شاه کلید حفاظت در فضای مجازی، خودکنترلی است/ آموزش از طریق خانواده از سنین کودکی بسیار مهم و تاثیرگذار است

کد مطلب: 78046  |  تاريخ: سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۶:۰۳


در هفدهمین جلسه از سلسله نشست های «نقد و اندیشه» مطرح شد:

شاه کلید حفاظت در فضای مجازی، خودکنترلی است/ آموزش از طریق خانواده از سنین کودکی بسیار مهم و تاثیرگذار است

صاحب‌نظران در هفدهمین جلسه از سلسله جلسات «نقد و اندیشه» موضوع «صیانت از اخلاق در فضای مجازی» را مورد نقد و بررسی قراردادند و راهکارهای آن را به بحث گذاشتند. «خود کنترلی» بهترین روش برای استفاده از فضای مجازی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ برای صیانت از آسیب‌های پرشمار فضای مجازی به‌خصوص در برنامه‌های ارتباطی، راهکارهای فراوانی بیان شده است که اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری پیرامون فضای مجازی از جمله مهم‌ترین آنهاست. در این سیاست‌ها، افزون بر اهمیت موضوع فضای مجازی، به راهکار «ایجاد شبکه ملی اطلاعات» اشاره شده است.

افزون بر لزوم ایجاد شبکه ملی اطلاعات، حضور جدی نخبگان و اندیشمندان جامعه در این زمینه ضروری است؛ آنان وظیفه‌دارند با روشنگری و آگاهسازی آحاد جامعه اسلامی از آسیب‌های فضای مجازی بکاهند.

مقام معظم رهبری در سالروز قیام نوزدهم دی می‌فرماید:

«وقتی محیط ‌زیست جسمانی آلوده می‌شود، همه احساس خطر می‌کنند و هشدار می‌دهند - مثلاً می‌گویند آلاینده‌های هوای تهران یا فلان شهرِ دیگر این‌قدر زیاد شد - البته این آلاینده‌ها مضر است و تنفّس مردم در این فضا، به زیان جسم آنها، ریه، خون و اعصاب آنها تمام می‌شود؛ این درست؛ اما محیط‌ زیست فرهنگی چه؟ آیا محیط زیست فرهنگی اهمیت ندارد؟ جوان مسلمان در محیطی رشد کند که در آن، انواع و اقسام تحریک به شهوت، تحریک به فساد، تشویق به بیکارگی و بی‌عاری، تشویق به اعتیاد و گرفتاری‌های گوناگون، تشویق به وابستگی سیاسی و فرهنگی به بیگانگان موج بزند و در این فضای فرهنگی معلّق باشد. آیا این برای کسی که در فضای فرهنگی کشور تنفّس می‌کند، مضر نیست؟».

به نظر می‌رسد یکی از وظایف نخبگان جامعۀ اسلامی، بحث و بررسی دقیق و علمی پیرامون مسائل مربوط به فضای مجازی با نگاه ارزشی که همان نگاه انقلاب اسلامی ایران است، می‌باشد.

وزارت ارتباطات و اطلاعات، با حضور صاحب نظران در این زمینه سلسله نشست‌های نقد و بررسی با موضوعات متعدد در این حیطه برای یافتن راهکارها برگزار می‌کند. صاحب‌نظران در هفدهمین جلسه از سلسله جلسات «نقد و اندیشه» موضوع «صیانت از اخلاق در فضای مجازی» را مورد نقد و بررسی قراردادند و راهکارهای آن را به بحث گذاشتند. «خود کنترلی» بهترین روش برای استفاده از فضای مجازی است.

افزایش کنشگری در فضای مجازی سرمایه اجتماعی را کاهش داده است

به نقل از سایت وزارت اطلاعات و ارتباطات: فتوره چی بیان داشت:" بر اساس برخی یافته های پژوهشی در حال حاضر در سطح جامعه شاهد گسترش روزافزون شاخص های بداخلاقی های هنجارشکنانه مفسده انگیز منجر به انقلاب جنسی هستیم".

وی گفت: تحقیقی(اعظم آهنگر، 1387) در تهران نشان داده است که حدود 85 درصد بانوان در تهران مورد آزار جسمی و کلامی قرار گرفته اند و در تحقیق دیگری(همان کارشناس) با یک نمونه 80 نفری نشان داد که 20 درصد بانوان آزار دیده، به نحوی توسط آشنایان و نزدیکان مورد خشونت جنسی قرار گرفته اند! و لذا اوضاع فضای مجازی هم تابعی از اوضاع نابسامان و بحرانی اجتماعی است.

 

مدیر گروه مطالعات رسانه و فرهنگ موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه نتایج تحقیقات متعدد در کشور نشان داده که با افزایش کنشگری در فضای مجازی سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: "پژوهش های انجام شده در کشور نشان داده که با افزایش کنشگری در فضای مجازی، زیاده خواهی جنسی، کاهش اعتماد بین زوجین، انزوا طلبی و ....گسترش یافته است. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از یک میلیارد صفحه پورنوگرافی در فضای مجازی در دسترس است، افزود: "دیگر نگرانی مختص استفاده کاربران جوان و نوجوان نیست، این فضا فارغ از جنس و سن به دلایل متعددی تحریک کننده و اغوا کننده ی هر کاربر بی هدفی است به طوری که حتی نمایندگان پارلمان بریتانیا در طی یک سال 24 هزار بار تلاش کرده اند از صفحات پورنوگرافی بازدید کنند!

فتوره چی با تاکید بر تبعات گسترش فرهنگ استفاده از تلویزیون و پس از آن ماهواره و فضای مجازی که ادبیات جوانان و نوجوانان را تغییر داده، گفت:" متاسفانه در کشور ما تکنولوژی همیشه زودتر از فرهنگ استفاده از آن وارد شده و در نتیجه نوجوان عصر پست مدرن برای پر کردن اوقات فراغت خود دیگر به دنبال تفریحات گذشته نیست و فضای مجازی این فضا را بسهولت در اختیار آنها قرار می دهد.

 

 

 

 

بیشتر بخوانید:

سیزدهمین نشست از سلسله نشست‌های نقد و اندیشه با موضوع«صیانت از اخلاق در فضای مجازی» با حضور، حجت الاسلام والمسلمین محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه، طیبه سیاوشی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی محمدمهدی فتوره‌چی، مدیر گروه مطالعات رسانه و فرهنگ موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

در کلیپ زیر بخشی از نقد و بررسی‌های این اساتید ببینید

 

 

فرزاد سیمی، مسئول قرارگاه فضای مجازی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار ما این چنین پاسخ داد:

 

آسیب های فضای مجازی در ایران چیست و شما چه راهکاری دارید؟

آسیب های فضای مجازی در ایران را در چند بخش مانند فرهنگی، اقتصادی و امنیتی می توان تقسیم بندی کرد. در بخش فرهنگی مهمترین آسیب باز شدن دروازه های تهاجم فرهنگی غرب در میان جامعه ایرانی است که به فرموده رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) به مانند یک سگ وحشی بدون قلاده است. گسترش مفاسد اخلاقی و رواج بی بند و باری، فعالیت شبکه های شیعه ستیز به صورت گسترده و گروه های دین ستیز به صورت محدودتر، افزایش گسست و شکاف نسلی از مهمترین آسیب های فضای مجازی ایران در حال حاضر هستند.

در بخش اقتصادی فعالیت کلاهبرداران که در برخی از موارد به صورت قانونی با سواستفاده از نااگاهی مردم فعالیت می کنند. عدم وجود قوانین کافی برای نظارت جامع و موثربر کسب و های اینترنتی از دیگر آسیب های بخش اقتصادی هستند.

در بخش امنیتی خروج بیگ دیتا مهمترین آسیب است و دسترسی بیگانگان به اطلاعات داخلی کشور از آسیب های جدی امنیتی کشور می باشد و فعالیت های شبکه های مختلفی با هدف جمع آوری اطلاعات در سطوح مختلف نیز نیازی به بیان ندارد. توانایی ایجاد عملیات روانی در داخل کشور توسط بیگانگان از دیگر آسیب های این بخش است.

مهمترین و اصلی راهکار برای پیگیری از این آسیب ها راه اندازی اینترنت ملی است.

اخلاق اسلامی و ایرانی در فضای مجازی با توجه به کاربران داخلی چگونه ارزیابی می کنید؟

در فضای مجازی به عنوان عرصه جنگ نرم مخالفین و معاندین داخلی انقلاب اسلامی دست برتر را دارند و با حضور فعال در فضای مجازی فعالیت‌های زیادی ضداسلامی، ضد ایرانی، ضد انقلابی انجام می‌دهند و متاسفانه اغلب قشر متدین و معتقد ایرانی به دلیل شرایط موجود حضور حداقلی در فضای مجازی را انتخاب کرده‌اند یا حضور منفعلانه دارند. اقدامات خوبی از سوی دلسوزان انقلاب اسلامی در فضای سایبری، در حال انجام است ولی تا نقطه مطلوب که همان سالم‌سازی فضای مجازی است مسیر طولانی در پیش است. اخلاق ایرانی و اسلامی متاسفانه جز در گروه های خانوادگی و محفلی حضوری قوی در فضای مجازی ندارد.

نتیجه گیری

فضای مجازی، این امکان را به ما می‌دهد تا راحت‌تر بتوانیم پیام خود را به دیگران منتقل کنیم به بیان دیگر، انتقال سریع پیام و سهولت در آن نوعی جذابیت خاص برای افراد به‌ویژه برای قشر جوان ایجاد کرده است. بنابراین می‌توانیم اینگونه ادعا کنیم که هم در کارها سهوت ایجاد شده و هم در واقع انتقال پیام میان کاربران را تسریع و شیوه‌های زندگی افراد را دگرگون کرده است. وظیفه نخبگان در این زمینه آگاهی دادن به افرادی است که در این محیط فعالیت می‌کنند، زیرا اگر آگاهی ها به موقع به افراد داده شود از میزان آسیب‌های فضای مجازی کاسته می‌شود؛ به این معنا که، اگر آگاهی به فرد داده شده باشد خودش می‌تواند به عنوان یک فیلتر عمل کند.

 شما می‌دانید که در هیچ جای دنیا کسی مجانی از ماهواره استفاده نمی‌کند و همه جا قانون‌مند و هدفمند است و افراد پول می‌دهند و چند کانال را آبونمان می‌شوند و برایشان امکاناتی را نصب می‌کنند. وقتی افراد هزینه پرداخت کردند دیگر این نیست که بی‌قاعده استفاده شود، ولی از آنجا که ما در سیاست‌های ارتباطی‌مان فقط به عنوان جنبه منفی برخورد کردیم و گفتیم که اگر کسی از این استفاده کند جرم و جنایت می‌شود، دیگر لزومی ندیدیم که برای چگونه استفاده کردن از آن برنامه‌ریزی بکنیم. برخوردهای افراطی یا مقابله‌های صرف نتیجه‌ای به بار نخواهد داد جز اینکه جامعه حریص‌تر می‌شود، ولی اگر قاعده‌مند استفاده شود و به افراد گفته شود چه معایب و مزایایی دارد پس خودتان کنترل کنید، ‌این خودکنترلی و خودتحمیلی افراد خیلی ارزشمند است.

شاه کلید حفاظت در فضای مجازی، خودکنترلی است که «امروز تنها راهی که فرد را در این محیط حفظ می‌کند، چیزی جز تقوا نیست که باید در بستر آموزش شکل گیرد.» همچنین در حوزه فیلترینگ فضای مجازی، «باید سطوحی مختلف از پالایش را برای سطح‌های متفاوت جامعه برقرار کرد و نمی‌توان فیلترینگ را بصورت کامل و برای همگان باز گذاشته شود.»

انتهای پیام/حسینی مفرد


http://stnews.ir/content/news/78046/شاه کلید حفاظت در فضای مجازی، خودکنترلی است/ آموزش از طریق خانواده از سنین کودکی بسیار مهم و تاثیرگذار است

چاپ خبر