تولید چسب های پلی اورتان توسط مهندسان ایرانی

مهندسان ایرانی چسب های پلی اورتان تک جزئی با کاربردهای مختلفی را تولید کردند که هیچگونه ضایعات، پسماند و آلودگی برای محیط زیست را ندارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ شرکت تحقیقاتی-تولیدی "حکمت صنعت پیشرو" در سال ۱۳۹۸ با هدف تدوین دانش فنی و تجاری سازی مواد شیمیایی و پلیمری که نیاز مهم صنایع کشور بوده و تاکنون از کشورهای پیشرفته وارد می‌شدند شکل گرفت.

قاسم کسائیان دکتری مهندسی شیمی و مدیر عامل شرکت حکمت صنعت پیشرو در خصوص فعالیت این شرکت می‌گوید: این شرکت با بهره مندی از نیروهای تحقیقاتی متخصص و با تجربه توانسته تاکنون چندین محصول مورد مصرف صنایع خودروسازی و نفت و گاز را به مرحله تولید صنعتی برساند و درجه دانش بنیانی را از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اخذ نماید.

شرکت حکمت صنعت پیشرو در دو زمینه مواد پلیمری صنعت خودرو و افزودنی های صنایع نفت، پتروشیمی و حفاری در حال فعالیت می‌باشد. اولین محصول این مجموعه چسب های پرمصرف صنعت خودروسازی می‌باشد که تا کنون حجم قابل توجهی از کشورهای اروپایی تامین می‌کند.

خوشبختانه با تجاری سازی این محصول و با کیفیت کاملا رقابتی نسبت به نمونه های وارداتی، توانسته است بیش از یک میلیون دلار در اولین سال شروع فعالیت کاهش خروج ارز از مملکت ایجاد نماید. 

همچنین پروژه های مهم دیگر این مجموعه از جمله پلی ال های تولید فوم نیمه سخت و نرم، پاک کننده پلی اورتان ها، افزودنی های سیمان حفاری در مرحله تولید صنعتی و تجاری سازی می‌باشند. در حال حاضر بستر بسیار مناسبی ایجاد شده تا این محصولات را به دیگر کشورها صادر نمود. 

کسائیان در ادامه در خصوص تولید چسب پلی اورتان گفت: این چسب را که از کشورهای ایتالیا و کره جنوبی وارد می‌شد به لطف خدا توانستیم در مراحل آزمایشگاهی نیمه صنعتی و صنعتی در داخل شرکت تولید کنیم.

با توجه به اینکه تست چسبندگی چسب باید ۵ نیوتن را پاس کند، اما متخصصان ما توانستند چسبی را تولید کنند که بالای ۱۰ نیوتن را پاس می‌کند که نمونه نهایی آن را به تایید مشتری رسانده‌ایم و با سازندگان داخلی خط تولید را طراحی و راه‌اندازی کردیم.

بعد از گرفتن تاییده مورد نظر، نمونه آن را برای ترکیه که جزء کشورهای پر مصرف این چسب است ارسال کردیم و توانستیم تاییده اقتصادهای ترکیه را بگیریم و در حال حاضر دنبال صادرات آن هستیم.

این یک نوع چسب خاصی است که تک جزئی است و می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد و محدود به صنعت خودروسازی نباشد یعنی در صنایع پیشرفته بر طبق نیاز مشتری پارامترهای این چسب قابل تغییر است و می‌توان برای مصارف متحدد آنها را به کار گرفت.

با رعایت ملاحظات زیست محیطی هچگونه ضایعات، پسماند و آلودگی هوا و صدا در فرآیند تولید این محصول وجود ندارد و در حال حاضر با توجه به اینکه نیاز کشور در سال هزار تُن است این شرکت توانایی تولید ۸۰۰ تُن از این محصول را دارد و نیز آمادگی این را دارد که ظرفیت تولید خود را تا ۲ هزار تُن افزایش دهد.

چهار محصول تولیدی شرکت را به مرحله تجاری سازی رسانده‌ایم که سه نوع این محصولات را قرارداد بسته‌ایم؛ کار ما محدود به سیمان حفاری نخواهد شد و دیگ های دیگری که در صنعت نفت و گاز مطرح است در برنامه آینده خود داریم تا ان شاءالله عملی کنیم.

پیش بینی ما این است که بتوانیم ۴ میلیون دلار صرفه جویی ارزی تا پایان سال ۱۴۰۰ به انجام برسانیم.

تولید است موضوعی که با حمایت و توجه به آن افزایش اشتغال، رونق اقتصاد و توسعه کشور فراهم خواهد شد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۰:۵۹

شناسه خبر: 98921

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب