گزارش علم و فناوری از سفر هیئت دولت به استان پهناور فارس؛

چشم توسعه فارس به رئیس جمهور و هیئت دولت

در هفتمین سفر استانی، رئیس جمهور و جمعی از هیئت دولت راهی فارس شده تا ضمن بازدیدها، دیدارها و جلسات، دستورات و مصوباتی راه گشا برای استان فارس داشته باشند، سفری که می تواند چرخ های استان را در ابعاد گوناگون اقتصادی، عمرانی، اجتماعی و فرهنگی به گردش در بیاورد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، در هفتمین سفر استانی، رئیس جمهور و جمعی از هیئت دولت راهی فارس شده تا ضمن بازدیدها، دیدارها و جلسات، دستورات و مصوباتی راه گشا برای استان فارس داشته باشند، سفری که می تواند چرخ های استان را در ابعاد گوناگون اقتصادی، عمرانی، اجتماعی و فرهنگی به گردش در بیاورد.

 

ساخت مسکن در فارس بطور ویژه پیگیری می‌شود

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در شیراز اظهار داشت: با ساخت مسکن در طی چهار سال آینده مشکل خانه بسیاری مرتفع خواهد شد .

وی با بیان اینکه سفر هیئت دولت به استان فارس می تواند دستاوردهای خوبی را برای فارس داشته باشد، تصریح کرد: پیش از سفر به استان پهناور فارس موضوعات و مسائل استان فارس احصاء شده تا اقدامات لازم پیش بینی و دستورات مقتضی صادر شود .

مقام عالی وزارت در حوزه راه و شهرسازی بیان داشت: اعتبارات خوبی برای پروژه های راه و شهرسازی در نظر گرفته شده تا مشکلات اساسی استان نظیر پروژه آزادراه شیراز به اصفهان مرتفع گردد .

وی با اشاره به بازدید صورت گرفته از کمربندی شیراز گفت: مشکلات کمربندی شیراز برطرف خواهد شد.

به گفته قاسمی باند دوم شیراز به عسلویه آغاز خواهد شد و علاوه بر آن راه آهن فارس به بندر و منطقه عسلویه که در سفر بوشهر مطرح شده و در این سفر هم جز مصوبات است .

وی درخصوص مسکن مهر نیز گفت: از پروژه های مسکن و بطور ویژه مسکن مهر بازدید داشتیم و مشکلات و موانع این حوزه مهم در دستورکار قرار خواهد گرفت و نواقص رفع خواهد شد .

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: قانون جهش تولید مسکن می‌تواند موضوع مسکن که بخشی از سبد درآمد خانوار است را تحت تاثیر قرار دهد و کسانی که مسکن ندارند در این اقدام جدید شرکت کنند، چون مزیت‌های این قانون متفاوت‌تر از گذشته است.

قاسمی با بیان اینکه شرایط و اصلاحات جدید در حوزه مسکن را در دستور کار قرار دادیم، عنوان کرد: پیش بینی شده که در ۲ سال اول دولت بیش از ۱۰۰ هزار واحد مسکن در کل استان داشته باشیم.

او با تاکید بر اینکه مزیت‌هایی در قانون جهش تولید پیش‌بینی شده برای کسانی که مسکن ندارند جذابیت ایجاد می‌کند، گفت: این روند باید ادامه پیدا کند تا مشکل کمبود مسکن نداشته باشیم و نگاه‌های جدید این است که کمتر به سمت ارتفاع‌سازی برویم به ویژه در روستاها و شهرهای کوچک به عنوان یک اقدام اساسی دولت سیزدهم در کل کشور ایجاد شده و در همه استان‌ها انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: تلاش می‌کنیم عقب ماندگی استان فارس را برطرف و شرایط بهتری را برای حل مشکل مسکن ایجاد کنیم.

 

فارس دومین استان با ذخایر گازی کشور

وزیر نفت استان فارس را جزو مناطق شاخص در حوزه نفت و گاز دانست و تاکید کرد که این استان دومین ذخایر گاز را در کشور دارد.

جواد اوجی در حاشیه سفر به استان فارس و بازدید از پالایشگاه گاز فراشبند، گفت: ظرفیت تولید روزانه گاز در استان فارس ۱۱۴ میلیون مترمکعب است.

او با بیان اینکه فارس پس از استان بوشهر دومین دارنده ذخایر گازی کشور است، افزود: دولت سیزدهم در زمینه فشارافزایی میدان‌های گازی کنونی و توسعه میدان‌های گازی جدید تنها در استان فارس ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کند.

اوجی خاطرنشان کرد: با توسعه میدان‌های گازی، روزانه ۱۱۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز استان فارس اضافه می‌شود.

 

اشتغال اولویت یک کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت از اجرایی شدن طرح آمایش سرزمین برای توسعه و ایجاد اشتغال در تمام شهرستان‌های کشور خبر داد.

رضا فاطمی امین در جلسه شورای اداری کوار با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال به عنوان یک اولویت در کشور مطرح است، تاکید کرد: برنامه آمایش سرزمین در تمام شهرستان‌ها اجرایی می‌شود که یک برنامه عملیاتی و نقشه راه برای سال‌های آینده است که با نظر صاحب نظران شهرستان عملیاتی خواهد شد.

او افزود: در خصوص راه‌اندازی صنایع تبدیلی، کشاورزی و صادرات برنامه ریزی‌های مشخصی انجام شده است اما تولید محصولات صادراتی مباحث مربوط به خود را دارد.

وزیر صمت تصریح کرد: محصولات صادراتی باید متناسب با ذائقه مشتری تولید و بسته بندی شود و یک جریان ثابت می‌خواهد تا بتوانی در این بازار موفق باشیم.

فاطمی امین در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص جذب سرمایه گذاران و ارائه امکانات به آنها نیز یادآور شد: قطعاً باید سرمایه گذاران برای شروع کار ۶۰ درصد آورده داشته باشند تا منابع موجود به درستی تخصیص داده شود و کسانی که وارد بحث می‌شوند، اهلیت داشته باشند.

 

 

منابع آب زیرزمینی تقویت خواهد شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: استان فارس جایگاه خیلی خوبی در کشور دارد به نحوی که ۱۲ درصد امنیت غذایی کشور در اختیار این استان است و قطب باغبانی کشور به شمار می‌آید. 

سیدرضا ساداتی نژاد افزود: در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی مسائل، مشکلات و ظرفیت هایی وجود دارد، این شرایط را بررسی می کنیم و با استفاده از ظرفیت نمایندگان این استان هستند، تلاش می کنیم آن را برطرف کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سعی مان بر این است که برخی از مسائل استان فارس را در سال جاری و مابقی را در سال ۱۴۰۱ رفع کنیم، اظهار کرد: امیدواریم برای این کار دولت و مجلس شرایط اعتباراتی مطلوبی برایمان فراهم آورند.

ساداتی نژاد افزود: در این حوزه جای کار زیادی در استان فارس وجود دارد؛ به طور کلی در حوزه باغبانی این استان ظرفیت خوبی دارد.

ساداتی نژاد به موضوع گلخانه ها نیز اشاره و بیان کرد: با توجه به شناختی که از استان فارس وجود دارد به نظر می رسد به دلیل مشکلات کم آبی باید کار بیشتری صورت بگیرد.

او با بیان اینکه استان فارس در حوزه آبخیزداری در کشور صاحب نام است، اضافه کرد: وجود این ظرفیت نشان می دهد باید این موضوع را بیشتر مد نظر داشت، خصوصا تقویت منابع آب زیرزمینی را در دستور کار بگذاریم.

 

راه اندازی شهرک صنعتی و صنایع تبدیلی در خفر

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوبی که در شهرستان خفر در حوزه کشاورزی و نیروی انسانی وجود دارد، و با مد نظر قرار دادن اینکه شهرستانی نوپا است، سعی داریم در حوزه زیرساختی به خصوص در بخش کشاورزی کارهایی را انجام دهیم که روند رشد و توسعه منطقه‌ای بهبود یابد.

سیدجواد ساداتی‌نژاد چهارشنبه در سفر به شهرستان خفر افزود: از این شهرستان به عنوان یک قطب کشاورزی از آن می‌توان در استان فارس نام برد، مردمی بسیار کوشا و فعال در حوزه کشاورزی دارد.

وی تصریح کرد: درباره انتقال آب از سد میرزای شیرازی مدلی طراحی شده و با کمک مردم و تسهیلات بانک کشاورزی و حمایت‌های دولتی این ۷۰ کیلومتر را طی چند سال آینده به سرانجام خواهیم رساند.

وی اظهار کرد: ظرفیت این منطقه ظرفیت کشاورزی و باغداری است، پیشنهاد می‌دهیم شهرک صنعتی را به شهرک کشاورزی تغییر دهیم و صنایع تبدیلی کشاورزی را در خفر راه‌اندازی کنیم.

وی با بیان اینکه توسعه گلخانه را در این شهرستان خفر باید توسعه یابد، گفت: وام بدون سقف برای این منطقه در نظر گرفته می‌شود و تسهیلات ارزان قیمت را به گلخانه‌داران اختصاص خواهیم داد.

وی با بیان اینکه در مورد لایروبی قنوات اعتباراتی تخصیص داده خواهد شد، تصریح کرد: باید حمایت جدی توسعه کشت گل نرگس را در شهرستان خفر انجام شود و ظرفیت این منطقه توسعه داده شود.

وی بیان کرد: رئیس تعاونی روستایی کشور برای خرید در منطقه حضور خواهد یافت.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با نگاهی که رئیس جمهور محترم دارند، تلاش می‌کنیم در دولت سیزدهم عدالت در حوزه‌های مختلف به خصوص در بخش کشاورزی رعایت شود.

وزیر جهاد کشاورزی در جلسه با شورای اداری خفر نیز گفت: بزرگترین سرمایه نظام مردم هستند و سفرهای استانی ریاست جمهوری به منظور پیگیری امور مردم انجام می‌شود.

 

تلاش برای عدالت‌محوری در حوزه‌های مختلف در دولت سیزدهم

نماینده ویژه رئیس جمهور همچنین در حاشیه بازدید از طرح توسعه بیمارستان خاتم‌الانبیای شهرستان خفر نیز تصریح کرد: بحث سلامت دغدغه مهمی است؛ مجوز هایی برای تبدیل این بیمارستان ۳۲ تختخوابی به ۶۴ تایی اخذ شده است.

 ساداتی‌نژاد بیان کرد: این موضوع در جلسه شورای اداری استان فارس با حضور رئیس جمهور و وزیر بهداشت مطرح می‌شود و پس از رایزنی در این خصوص تصمیماتی اتخاذ خواهد شد.

او با اشاره به مطالبات مردمی در موضوع زیرساخت‌های آموزشی خصوصا مدارس، اظهار کرد: تمامی مسائل احصا شده به رئیس جمهوری گزارش و در شورای اداری استان بررسی می‌شود تا بتوانیم در خصوص آن به یک ساماندهی برسیم.

 

مشکلات کلان آباده پیگیری می‌شود

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس‌جمهوری، با حضور در شهرستان آباده با جمعی از مردم و مسئولین آباده دیدار و مشکلات را بررسی کرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رییس‌جمهوری گفت: دولت سیزدهم با حجم انبوهی از پروژه‌های نیمه تمام روبرو است که فرودگاه شمال فارس نیز از جمله آن‌هاست.

از مشکلات و خواسته‌هایی که سید امیر حسین مدنی قول پیگیری آن ها را داد می توان به فرودگاه شمال فارس، دسترسی شهرستان آباده به آزاد راه شمال فارس، مشکلات معدن خاک نسوز استقلال آباده، اینترنت روستاها، بازارچه مشاغل خانگی، برخوردار نبودن از اعتبارات نفت و گاز و .... نام برد.

همچنین تعدیل چند صد نیرو کارگر از کارخانه‌ای در آباده، از مباحثی بود که دکتر مدنی قول پیگیری ویژه در این خصوص داد.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 99103

مطالب مرتبط :
رئیس جمهور

در دیدار با نخبگان مطرح شد؛

فعال شدن ظرفیت های اقتصادی در تمام زمینه ها

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار نخبگان و منتخبان استان اردبیل اظهار کرد: دولت مصمم است ظرفیت‌های اقتصادی استان را در حوزه‌های کشاورزی، گردشگری، دیجیتال و فناوری‌های نو و دانش بنیان فعال کند.

کارخانه کاغذسازی زاگرس

علم و فناوری گزارش می دهد؛

روزنه امید برای کارخانه کاغذسازی زاگرس

با حضور و بازدید رئیس جمهور از کارخانه کاغذسازی زاگرس، روزنه امید برای تکمیل و بهره برداری از این پروژه باز شد .

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه‌های وحشی پیدا شد

محققان گزارش کردند؛

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه‌های وحشی پیدا شد

بیماری جذام برای اولین بار در شامپانزه های وحشی پیدا شد محققان موارد ابتلا به این بیماری را در دو جمعیت شامپانزه غرب آفریقا در گینه بیسائو و ساحل عاج تایید کرده‌اند.

اات

۱۰۰ طرح دولت برای رفع مشکلات فارس

رئیس جمهور گفت: ۱۰۰ طرح نسبت به مسائل استان فارس مطرح شده و امیدواریم گام‌هایی که برداشته می‌شود به رفع مشکلات و افزایش اعتماد عمومی بیانجامد.

دولت سیزدهم دیپلماسی آب با کشورهای همسایه را به طور جدی پیگیری کند/ احیاء تالاب هامون یک موضوع فرامنطقه‌ای است.

رئیس فراکسیون مقابله با خشکسالی مجلس شورای اسلامی

دولت سیزدهم دیپلماسی آب با کشورهای همسایه را به طور جدی پیگیری کند/ احیاء تالاب هامون یک موضوع فرامنطقه‌ای است

رئیس فراکسیون مقابله با خشکسالی مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار می رود دولت سیزدهم‌ دیپلماسی آب را به طور جدی تری نسبت به دولتهای قبل در دستور کار قرار دهد.

محمد صادقی فعال رسانه

محمد صادقی

محمد صادقی، خبرنگار و فعال رسانه در استان فارس می‌باشد که با سابقه بیش از ۷ سال حضور در رسانه و تبلیغات، هم‌اکنون مدیر خبرگزاری علم و فناوری در استان فارس است.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی

رئیس جمهور:

تأمین داروهای مورد نیاز مردم برنامه مهم دولت است

رئیس ‌‌جمهور تسریع در واکسیناسیون عمومی و تأمین داروهای مورد نیاز مردم را برنامه مهم دولت دانست.

محمد صادقی

گل به خودی روبیکا

اپلیکیشن روبیکا با بی اخلاقی هرچه تمام تر، برای بسیاری از کاربران شبکه اجتماعی اینستاگرام صفحه ساخته و برای برخی از آنها تیک احراز هویت نیز صادر کرده است!

 جولان کرونا ویروس خراسان جنوبی / برپایی بیمارستان ۷۰ تختخوابی  صحرایی در نهبندان برای مقابله با کرونا

طغیان کرونا در فارس؛

فوتی‌های کرونا، امروز بیشتر از دیروز

پیک پنجم کرونا را در حالی پشت سر می گذاریم که تعداد فوتی ها هر روز در حال افزایش می باشد.

کاوه پیش قدم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی فارس در گفتگو با علم و فناوری:

پایان نامه های دانشگاه آزاد در راستای رفع مشکلات استان فارس تعریف خواهند شد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس دانشگاه آزاد از موضوع محوری پایان نامه های این دانشگاه در راستای پرداختن به مشکلات استان خبرداد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب