غفلت از اساسنامه‌ عدالت آموزشی مدارس عشایری

به منظور تحقق عدالت آموزشی و پرورشی و بسترسازی توسعه متوازن در مناطق عشایری سالانه یک ردیف اعتباری خاص به عنوان توسعه آموزش و پرورش عشایری با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تعیین و در لایحه بودجه سالانه کشور منظور شود که متاسفانه بند ۱۴ اساسنامه مدارس عشایری مغفول مانده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، بر اساس آخرین سرشماری در سال 99 تعداد افراد جامعه عشایری یک میلیون و 200 هزار نفر است. اهتمام به امر تحصیل فرزندان عشایر، با توجه به نقش اجتماعی که افراد یک جامعه دارند، بسیار مهم و ضروری است.

 درحال حاضر ۱۸۵ هزار دانش آموز عشایر در ۶ هزار و ۵۰۰ آموزشگاه مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد ۵ هزار و ۶۹۰ دانش آموز در دوره ابتدایی تحصیل می کنند.

 ۴۷ درصد از دانش آموزان عشایر را دختران تشکیل می دهند که در ۱۳ هزار و ۳۵۲ کلاس (۲ هزار مدرسه) به صورت سیار و نیمه سیار اداره می شوند. درصد دانش آموزان عشایر از کل دانش آموزان کشور ۱،۳  درصد است که ۸۵ درصد مدارس عشایری را دبستان ها تشکیل می دهند و ۶۹۰ کلاس عشایری با جمعیتی بیش از ۴۰ نفر و تعداد هزار و ۳۹۲ کلاس درس با جمعیت دانش آموزی یک تا پنج نفر تشکیل می شود.

همچنین تعداد ۷ هزار و ۱۳۰ کلاس چندپایه، ۷۵۸ مدرسه چادری، ۳۹ مدرسه کپری و ۱۳۹۷ مدرسه کانتینری، در مناطق عشایری درحال بهره برداری است. از تعداد 185 هزار دانش آموز عشایری  در کشور، حدود 12هزار نفر آن تحت تعلیم وتربیت مدیریت آموزش و پرورش عشایر فارس قرار دارد که از این تعداد 8 هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی و مابقی آن در مقاطع متوسطه اول و دوم تحصیل میکنند.

در راستای حمایت تحصیلی و آموزشی از دانش آموزان محروم عشایری  در یک حرکت جهادی و انقلابی  پنجمین مرحله تجهیزات آموزشی ، پرورشی و اداری  و هدایای دانش آموزی، با حضور معاون فرهنگی ستاد کل  نیروهای مسلح ،  مشاور استاندار ،فرماندهی سپاه فجر ، مدیران کل دادگستری ،بازرسی ،نوسازی مدارس فارس ،فرماندارشیراز ،  فرمانده سپاه فجر و جمع کثیری از مسوولان کشوری و لشکری  به مدارس مناطق محروم عشایری به ارزش ۶۰ میلیارد ریال  ارسال شد.

در این مراسم بهنام حیدری مدیر آموزش وپرورش عشایر فارس با تقدیر از همکاری و همدلی  دستگاه های اجرایی و یگان های نظامی استان در تامین تجهیزات و امکانات آموزشی دانش آموزان استان گفت : در مجموعه این مدیریت با همدلی و صفا ، صمیمیت در حال خدمات رسانی به این قشر محروم اما مستعد دانش آموزان عشایر هستند که حتی در ایام کرونایی نیز برای دانش آموزان عزیز عشایری از سوی عوامل مخلص آموزشی کلاس های حضوری در مقطع ابتدایی و کلاس های ترکیبی در مقاطع بالاتر تشکیل و آموزش را به نحو خوبی دریافت کردند که از جمله ثمرات ان توفیق درخشان علمی  برای انها در مقطع ابتدایی مقام اول و در دوره های متوسطه مقام دوم در امتحانات نهایی می باشد که نشان از سخت کوشی و بیانگر استعداد درخشان خدادی فرزندان مستعد عشایری است که  شایستگی  هرگونه خدمت را دارند.

مدیر آموزش و پرورش  عشایر فارس در تشریح شیوه های جمع آوری تجهیزات آموزشی و هدایای دانش آموزان تصریح کرد: طی دوسال اخیر در تعامل با دستگاه های اجرایی و نهادهای انقلابی از جمله سپاه پاسداران استان موفقیت های کم نظیری حاصل شد که علل  آن محبت و مساعدت های مدیران کل دادگستری و بازرسی استان بود که در چندین مرحله شاهد ارسال تجهیزات آموزشی برای دانش آموزان از طریق منابع دولتی و کمک های خیرین همانند مراسم امروز بودیم که جای تقدیر از این مسوولین دلسوز دارد.

در ادامه این مراسم حجت السلام و المسلمین موسوی رییس کل دادگستری فارس با تقدیر از اموزش و پرورش عشایر و سپاه فجر استان که مایه خدمات بسیاری به دانش اموزان محروم عشایری طی یکسال اخیر شدند تصریح کرد: در سفر ایت الله رییسی در زمان مسوولیت قوه قصاییه به فارس تنها قشری که با ان نشست برگزارشد از عشایر بود که موارد ارزشمندی مصوب شد و  ایشان مدام پی گیری مصوبات این سفر در خصوص جامعه عشایری بودند که در عرصه وسایل و نیازها با تلاش سازمان بازرسی بالغ بر ۳۳ میلیارد تومن تجهیزات فراهم شد که توفیق بزرگی بود اما دراین سفر ساخت چند اموزشگاه شبانه روزی نیز مصوب شد که هنوز نتیجه حاصل نشده که باید مسوولین  در این زمینه تلاش بیشتری داسته باشند.

 حجه الاسلام و المسلمین موسوی با اشاره به وفاداری عشایر به انقلاب اسلامی که با تقدیم 3000 شهید در دوران دفاع مقدس اثبات شده است خاطر نشان کرد: بهترین قضات، وکلا و پزشکان شیراز از جامعه ی عشایری هستند و در دادگستری شجاع ترین پاکترین، مردم دارترین قضات ما فرزندان این  قشر زحمت کش و مولد بوده که سرمایه اجتماعی محسوب می شوند از هر حیث برای کشور وجامعه سودمند هستند.

وی از اختصاص دو خودرو برای اموزش و پرورش عشایر از سوی دادگستری استان در سال جاری خبر داد و افزود: باید امکانات لازم برای راهبران و بازرسان مدارس عشایری تامین شود تا کیفیت اموزشی افزایش یابد و در حد توان  خدمات لازم  برای جامعه عشایری صورت گیرد.

 سردار شکارچی معاون فرهنگی و تبلیغی ستادکل نیروهای مسلح نیز در این مراسم از عشایر بعنوان ذخیره الهی برای انقلاب اسلامی  یاد کرد و افزود: عشایر  همواره در میدان جهاد حضورداشتند و شهدای بسیاری تقدیم انقلاب نمودند.

سردار شکارچی جامعه عشایر را بعنوان جامعه ای پویا، پرتلاش، کم توقع و  بسیار ارزشمندبوده عنوان کرد و خاطرنشان کرد: عشایر در حقیقت یک سرمایه بزرگ اجتماعی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی محسوب می شوند که در عرصه‌های گوناگون که مورد نیاز نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده است  این قشر همیشه درصحنه های  مختلف پای کاربودند، لذا باید در کنار انها باشیم  و اجازه ندهیم، فرزندان عزیز عشایر که نورچشم کشور و آینده ساز آن هستند در محرومیت و نیاز سر به زیر باشند، بلکه باید همانطورکه پدران و مادران انها با تقدیم جوانان خودراه انقلاب ونظام مقدس جمهوری اسلامی عامل سربلندی کشور شدند، باعث سربلندی جوانان باشیم.

گفتنی است در این مراسم دکتر فرهادی مشاور استاندار فارس ضمن گرامیداشت هفته وحدت خاطرنشان کرد: در عصری که از نعمت وجود نظام مقدس اسلامی بهره مندیم زندگی می کنیم  و مفتخریم که توفیق خدمتگزاری داریم اما این توفیق زمانی ارزشمند است که ازفرصت الهی استفاده کرده حق مطلب را ادا کنیم و خادمین واقعی ملت و نظام باشیم.

 مشاور استاندار با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب ابراز امیدواری کرد: شعارها و برنامه های رییس جمهوردر مرحله عمل محقق شده و در  جهت تفکر و چارچوب انقلابی گامهایی برداشته شود و ما نیز در حوزه استانداری پاره ای از محرومیت ها و کمبودهای بخش های مختلف ویژه عشایر را بتوانیم مرتفع کنیم.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، مهم ترین چالش هایی که آموزش و پرورش عشایر با آن مواجه است،  اجرای نشدن کامل «اساسنامه مدارس عشایری» یکی از این چالش ها است. اساسنامه مدارس عشایری در اسفند سال ۱۳۹۳ با در نظر گرفتن شرایط خاص جامعه عشایری و به منظور بسط عدالت آموزشی و پرورشی برای دانش‌آموزان آنها، بر مبنای اسناد بالادستی به ویژه نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اساسنامه مدارس عشایری در 17 ماده با هدف فراهم کردن فرصت‌های برابر آموزشی و پرورشی برای دانش آموزان عشایری و برنامه های مناسب یادگیری در تمامی نقاط کشور و انسداد مبادی بیسوادی  تصویب شد و قرار شد مدارس عشایر کشور بر اساس آن اداره شود.

در این اساسنامه بندهای مختلفی برای کیفیت بخشی به آموزش دانش ‌آموزان عشایری گنجانده شده است، بند ۱۴ این اساسنامه که مهم‌ترین بند آن است، تاکید دارد: «به منظور تحقق عدالت آموزشی و پرورشی و بسترسازی توسعه متوازن در مناطق عشایری سالانه یک ردیف اعتباری خاص به عنوان توسعه آموزش و پرورش عشایری با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تعیین و در لایحه بودجه سالانه کشور منظور شود»، که متاسفانه بند 14 اساسنامه مدارس عشایری مغفول مانده است.

بعداز گذشت 7سال از تصویب اساسنامه مدارس عشایری، برخی از بندهای این اساسنامه متاسفانه عملی اجرا نشده است.

 

گزارش از سمن رخ صهبانیا جعفربیگلو

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 99204

مطالب مرتبط :
زندگی ایلی به قیمت  غلفت از آموزش دانش آموزان عشایری

زندگی ایلی به قیمت غلفت از آموزش دانش آموزان عشایری

در گزارش پیشین به لزوم و اهمیت مدارس عشایری پرداختیم و در این گزارش به ابعاد مغفول مانده از آموزش دانش آموزان عشایر خواهیم پرداخت .

مدارس عشایری

عدم اجرای اساسنامه مدارس عشایری

محمدرضا سیفی، مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از عدم اجرای اساسنامه مدارس عشایری خبر داد .

قانون آموزشی دانش آموزان عشایری متناسب با زندگی ایلی

قانون آموزشی دانش آموزان عشایری متناسب با زندگی ایلی

بدلیل گستردگی و گسترش سواد در عشایر ایران و بدلیل شرایط خاص زندگی ایلی عشایر که متفاوت از جامعه روستایی و شهری می باشد، نیازمند اجرای قواعد و قانون آموزشی دانش آموزان عشایری متناسب با زندگی ایلی داشت .

اولین زرمایش توزیع کیف و لوازم التحریر در بین دانش آموزان عشایری  فارس

به همت معاونت علمی بسیج عشایری فارس؛

اولین زرمایش توزیع کیف و لوازم التحریر در بین دانش آموزان عشایری فارس

اولین زرمایش معاونت علمی پژوهشی سپاه عشایر فارس در راستای محرومیت زدایی از دانش آموزان عشایر فارس برگزار گردید .

واکسیناسیون عشایر به دقت درحال انجام است

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

واکسیناسیون عشایر به دقت درحال انجام است

استان فارس حدود ۲۶ هزار و ۵۰۰ خانوار عشایر کوچ رو که جمعیتی حدود یک صد و یازده هزار نفر را در بر می ‌گیرد که از این تعداد بیش از هفت هزار نفر آن واکسینه شدند و پیش‌ بینی می شود که اگر به موقع سهمیه واکسن به جمعیت عشایر اختصاص پیدا کند تا پایان شهریور بتوان حدود ۹۰ درصد جمعیت عشایر را واکسینه کرد .

اتوبوس علمی به قرچک رسید

اتوبوس علمی به قرچک رسید

اتوبوس علمی با هدف ترویج علم و عدالت آموزشی مهمان قرچک و روستاهای اطراف آن شد.

مدرسه عشایری

دانش آموزان عشایر همراه با سایرین به سرکلاس می‌روند

مدارس عشایری به صورت سیار، نیمه سیار و ثابت اداره می‌شوند که شامل هزار و ۷۰۰ مدرسه سیار و نیمه سیار و ۱۳۰۰ مدرسه کانکسی ۸۰۰ مدرسه به صورت چادر و تعدادی مدرسه کپری می باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب