ماجرای دزدی ۷۰۰ میلیون دلاری یک شرکت آلومینیم‌سازی از ناسا

کد مطلب: 77764  |  تاريخ: چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۰:۳۰


ماجرای دزدی ۷۰۰ میلیون دلاری یک شرکت آلومینیم‌سازی از ناسا

آنطور که از بیانیه‌های منتشر شده ناسا برمی‌آید، هنگام پرتاب این ماهواره‌ها، یک ساختار کشویی که مسئول انتقال آنها به خارج از اتمسفر بوده است، به طور کامل باز نمی‌شده و به همین دلیل بسیاری از ماموریت‌ها با شکست مواجه شده اند. ناسا میگوید این قطعات توسط یک شرکت ‌آلومینیم سازی تولید میشده است.

آژانس فضایی ایالات متحده تحقیقاتی انجام داده که نشان می‌دهد یک شرکت تولید کننده آلومینیم که در طول سال‌ها قطعات معیوب به ناسا می‌فروخته از این راه مبالغ کلانی به جیب زده است. ناسا از قطعات این شرکت برای تولید و پرتاب ماهواره‌ها استفاده می‌کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از بلومبرگ، یک کمپانی تولیدکننده فلزات به نام Sapa Prifiles که در ایالت ارگان است در طول ۱۹ سال هزاران قرارداد جعلی فروش قطعات آلومینیمی را با صدها خریدار امضاء کرده و در طی این سال‌ها فقط از ناسا ۷۰۰ میلیون دلار دزدیده است.

ماجرای دزدی ۷۰۰ میلیون دلاری از ناسا چیست؟

قطعات معیوب این شرکت در طول این سال‌ها منجر به عدم موفقیت بسیاری از ماهواره‌های ناسا شده است. به عنوان مثال موشک تاروس ایکس‌ال (Taurus XL) یکی از آنها بوده است. این موشک قرار بود تا در حدفاصل سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ ماهواره‌های مطالعاتی آب و هوای زمین را به مدارها پرتاب کند.

آنطور که از بیانیه‌های منتشر شده ناسا برمی‌آید، هنگام پرتاب این ماهواره‌ها، یک ساختار کشویی که مسئول انتقال آنها به خارج از اتمسفر بوده است، به طور کامل باز نمی‌شده و به همین دلیل بسیاری از ماموریت‌ها با شکست مواجه شده اند.

«جیم نورمن» مدیر بخش پرتاب ناسا در واشنگتن، در این زمینه می‌گوید: «وقتی نتایج آزمایش‌ها دستکاری شده باشد و قراردادهای ارائه شد جعلی باشند، مسلم است که ماموریت شکست می‌خورد. سال‌های پروژه‌های تحقیقاتی به دلیل این کلاه‌برداری از دست رفته‌اند.»

انتهای پیام/

تیمور خسروی


http://stnews.ir/content/news/77764/ماجرای دزدی ۷۰۰ میلیون دلاری یک شرکت آلومینیم‌سازی از ناسا

چاپ خبر