بررسی قابلیت های شکار و شکارچی/ گلوبال هاوک و سوم خرداد چه توانایی هایی دارند؟ + عکس و فیلم

کد مطلب: 78425  |  تاريخ: یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۹:۱۴


علم و فناوری گزارش می‎دهد:

بررسی قابلیت های شکار و شکارچی/ گلوبال هاوک و سوم خرداد چه توانایی هایی دارند؟ + عکس و فیلم

پهپاد RQ-۴ Global Howk در اواخر دهه ۹۰ میلادی عملیاتی شد. این هواپیما دارای ۱۴.۵متری و طول بال ۳۹.۹ متری است و می‎تواند تا ارتفاع ۶۰هزار پایی پرواز کرده و با استفاده از یک موتور توربوفن F۱۳۷ در محدوده برد ۲۲.۷۸۰ کیلومتری برسد. این پهپاد در ۱۲۰۰ ناتیکال مایلی می‎تواند بیشتر از ۲۴ ساعت مداومت پروازی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ بامداد پنجشنبه مورخ 30 خرداد ماه 1398 خبری مبنی بر هدف قرار گرفتن یک فروند پهپاد امریکایی در حریم هوایی ایران منتشر شد.
این پهپاد با گرفتن اخطار و بی توجهی به آن در ساعت 3:55 بامداد به مسیر خود ادامه داد و در نهایت در ساعت 4:05 بامداد در منطقه کوه مبارک استان هرمزگان هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و ساقط شد.
پهپاد مذکور از نوع گلوبال هاوک بود که توسط سامانه پدافندی سوم خرداد هدف آتش قرار گرفت.

 


لحظه هدف قرار گرفتن گلوبال هاوک


پهپاد RQ-4 Global Howk در اواخر دهه 90 میلادی عملیاتی شد. این هواپیما دارای 14.5متری و طول بال 39.9 متری است و می‎تواند تا ارتفاع 60هزار پایی پرواز کرده و با استفاده از یک موتور توربوفن F137 در محدوده  برد 22.780 کیلومتری برسد. این پهپاد در 1200 ناتیکال مایلی می‎تواند بیشتر از 24 ساعت مداومت پروازی داشته باشد. 
این پهپاد از بدنه آلومینیومی همراه با مواد کامپوزیت ساخته شده است و توان حمل یک محموله 900 کیلوگرمی از تجهیزات قابل حمل خود را دارد. در زیر بدنه و دماغه این پهپاد سنسورهای مختلفی قرار گرفته است. دوربین دماغه با دید پانورماتیک می‎تواند از فاصله 70 کیلومتری در شب با سنسورهای حرارتی خود اقدام به تصویر برداری کند.

 


این پهپاد دارای یک رادار آرایه فازی SAR-MTI به همراه دو عدد دیش در دو طرف پهپاد برای تصویر برداری دوبعدی است و می‎تواند از فاصله 100 کیلومتری با دقت 6 متر و کمتر از 37 کیلومتر با دقت 1.6 متری تصویر برداری را انجام دهد. این قابلیت ها در اصل ابزاری برای اصلی ترین وظیفه این پهپاد یعنی ISR  یا intelligence, surveillance and reconnaissance است.
همچنین این پهپاد قابلیت انجام ماموریت IMINT یا Imagery intelligence و SIGINT را دارد. از قابلیت های دیگر این پهپاد لینک شدن با انواع هواپیماهای گشتی و اطلاعاتی است که اطلاعات جمع آوری شده خود را به سرعت در اختیار این هواگردها قرار میدهد.

 


گلوبال هاوک از نمای کنار، سنسورها در این تصویر به خوبی مشهود است


این پهپاد 10000ساعت پرواز را بر فراز عراق، افغانستان، لیبی و سوریه انجام داده است و در کنار هواپیمای U-2 به انجام ماموریت پرداخته است. پهپاد گلوبال هاوک به راحتی می‎تواند با هواپیمای گشت دریایی P-8  پوسایدن لینک شده و اطلاعات را در اختیار این هواپیما قرار دهد.

 


استفاده کامپوزیت لانه زنبوری در بدنه پهپاد باعث افزایش مقاومت بدنه و کاهش وزنه شده و تاثیر قابل توجهی در کاهش سطح مقطع راداری آن دارد

 

سامانه پدافندی سوم خرداد در جریان دیدار رهبری از دستاوردهای هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 93 برای اولین بار رونمایی شد. سامانه پدافندی سوم خرداد از موشک طائر2 که در سامانه و لانچر آن به همراه یک رادار آرایه فازی که 1700 پارامتری گیرنده فرستنده است که در بالای کشنده نصب شده است،. این رادار نصب شده رادار اصلی و رادار درگیری این سامانه است. سوم خرداد می‌تواند همزمان به 4 هدف درگیر و 8 موشک را به سمت آن هدایت کند. برد این سامانه در حداقل 50 کیلومتر و در حداکثر آن 75 کیلومتر است، همچنین ارتفاع درگیری این سامانه 30 کیلومتر است. این سامانه توان لینک شدن با اکثر رادارهای مورد استفاده در سطح کشور را دارد و به صورت یک آتشبار می‌تواند به یک رادار جستجو مانند رادار بشیر لینک شود.
همچنین سوم خرداد قابلیت استفاده از موشک های خانواده صیاد2 را نیز دارا می باشد.

 


سامانه پدافندی سوم خرداد

 


لحظه شلیک موشک شلیک شده از سامانه سوم خرداد برای انهدام گلوبال هاوک

 

نکته قابل توجه در مورد ویدیو منتشر شده این است که احتمالا موشک شلیک شده از سامانه سوم خرداد، موشک صیاد۲ می باشد که در رزمایش پدافندی مدافعان حریم ولایت در سال ۹۵ برای اولین بار رونمایی شد.

 


موشک صیاد ۲ لود شده بر روی سامانه پدافندی سوم خرداد


موشک صیاد ۲

 


http://stnews.ir/content/news/78425/بررسی قابلیت های شکار و شکارچی/ گلوبال هاوک و سوم خرداد چه توانایی هایی دارند؟ + عکس و فیلم

چاپ خبر