سیستم چند نرخی ارز باعث رانت و فساد شد/کنترل مناسبی بر ارز مسافرتی انجام نشده است

کد مطلب: 68192  |  تاريخ: پنج شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷  |  ساعت: ۰۶:۳۰


استاد گروه اقتصاد دانشگاه مازندران:

سیستم چند نرخی ارز باعث رانت و فساد شد/کنترل مناسبی بر ارز مسافرتی انجام نشده است

استاد دانشگاه گروه اقتصاد دانشگاه مازندران با اعلام اینکه سیستم چند نرخی ارز باعث رانت و فساد شده است، افزود: باید برنامه ریزی برای اجرای سیاست تک نرخی ارز در کشور اعمال شود

احمد جعفری صمیمی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری مازندران در ارتباط با سیاست‌های ارزیی کشور اظهار کرد:اجرای سیاست تک نرخی ارز قرار بود که سال‌های سال در کشور اجرا شود.

وی با اعلام اینکه در بسیاری از کشورها سیستم چند نرخی عامل فساد است، تصریح کرد: سیستم چند نرخی ارز در سال‌های اخیر به صورت رانت و فساد در کشور بروز کرد.

استاد گروه اقتصاد دانشگاه مازندران با اعلام اینکه بازار ارز نباید در اختیار عده‌ای معدودی باشد، گفت: در اقصی نقاط جهان بازار بورس، ارز، بانک‌ها و صرافی‌ها مدیریت بازار را در اختیار داشته و بانک مرکزی نظارت لازم را اعمال می‌کند.

وی در پاسخ به این سئوال  که معتقد هستید که بخش خصوصی باید نسبت به نرخ گذاری اقدام کند،گفت: نه به آن شدت ولی باید انعطاف پذیری وجود داشته باشد و بر اساس عرضه و تقاضا نرخ تعین شود و نظارت کافی بانک مرکزی هم بسیار اثر گذار است.

جعفری صمیمی یادآور شد: نقش بانک مرکزی در کشورهای خارجی و پیشرفته نظارت کافی و لازم و کنترل التهاب در بازار است.

بازار دلالی ارز در کشور ساماندهی شود

وی با انتقاد از شیوه دلال بازی در سیستم ارزی کشور، افزود: شیوه موجود فعلی کشور منسوخ شده است و باید نسبت به ساماندهی آن اقدام شود.

این استاد دانشگاه با اعلام اینکه بنده خودم به عنوان یکی از حامیان طرح تک نرخی کردن ارز بودیم، افزود: مشاوره‌های مناسبی هم به مدیران اقتصادی نسبت به این موضوع داده‌ایم.

وی در ارتباط با بحث ارز مسافرتی و مشکلاتی که برای کشور به وجود آورده است، گفت: تعداد زیادی از این موضوع استفاده نامناسب کردند.

جعفری صمیمی با اشاره به ابراز تمایل اتحادیه اروپا نسبت به تداوم همکاری با کشور ما خاطر نشان کرد: در حال حاضر مشکلات جدی برای بازار کالا و خدمات ما به وجود نیامده است و با وجود اعلام تحریم‌ها در این حوزه چندان مشکل نداریم.

خبرهای خوش به جامعه تزریق شود

وی ادامه داد: مهمترین عامل در اقتصاد انتظارات است،آینده نگری و خبرهای خوش زمینه کاهش سفته‌بازی را فراهم می‌کند.

استاد دانشگاه مازندران با اعلام اینکه با اعمال سیاست‌های کنترلی و با وجود شروع تحریم‌های آمریکا قیمت ارز در حال کاهش است، افزود: با توجه به خبرهای همکاری اتحادیه اروپا و اعمال سیاست های کنترلی به نظر می‌رسد که قیمت ارز کاهش می‌یابد.

وی علت افزایش قیمت دلار در کشور را مطرح شدن تحریم‌ها و کاهش نظارت‌های عنوان کرد و افزود: در سال‌های گذشته دولت به واسطه فروش نفت ارز را به بازار تزریق می‌کرد و نرخ حدود چهار هزار تومانی تا حدودی کنترل می‌شده است و با توجه به مباحث تحریم‌ها دولت ارز به بازار تزریق نکرده است.

جعفری دلیل تثبیت قیمت دلار در گذشته را پایین نگهداشتن مصنوعی دلار عنوان کرد و یادآور شد: حدود دو سال پیش دولت اعلام کرده است که به دنبال تک نرخی کردن ارز هست، این موضوع در ابتدا شوکی در بازار ایجاد می‌کند ولی پس از دوران گذر کنترل می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: بحث تک نرخی کردن ارز باید زودتر انجام می‌شد، تجربه کشورها نشان داد که توانستند مشکلات را حل و فصل کنند.

استاد دانشگاه مازندران با اعلام اینکه سیاست تک نرخی ارزی پیش از تحریم‌ها باید اعمال می‌شده است، افزود: حتی در دوران دولت احمدی نژاد وقتی از اساتید دانشگاه مشاوره خواستند ما اعلام کردیم که سیاست تک نرخی ارز در کشور باید اعمال شود که در آن زمان به اظهارات اساتید دانشگاه توجه نشده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر باید بحث ارتباط با اروپا و اعلام حمایت‌ها در جامعه پررنگ‌تر شود، خبرهای خوش در جامعه باید تزریق شود.

شفاف سازی یکی از راهکاری برون رفت از مشکلات اقتصادی

جعفری صمیمی با اشاره به اظهارات شب گذشته رئیس جمهور در رسانه ملی افزود: انتظار این بود که رئیس جمهور زودتر با مردم در ارتباط با مشکلات موجود صحبت می‌کرد، شفاف سازی در جامعه باید به صورت مناسب تر انجام شود.

وی با اشاره به دستگیری معاون ارزی بانک مرکزی گفت: این خیلی زشت هست که متولی اصلی ساماندهی ارز در کشور دستگیر شود،ایران به لحاظ فساد اداری در رده 15 کشور اول دنیا هست و این بسیار بد هست.

استاد دانشگاه مازندران خاطر نشان کرد: فساد در دو گروه بسیار زیاد است، نیازمندان و افرادی که عاز و ولع جمع آوری منابع مالی را دارند، در کشور ما عمده فساد در بین افراد بالادستی وجود دارد.

وی ادامه داد: باید زمینه ایجاد فساد در جامعه برچیده شود، وقتی بحث چند نرخی بودن ارز وجود دارد فساد ایجاد می‌شود، در پرداخت یارانه فساد وجود دارد و حتی در کنترل قیمت‌ها و دستمزد پائین‌ها فساد وجود دارد.

این استاد دانشگاه با اعلام اینکه مدیران کشور باید بیشتر کار کنند و دقت لازم را داشته باشند، افزود: هر مسئول و فردی باید در مراودات و حتی سفرهای خارجی مراقبت‌های لازم را داشته باشند، افکار عمومی مسائل را به خوبی رصد می‌کند.

عدم استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور

استاد دانشگاه مازندران در پاسخ به اینکه بحث استفاده از رانت و فساد در سفرهای ارزی قابل پیش بینی نبوده است و چرا اتفاق افتاده، گفت: گاهی اقدامات مسئولان کارشناسی شده نیست، وقتی کشور به مشکل برخورد کرده است به فکر استفاده از ظرفیت‌های علمی و نخبگان هست.

وی  با اعلام اینکه از ظرفیت علمی در مناسبت‌های و پست‌های مهم استفاده کنیم، گفت: بهترین کارشناس‌ها در حوزه‌های مختلف داریم، از طرفی مردم هم در انتخابات باید موارد را رعایت کنند.

جعفری صمیمی با اعلام اینکه برای برون رفت از مشکلات فعلی نیاز به همراهی مردم هست، افزود: بسیاری از کشورها به لحاظ تاریخی با خصوصیات اخلاقی اتحاد ایرانیان در برابر تهاجم خارجی به خوبی آشنا هستند با استفاده از این خصوصیات اخلاقی و با همراهی مسئولان می‌توانیم از مشکلات موجود رهائی پیدا کنیم.

ضمانت‌های لازم برای بدعهدی بعد مذاکرات باید دریافت می‌شد

وی با اشاره به تلاش‌های انجام شده در مذاکرات هسته‌ای، یادآور شد: قدم‌های مناسبی برای دریافت امتیازات برداشته شده اما باید پیش بینی‌های لازم برای دریافت امتیازات مناسب پس از بدعهدی تحریم‌ها انجام می‌شد.

استاد دانشگاه مازندران اضافه کرد: باید شرایطی ایجاد شود که وزرا خارجه و اتحادیه اروپا زمینه مذاکره برای توسعه ارتباط را ایفا کنند.

وی با اعلام اینکه نقش اساسی در اقتصاد و مغایرهای انتظارات نسبت به آینده ایجاد می‌کند، افزود: رسانه‌ها باید نسبت به ایجاد امیدواری در جامعه اقدام کنند، ارتباط دولت و مردم بسیار مهم است و در همه سیاست‌ها نشان داده شده است که ارتباط بین مردم و دولت حفظ شود و امیدواریم که اوضاع بسیار مناسب شود.

انتهای پیام/

 


http://stnews.ir/content/news/68192/ سیستم چند نرخی ارز باعث رانت و فساد شد/کنترل مناسبی بر ارز مسافرتی انجام نشده است

چاپ خبر