در گفت و گو با علم وفناوری مطرح شد:

واکسیناسیون کرونا استراتژی کارآمدی بوده است

سرپرست گروه تحقیقاتی سیاستگذاری سلامت استان فارس گفت: انجام واکسیناسیون کشوری استراتژی بسیار کارآمدی برای مقابله با بیماری کووید۱۹ در کشور بوده و نتایج آن را در کاهش قابل ملاحظه موارد شدید منجر به بستری و مرگ، علی رغم موج سهمگین واریانت دلتا در کشور شاهد هستیم .

دکتر محسن مقدمی، سرپرست گروه تحقیقاتی سیاستگذاری سلامت استان فارس در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در شیراز با اشاره به انتشار مطالبی در خصوص اعلام نتایج پژوهش مرتبط با میزان کارایی واکسن های مختلف علیه کرونا اظهار داشت: بدون شک واکسیناسیون علیه کرونا بسیار موثر بوده است .

وی ادامه داد: مهم ترین هدف در واکسیناسیون علیه کرونا در جهان، کاهش موارد شدید منجر به بستری و مرگ ناشی از بیماری است که در همین نتایج اولیه نیز به خوبی مشخص شده و تقریبا تمامی واکسن های مورد مطالعه به این هدف رسیده اند .

سرپرست گروه تحقیقاتی سیاستگذاری سلامت استان فارس پیرامون کارآیی واکسن های کرونا خاطر نشان کرد: میزان کارایی واکسن ها با توجه به اپیدمی گونه ‌های مختلف ویروس ، کاملا متفاوت است و نمی توان در این آنالیز اولیه به طور دقیق با هم مقایسه کرد .

دکتر محسن مقدمی در خصوص موارد مطرح شده پیرامون واکسن سینوفارم عنوان کرد: واکسیناسیون سینوفارم در پیک اپیدمی دلتا بوده و بقیه واکسن ها در زمان های دیگر تزریق شده است و به همین دلیل برای مقایسه دقیق تر به آنالیز نهایی به روش کوهورت در طی ماه های بعدی نیاز دارد .

وی اضافه کرد: بر خلاف آنچه برخی شبکه های معاند به آن پرداخته اند، انجام واکسیناسیون کشوری استراتژی بسیار کارآمدی برای مقابله با بیماری کووید۱۹ در کشور بوده و نتایج آن را در کاهش قابل ملاحظه موارد شدید منجر به بستری و مرگ، علی رغم موج سهمگین واریانت دلتا در کشور شاهد هستیم و همچنین برای قضاوت هر پژوهشی باید منتظر داوری علمی مقاله و چاپ آن در مجلات علمی معتبر باشیم .

 

انتهای پیام /

زمان انتشار: یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 99162

مطالب مرتبط :
ب

علم و فناوری گزارش می دهد

میزان آنتی بادی ایجاد شده توسط واکسن های مختلف

پیک پنجم کرونا همچنان با روزی بیش از ۲۵۰ قربانی ادامه دارد، هر چند که برخی کارشناسان تاکید می‌کنند کشور از پیک پنجم عبور کرده است، اما با اینکه روند مرگ‌ها نسبت به یک ماه گذشته، نزولی بوده اما همچنان بالاست. آنها می‌گویند خیز بیماری بلند است، به همین دلیل مرگ‌ها هنوز سه رقمی است، با این همه مرگ در افراد واکسینه شده، کاهش پیدا کرده است.

واکسیناسیون بارداران

واکسن کرونا نه تنها مادران باردار را در معرض خطر قرار نمی‌‌دهد، بلکه نوزاد نیز ایمن می شود

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد بانوان بارداری که واکسن mRNA کووید-۱۹ را دریافت کنند، می‌توانند تا حد خوبی به نوزادان خود آنتی‌بادی‌های این بیماری را منتقل کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب