بیماری مزمن لثه خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد

کد مطلب: 76758  |  تاريخ: یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷  |  ساعت: ۰۶:۰۰


انجمن پزشکی سالمندان آمریکا گزارش کرد؛

بیماری مزمن لثه خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد

انجمن پزشکی سالمندان آمریکا گزارش کرد، بر طبق یک مطالعه بر روی جمعیتی حدود ۳۵۰ هزار نفر،خطر ابتلا به زوال عقل در افراد مبتلا به بیماری مزمن لثه۶ درصد افزایش می یابد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل ازمدیکال پرس، انجمن پزشکی سالمندان آمریکا گزارش کرد،بر طبق یک مطالعه بر روی جمعیتی حدود ۳۵۰ هزار نفر،خطر ابتلا به زوال عقل در افراد مبتلا به بیماری مزمن لثه۶ درصد افزایش  می یابد.

محققان می گویند: هنگامی که پریودنتیت اتفاق می افتد، عفونت که بر لثه های تاثیر می گذارد باعث از دست رفتن استخوان هایی می شود که دندان ها را پشتیبانی می کند. پریودنتیت علت اصلی از دست رفتن دندان در بزرگسالان است. از طرفی پریودنتیت نیز یکی از عوامل خطر ابتلا به زوال عقل، که از علل اصلی ناتوانی در افراد مسن است می باشد.

برآورد پیش بینی سازمان ملل متحد نشان می دهد که تا سال 2050 یک  نفر از 85  نفر مبتلا به بیماری آلزایمر تشخیص داده می شود. کاهش عوامل خطرزا که منجر به ابتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر می شود می تواند به طور بالقوه باعث کاهش احتمال ابتلا به این بیماری شود.

اخیرا محققان در کره جنوبی ارتباط بین پریودنتیت مزمن و زوال عقل را مورد بررسی قرار دادند. آنها یافته های خود را در مجله انجمن  پزشکی سالمندان آمریکا منتشر کردند.

تیم تحقیقاتی اطلاعات بیمه خدمات بهداشتی و درمانی بهداشتی ملی (NHIS-HEALS) کره جنوبی را بررسی کرد. در کره جنوبی، NHIS بیمه اجباری، بیمه درمانی را پوشش می دهد که تقریبا تمام انواع مراقبت های بهداشتی را برای همه شهروندان کره ای در برمی گیرد. این سازمان همچنین دو بار در سال برای همه  ثبت نام کننده گان که 40 سال و بالاتر دارند، معاینات پزشکی را انجام  می دهد و پرونده های بهداشتی کامل را برای همه ثبت نام کننده ها دارد.

محققان اطلاعات بهداشتی را از 262،349 نفر در سن 50 سالگی یا بیشتر بررسی کردند. شرکت کنندگان در دو گروه سالم (به این معنی که آنها پرودنیت مزمن نداشتند) و مبتلا به پریودنتیت مزمن تشخیص داده شدند. محققان شرکت کنندگان را از 1 ژانویه 2005 تا زمانی که با زوال عقل تشخیص  داده شده بودند،  فوت کرد و یا تا پایان دسامبر 2015، که برای اولین بار مبتلا شدند بررسی کردند.

آنها دریافتند افرادی که مبتلا به پريودنتيت مزمن هستند خطر ابتلا به زوال عقل را 6 درصد بالاتر از افراد  غیر مبتلا به پريودنتيت دارند. با وجود رفتارهایی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل و توانایی فعالیت جسمی، این ارتباط درست بود. محققان گفتند این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد پریودنتیت مزمن می تواند با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط باشد.

محققان پیشنهاد کردند که مطالعات آینده برای بررسی اینکه آیا پیشگیری و درمان پریودنتیت مزمن ممکن است منجر به کاهش خطر ابتلا به زوال عقل شود، انجام شود.

این خلاصه ای از " رابطه بین بیماری مزمن لثه در بیماری آلزایمر یا  دمانس عروق" است که پیش از چاپ در شماره فوریه 2019 مجله انجمن سالمندان آمریکایی، به صورت آنلاین قابل مشاهده است.

 

انتهای پیام/

https://medicalxpress.com/news/2019-03-periodontitis-dementia.html


http://stnews.ir/content/news/76758/بیماری مزمن لثه خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد

چاپ خبر