبا از طرف والدین مورد تهدید قرار می گیرند با ضعف در اعتماد به نفس مواجه شده و بیش از دیگران لجباز می شوند.(منبع: روزنامه کیهان)

تربیت کودک نافرمان

تربیت کودک نافرمان کار سختی است اما نشدنی نیست . کودکان معمولی به راحتی در برابر حرف بزرگترها تسلیم می شوند و قابل کنترل توسط والدین هستند اما کودک نافرمانی را در نظر بگیرید که پس از یک خرابکاری وحشتناک زمانی که شما با عصبانیت در حال سرزنش او هستید و انتظار دارید مقداری پشیمانی در او ببینید شاهد چشمانی هستید که بسیار از کرده خود راضی و خشنود است و با جسارت تمام به شما زل است و این تنها یکی از سختی های تربیت کودک نافرمان است . برخی والدین به دلیل عدم آگاهی از نحوه تربیت کودک نافرمان دست به تنبیه های سخت تری می زند و همواره حلقه آزادی کودک را با قوانین سخت گیرانه تر تنگ می کنند بی آنکه بداند این روش کار را بدتر می کند .

در این شرایط بهتر است به یک مرکز مشاوره کودک  مراجعه کنید تا در ابتدای کار دلیل ناهنجاری و نافرمانی کودک را کشف کنید سپس برای حل مشکل و بهبود رفتاری کودک اقدام کنید . مشاوره اختلالات کودک با انجام تست های روانشناسی و پرسیدن سوالاتی ساده از کودک اقدامات درمان این عارضه رفتاری را پیش می گیرد و با ایجاد روابطی دوستانه و صمیمی با کودک و وارد شدن به دنیای بچگانه اش سعی در حل این مشکل می کند . بهتر است والدین بدون آگاهی اقدامی در تربیت کودک نافرمان نکنند ؛ یکی از ساده ترین راه ها برای بیشتر شدن آگاهی والدین مطالعه کتاب هایی است که مرتبط با نحوه تربیت کودکان نافرمان است .( psychology.avije.org)

توصیه های پایانی:

در روند رشد کودکان گاهی با مشکلاتی همچون نافرمانی و طغیانگری مواجه می شویم که ممکن است این رفتار تا سن نوجوانی نیز همراه فرد باشد،  اما برای این اختلال راهکارهای درمانی خاصی تعریف شده است که والدین می توانند با یافتن ریشه های این اختلال در کودکان و مراجعه به روانشناسان و مشاوره های کودک در مدیریت و درمان این اختلال نقش بسزایی ایفا کنند.

انتهای پیام /ن

 

 

 

 

 

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98444

مطالب مرتبط :
کودکان

یک روانشناس کودک مطرح کرد؛

تفاوت قائل شدن میان فرزندان از سوی والدین اعتماد به نفس کودک را نابود می‌کند/ خانواده‌ها با پذیرش واقعیت مسیر رشد فرزندان را مهیا کنند

یک روانشناس کودک گفت: کودکی که مورد مقایسه قرار می‌گیرد اعتماد به نفس پایینی خواهد داشت و همین موضوع شکست‌های بعدی وی را درپی خواهد داشت، توجه به تفاوت‌های فردی برای پیشگیری از بروز چنین اتفاقاتی اهمیت بالایی دارد.

ی

رویداد ایده شو کشاورزی در ایلام

صاحبان طرح و ایده در حوزه کشاورزی می توانند تا ۱۵ مهرماه ایده های خود را به پایگاه اطلاع رسانی مرکز رشد و نوآوری ارسال کنند.

ی

واکسیناسیون دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال از فردا آغاز می شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: باتوجه به مطالعات انجام شده و واکسن‌هایی که در اختیار داریم واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۸ ساله تایید شده است

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب