اینترنت نسل پنجم (۵G) به زودی رونمایی می‌شود

کد مطلب: 75060  |  تاريخ: دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷  |  ساعت: ۰۹:۳۹


با سرعتی بیش از ۴.۵ گیگابایت در ثانیه؛

اینترنت نسل پنجم (۵G) به زودی رونمایی می‌شود

در سال جدید میلادی سرانجام باید منتظر وقوع یک گذار عظیم در عرصه تکنولوژی باشیم. حدودا هر یک دهه یکبار سیستم های وایرلس ما بروزرسانی می‌شوند، آپدیتی که در عرض چندماه به همه اسمارت‌فون‌ها راه پیدا خواهد کرد. اما این موضوع فقط در مورد اسمارت‌فون‌های سریع‌تر نیست. سلول های شبکه‌ای نسل پنجم یا همان ۵G از ربات های صنعتی و دوربین‌های امنیتی گرفته تا پهپادها و ارسال داده های ترافیکی به خودروها را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

گذار به نسل پنجم سلول‌های شبکه‌ای موسوم به فایو‌جی (۵G)، نحوه استفاده شما از گوشی های تلفن همراه هوشمند و بسیاری دیگ از دیوایس هایتان را متحول خواهد کرد. در این نوشتار نگاهی خواهیم انداخت به آنچه باید از نسل جدید اینترنت بدانیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیویورک‌تایمز، در سال جدید میلادی سرانجام باید منتظر وقوع یک گذار عظیم در عرصه تکنولوژی باشیم. حدودا هر یک دهه یکبار سیستم های وایرلس ما بروزرسانی می‌شوند، آپدیتی که در عرض چندماه به همه اسمارت‌فون‌ها راه پیدا خواهد کرد.

اما این موضوع فقط در مورد اسمارت‌فون‌های سریع‌تر نیست. سلول های شبکه‌ای نسل پنجم یا همان ۵G از ربات های صنعتی و دوربین‌های امنیتی گرفته تا پهپادها و ارسال داده های ترافیکی به خودروها را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

این عرصه جدید یک جهش رو به جلو برای تکنولوژی‌های بی‌سیم خواهد بود. پیش از این نیز ما شاهد نسل چهارم اینترنت بوده‌ایم. امری که سرعت اینترنت موبایل‌ها را به طور شگفت‌انگیزی افزایش داد؛ دانلود فیلم ها را در عرض چند ثانیه ممکن و تماشای آنلاین مسابقات ورزشی و رویدادهای مختلف را به امری عادی تبدیل کرد.

مقامات چینی و آمریکایی به اینترنت ۵جی را به عنوان یک مرز رقابتی نگاه می‌کنند. شبکه های سریع‌تر می‌تواند به گسترش استفاده از هوش مصنوعی و سایر تکنولوژی‌های مدرن کمک کند. سرویس های ارائه دهنده اینترنت بی‌سیم مانند AT&T و Verizon  و چند شرکت دیگر حدود یک ماه آینده در شهر بارسلون اسپانیا گرد هم خواهند آمد تا اینترنت فایو‌جی را به بحث بگذارند. به علاوه توسعه دهندگان دیوایس‌ها نیز به گجت‌های جدید متناسب با این تکنولوژی فکر می‌کنند. ‌

اینترنت نسل پنجم دقیقا چیست؟

رک و پوسکنده بگوییم، اینترنت ۵جی مجموعه ای از قوانین فنی است که عملکرد یک سلول شبکه‌ای را تعریف می‌کنند. استفاده از فرکانس‌های رادیویی و چگونگی تبادل داده ها و سیگنال های رادیویی توسط اجزای مختلف مانند تراشه‌های کامپیوتری و آنتن‌ها از این قبیل موارد هستند.

از زمان ظهور نخستین تلفن های همراه در دهه ۱۹۷۰ میلادی، مهندسان در چندین کمپانی دور هم گرد آمدند تا بر سر مجموعه‌ای جدید از مشخصات سلول‌های شبکه‌ای به توافق برسند که تکنولوژی‌های جدید را بر مبنای آنها در دهه های پیش رو توسعه دهند. به همین دلیل است که کاربران برای بهره‌مندی از نسل جدید اینترنت‌ها نیاز دارند تا گوشی های خود را به روز رسانی و یا تلفن‌های همراه جدیدی خریداری کنند.

اینترنت نسل پنجم چقدر سریع‌تر است؟

پاسخ به این پرسش به محل زندگی شما، سرویس وایرلسی که از آن استفاده می‌کنید و زمان استفاده از آن بستگی دارد. اما کوالکام (Qualcom) سرویس توسعه دهنده تراشه‌های وایرلس، تخمین می‌زند که اوج سرعت اینترنت ۵جی حدود ۴.۵ گیگابایت در ثانیه خواهد بود. پیش‌بینی های دیگر نیز به طور میانگین می‌گویند باید انتظار سرعت اینترنتی حدود ۱.۵ گیگابایت بر ثانیه را داشته باشیم. این یعنی چیزی حدود ۴۰ برابر سریع‌تر از نسل چهارم اینترنت‌های همراه.

انتهای پیام/

تیمور خسروی


http://stnews.ir/content/news/75060/اینترنت نسل پنجم (۵G) به زودی رونمایی می‌شود

چاپ خبر