دستاورد جدید متخصصان کرمانشاهی؛ ساخت پماد گیاهی برای درمان زخم پای دیابتی

کد مطلب: 78314  |  تاريخ: یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۹:۴۲


دستاورد جدید متخصصان کرمانشاهی؛ ساخت پماد گیاهی برای درمان زخم پای دیابتی

پمادی کاملا بومی در درمان زخم پای دیابتی توسط تیمی از متخصصان کرمانشاهی اختراع و به‌زودی توسط بنیاد تعاون سپاه به مرحله تولید گسترده خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کرمانشاه، زخم پای دیابتی یکی از عوارض قابل توجه دیابت است و بیشترین قسمت عوارض پای دیابتی را تشکیل می‌دهد.

حدود ۱۵ درصد مبتلایان به دیابت گرفتار زخم پای دیابتی می‌شوند و حدود ۸۴ درصد موارد با قطع قسمت انتهایی پا مواجه می‌شوند.

در پی انتشار خبری مبنی بر ساخت پمادی کاملا بومی در درمان زخم پای دیابتی توسط یک تیم متخصص کرمانشاهی، خبرنگار فارس به گفت‌وگو با یکی از متخصصان این تیم پرداخت.

متخصص داخلی این تیم دارو‌سازی اظهار داشت: حدود 2 سالی است که تیمی متشکل از هفت متخصص در بخش‌های بالینی، داخلی، داروشناسی و پرستاری مشغول به ساخت دارویی کاملا بومی بودیم.

حسین امیری ادامه داد: این دارو گیاهی زخم پای دیابتی و زخم بسترهای حاد را درمان می‌کند، کار تحقیقاتی از دانشگاه علوم پزشکی و بخش معاونت پژوهشی آغاز شد و به صورت بالینی در کمینه اخلاق به تصویب رسید.

وی تاکید کرد: این پماد دارویی در شرکت دانش‌پژوهان ثبت و در بخش اختراعات نیز ثبت اختراع شده است.

این متخصص داخلی با اشاره به اینکه دارو به مرحله تولید رسیده است، ادامه داد: با کمک و حمایت‌های معاونت علم و فناوری سپاه حضرت نبی اکرم(ص) این دارو به‌زودی توسط بنیاد تعاون سپاه به مرحله تولید گسترده خواهد رسید.

امیری افزود: دارو توسط شرکت‌های آلمانی درخواست خرید داشت، اما این متعلق به کشور خودمان است که اکنون طی درخواستی با دانشگاه شیراز در حال همکاری هستیم.

وی با اشاره به خاصیت‌های دارو، عنوان کرد: بعد از بررسی پاتولوژی بیمارستان خاصیت کلاژسازی و رگ زایی موجود در این دارو در دارو های مشابه خارجی وجود ندارد و داروهای دیگر فقط خاصیت آنتی بیوتیکی را دارند.

این متخصص داخلی در پایان، تاکید کرد: تولید گسترده دارو سبب می‌شود از خروج ارز جلوگیری شده و سود بسیاری برای کشور خواهد داشت، این پماد هم اکنون توسط بسیاری از متخصصان مدارج بالای علمی برای بیماران تجویز می‌شود.

انتهای پیام/م


http://stnews.ir/content/news/78314/دستاورد جدید متخصصان کرمانشاهی؛ ساخت پماد گیاهی برای درمان زخم پای دیابتی

چاپ خبر