کشت گیاهان و درختان با کمترین میزان آبیاری تجربه کنید!

کد مطلب: 72744  |  تاريخ: جمعه ۱۱ آبان ۱۳۹۷  |  ساعت: ۱۵:۵۹


با روشی منحصر بفرد:

کشت گیاهان و درختان با کمترین میزان آبیاری تجربه کنید!

جوان بوشهری، با ارائه محصولی بنام آناوان در پی احیای کشت گیاهان و درختان با استفاده از کمترین میزان آبیاری در طول سال است که با وجود این محصول دیگر نیازی به آبیاری مداوم محصولات کشاورزی نیست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر، به دنبال خشکسالی های پی در پی و کاهش ذخایر آب، نخبه جوان بوشهری، با ارائه محصولی بنام آناوان در پی احیای کشت گیاهان و درختان با استفاده از کمترین میزان آبیاری در طول سال است که با وجود این محصول دیگر نیازی به آبیاری مداوم محصولات کشاورزی نیست.

سبحان زارع زاده، مخترع این محصول گفت: آناوان اولین سری از محصولات شرکت تعاونی کشاورزی پرنیان آبگین پرده است که نام تجاری آن از آناهیتا الهه آب در ایران باستان برگرفته شده است.

مدیر شرکت پرنیان آبگین پرده افزود: آناوان با طراحی دو تکه برای هر نوع گیاهی با هر نوع نیاز آبی طراحی شده است و طراحی آناوان بگونه ای است که کمترین تبخیر آب را برای گیاه خواهد داشت و همچنین علاوه بر قابلیت استفاده برای کاشت درختان مثمر، بهترین راهکار برای کاشت درختان جهت جنگل کاری و بیابان زدایی است.

وی هدف از ساخت اين محصول را كاهش مقدار مصرف آب خواند و گفت: بواسطه آبرساني تدريجي و دقيق به ريشه گياه، جلوگيري از تبخير آب و جمع آوري آب باران و شبنم صبحگاهي به گونه اي كه با حجم بسيار كم آب مي توان تا ماه ها نياز آبي يك گياه را برطرف كرد.

وی افزود: این محصول شامل لوله ارتباطی، درپوش مخزن، درب اصلی، لایه میانی، مخزن و فتیله است که هر یک به شیوه ای طراحی شده که با قرار دادن این قطعات در کنار هم، آناوان تشکیل می دهد.

زارع زاده خاطر نشان کرد: راه حل فني موجود، استفاده از يك دستگاه (مخزن استوانه اي دو تكه) بعنوان قسمت اصلي، بشكل دو نيم دايره به ارتفاع 25 سانتيمتر و حجم نگهداري 15 ليتر آب است که يك پرده ديافراگم متحرك سياه رنگ دو تكه در ميانه مخزن قرار مي گيرد كه از رسيدن نور به مخزن جلوگيري و مانع از ايجاد جلبك و قارچ در مخزن مي شود.

وی افزود: كف مخزن سوراخهايي براي آبرساني به ريشه گياه تعبيه شده است که فتيله يا فتيله هايي(بستگي به حجم آبياري) از جنس پليمري و اليافي، آب درون مخزن را بصورت قطره چكاني و كنترل شده، از طريق سوراخهاي كف مخزن مستقيم به ريشه گياه مي رساند و مخزن تا عمق 20 سانتيمتري در كنار گياه مدفون و تنها 5 سانتيمتر از محصول خارج از زمين قرار دارد .

زارع زاده با اشاره به مزایای این محصول افزود: از جمله مزایای آن عبارتند از:

 • فقط با 15 لیتر آب، حداقل 3 ماه درخت را از آبیاری بی نیاز می کند.
 • مقاومت دستگاه در برابر گرما، سرما، پوسیدگی و ترک خوردگی
 • استفاده در سطوح شیبدار، تپه ها، کوه ها و محیط های ناهموار
 • هزینه کمتر نسبت به سایر روش های آبیاری
 • سبک، قابل حمل، نصب سریع و آسان
 • جمع آوری آب باران و شبنم صبحگاهی
 • جلوگیری از رشد علف های هرز در کنار نهال
 • قابلیت اتصال به سیستم آبیاری در مقیاس کاشت وسیع
 • آبیاری مستقیم به ریشه و جلوگیری از نفوذ عمقی آب
 • کود دهی آسان و قابل کنترل به نهال توسط آناوان
 • دو تکه بودن آناوان آن را برای هر قطری از تنه درخت قابل استفاده می کند
 • قابلیت تغییر جنس فتیله و تغییر خروجی آب و یا اضافه کردن تعداد فتیله ها بسته به نیاز آبی درخت

زارع زاده درباره کشت محصول گفت: در گام اول به صورت استاندارد، گودالی به عمق 50 سانتی متر و قطر 70 سانتی متر حفر کرده تا مطمئن شوید که گودال باعث صدمه به بافت خاک بیش از این مقدار نشود تا مسیرهای انتقال آب طبیعی زمین دست نخورده باقی بماند، عمق چاله به اندازه نهال و ریشه های آن بستگی دارد.

در ادامه گفت: پس از حفر چاله، باید آن را بمدت 1 تا 3 ساعت به همان شکل نگه داشت و چمن ها و علف های هرز کنار محیط کاشت آناوان را حذف کنید، چون زنده مانی نهال را تهدید می کند.

مخترع این محصول با اشاره به گام دوم کاشت نهال خاطر نشان کرد: باید خاک حفر شده را نگه داشته شود و کمپوست و کود را به خاک اضافه کرده خاک را با کود یا کمپوست و یا بدون آن آماده کنید و آماده سازی باید 24 ساعت قبل از کاشت انجام شود سپس با استفاده از بیل یا بیلچه خاک و کمپوست را با هم مخلوط کنید.

وی افزود: در ادامه گودال حفر شده را با کود و خاک مخلوط شده پر کنید تا حدی که 20 سانتی متر از عمق گودال پر نشده باقی بماند، برای گرفتن نتایج مطلوب باید زمین تسطیح شده دقیقا تراز باشد زیرا این تراز بودن باعث بهینه سازی در جریان آب انتقالی توسط آناوان به گیاه جوان می شود و همچنین در سایه اندازی در مواقع گرم روز کمک می کند.

زارع زاده با اشاره به چهارمین گام کاشت نهال افزود: گودال را باید 20 لیتر آب آبیاری کنید و این مقدار برای زمینهای شنی یا سنگی 40 لیتر است که این کار باید 24 ساعت قبل از کاشت انجام گیرد تا آب و خاک خوب با هم مخلوط شده و آب جذب زمین شود.

وی در ادامه گفت: گیاه در قسمت پایین و میان دو قسمت آناوان کشت می شود و پس از پر کردن چاله بزرگ، چاله کوچکی در آن ایجاد و  به میزان لازم قارچ مایکوریزا در آن بریزید.

 

این مخترع تاکید کرد:در زمان کاشت، نهال آماده را نگهداشته و با دست، باید خاک بالای نهال را فشار داد تا زمانی که خاک و ریشه گیاه بطور کامل در انتهای پلاستیک کشت نهال قرار بگیرد آنوقت نهال را روی زمین قرار داده و با چاقو یا کاتر 3 سانتی متر از قسمت پایین نهال قطع می شود.

وی افزود: با قطع قسمتی از ریشه اصلی نهال دوباره خاصیت نفوذ خود را بدست می آورد و برای نفوذ در خاک آماده می شود، باید موقع قطع ریشه دقت لازم به خرج داده شود تا هنگامی که شما گودال را حفر کردید می توانید نهال را درون آن کاشت و با لایه ای از خاک روی آن را پوشاند.

زارع زاده تصریح کرد: نباید روی خاک را زیاد فشار داد و یا با پا روی آن کوبید و باید تنها به فشار خاک با دست اکتفا کرد زیرا خاک روی نهال پس از آبیاری بیشتر فشرده می شود و برای جلوگیری از تبخیر از طریق برگها، باید جوانه ها و برگهای گیاه هرس شوند و تنها 20سانتی متر از ساقه کافیست.

وی اولین گام در مونتاژ آناوان را  قرار دادن فتیله در جای خود دانست و افزود: فتیله آب را از مخزن به خاک و کنار ریشه نهال منتقل می کند. پس از نصب فتیله در مخزن باید  ابتدا یک نیمه از آناوان را کنار نهال قرار داده و فتیله را کنار ریشه نهال قرار داد.

مخترع جوان افزود: در این مرحله نیمه دوم را همتراز و قرینه با نیمه اول آناوان با رعایت جایگیری صحیح فتیله، کنار نهال قرار دهید و پس از تکمیل جاگذاری آناوان مقداری خاک درون فضای بیضی شکل کنار نهال بریزید تا فاصله بین آناوان و نهال پوشش داده شود.

وی گفت: پس از اتمام کار باید اطراف آناوان را با خاک تا نزدیکی لبه پوشش داد و بعد از گذراندن این مراحل، آناوان برای آبیاری آماده است و تقریبا حدود 4 لیتر آب برای آبیاری گیاه کافیست و برای آبیاری گیاه نباید بصورت مستقیم آب را کنار نهال ریخت. بلکه باید بجای آن آب را در قسمت درب اصلی سرازیر کرد تا درب اصلی وظیفه توزیع آب به گیاه را بعهده گیرد.

زارع زاده اضافه کرد: آبیاری نهال با فشار مستقیم آب باعث آسیب به گیاه و شستن خاک اطراف نهال میشود، پس باید به دقت و آرامی آن را آبیاری کرد و پس از آبیاری گیاه، نوبت پر کردن مخزن آناوان می شود که مخزن برای پر شدن تقریبا به 15 لیتر آب نیاز دارد، پر کردن آب مورد نیاز برای مخزن آناوان از طریق درپوش درب اصلی صورت می گیرد  و زمانیکه مخزن آناوان پر شد باید درپوش در جای خود  قرار داده شود و درب محکم بسته شود.

گفتنی است: در مناطق کوهستانی و بیابانی که محدودیت آبیاری درختان بدلیل کمبود آب و عدم دسترسی به شبکه آبیاری مناسب وجود ندارد از این وسیله می توان  استفاده  نمود .

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ تهیه کننده: حسینی مفرد

 


http://stnews.ir/content/news/72744/کشت گیاهان و درختان با کمترین میزان آبیاری تجربه کنید!

چاپ خبر