علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

رکود گردشگری سلامت در شیراز

درحالیکه تا چندی پیش شیراز را یکی از مقاصد اصلی گردشگری سلامت در کشور عنوان می کردند، به نظر می رسد این صنعت پولساز در شیراز دچار رکود شده است .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، شهر زیبا و تاریخی شیراز یکی از مقصدهای گردشگری مهم و پر رفت ‌و ‌آمد در ایران است. بخشی از محبوبیت شیراز نزد گردشگران خارجی به گردشگری سلامت اختصاص دارد. تا چندی پیش این بخش گردشگری در شیراز پیشرفت موفق ‌آمیزی داشته و سالانه گردشگران زیادی را از کشورهای خارجی به ویژه کشورهای حاشیه ‌نشین خلیج ‌فارس مهمان این شهر ایران می کرد. وجود بیمارستان‌های تخصصی و فوق‌تخصصی در شیراز به همراه بهره ‌بردن از پزشکان مجرب و باتجربه باعث شده تا این شهر در حوزه توریسم درمانی خدمات باکیفیت و مناسبی را ارائه دهد.

دلایل محبوبیت شیراز به عنوان مقصد گردشگری سلامت عبارتند از وجود بهترین متخصصان ارتوپدی، بهترین جراحان زیبایی و بهترین پزشکان متخصص در زمینه چشم‌ پزشکی. همچنین اغلب گردشگران برای استفاده از خدمات دندان ‌پزشکی، شیراز را انتخاب می ‌کنند، چون هزینه خدمات دندان ‌پزشکی در شیراز پایین ‌تر از سایر شهرهای جهان است.

در حال حاضر خدمات بهداشت و درمان در قطب گردشگری سلامت جنوب ایران به دو دسته تقسیم می ‌شود که شامل مراقبت ‌های بهداشت عمومی و مراقبت ‌های بهداشت خصوصی است.

در زمینه خدمات بهداشت عمومی در شیراز، باید بدانید که کلینیک ‌ها و بیمارستان ‌های عمومی این شهر در مقایسه با سایر شهرهای ایران بسیار ارزان ‌قیمت هستند و با وجود این‌که نوبت ‌دهی زمان ‌بر و مدت زمان انتظار زیاد است، اما این شهر خدمات مناسبی را در حوزه درمانی ارائه می ‌دهد.

از طرفی گردشگران و مسافرانی که از لحاظ مالی مشکلی ندارند از خدمات بیمارستان ‌ها و کلینیک‌ های خصوصی شیراز استفاده می ‌کنند. اکنون بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی شیراز دارای کیفیت بالایی در ارائه مراقبت ‌های درمانی و ارائه امکانات مناسب حوزه سلامت هستند و از همه مهم ‌تر هزینه‌ آن‌ ها در مقایسه با سایر کشورها ارزان ‌تر است.

اما گویا در چند سال اخیر ورق برگشته و گردشگری سلامت در شیراز به حداقل خود رسیده است، شهری که روزگاری سومین شهر کشور پس از تهران و مشهد در جذب گردشگر سلامت بود .

رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز در این خصوص به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت:  دسترسی به پزشکان و جراحان متخصص و خوش نام، خدمات با کیفیت و مقرون به صرفه، همسایگی با کشورهای عربی، موقعیت خاص و کم نظیر جغرافیایی، طبیعت چهار فصل و وجود جاذبه‌های زیارتی، سیاحتی و تاریخی، می‌تواند شهر شیراز را به یکی از قطب‌های مطرح گردشگری سلامت در کشور تبدیل کند

محمد فرخ زاده افزود: با توجه به نبود متولی مشخص در این حوزه، تعیین متولی مربوطه و به تبع آن شروع به فعالیت قرارگاه گردشگری سلامت و تعیین شرح وظایف بخشهای مرتبط حاکمیتی و خصوصی یکی از راه‌های برون رفت از شرایط فعلی است و بسیاری از مشکلات این حوزه را برطرف می‌کند

این عضو شورای شهر شیراز ادامه داد: با توجه به اینکه گردشگری سلامت، صرفا به گردشگری پزشکی محدود نمی‌شود و شامل گردشگری تندرستی و طبیعت درمانی نیز می‌شود، اجرای پروژه‌های شهر سلامت و دهکده آرامش به تقویت زیرساخت‌های این حوزه می‌انجامد

فرخ‌زاده خواستار شناسایی و حل مشکلات و گلوگاه‌های مرتبط با گردشگری سلامت از جمله ایجاد هماهنگی بین بخش‌های مختلف، اعتمادسازی در این حوزه، تقویت بخش بازاریابی و تبلیغات، تدوین قوانین حمایتی در راستای حمایت از سرمایه گذاری و ... عزم و همکاری جدی مدیران و مسئولان مرتبط شد.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 99008

مطالب مرتبط :
طبیعت

گزارش//

ظرفیت کهگیلویه و بویراحمد در توسعه گردشگری دانش بنیان/ دولت صنایع پایین دستی نفت و گاز را حمایت کند

وجود آب فراوان و طبیعت بکر ۲ مزیت نسبی مهم کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه گردشگری و کشاورزی دانش بنیان در شهرستانهای سردسیری بویراحمد، دنا و مارگون و شهرستانهای گرمسیری کهگیلویه و چرام است حال آنکه این ۲ مزیت نسبی کمترین سهم را در اقتصاد استان دارند.

۲۵

مدیرعامل موسسه مردم نهاد مشق آفرینش خبرداد

نیازمند گردشگری در دوران پسا کرونا هستیم/راه اندازی مرکز مشاوره سفروگردشگری

همزمان با هفته گردشگری نخستین مرکز تخصصی مشاوره و شتاب دهنده کسب و کارهای گردشگری پایدار در هرمزگان با هدف کمک به عملی شدن ایده‌ها در صنعت سفر و گردشگری استان آغاز به کار کرد.

گردشگری سلامت

ساخت اولین مرکز سلامت و تندرستی ویژه سالمندان

اولین مرکز سلامت و تندرستی با محوریت خدمات سالمندان در تفرش راه‌اندازی می‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب