عدم مراجعه ۱۱ هزار پزشک برای دریافت شماره نظام پزشکی/ سرانه درمان در ایران کمتر از آمارهای جهانی!

کد مطلب: 78649  |  تاريخ: یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۹:۰۰


علم فناوری گزارش می دهد؛

عدم مراجعه ۱۱ هزار پزشک برای دریافت شماره نظام پزشکی/ سرانه درمان در ایران کمتر از آمارهای جهانی!

طی سال های اخیر متأسفانه در کشور به ویژه در مناطق محروم با کمبود پزشکان متخصص روبه رو بوده ایم که یکی از دلایل آن شتاب گرفتن مهاجرت پزشکان از کشور و روی آوردن آن ها به کارهای غیر پزشکی می باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان متأسفانه طی سال های اخیر ، در بسیاری از نقاطع کشور به ویژه در شهرستان های کوچک و مناطق محروم با کمبود پزشک به ویژه پزشکان متخصص و دندان پزشک روبه رو هستیم، این در حالی است که در کشور سالیانه حدود نه هزار دانشجوی پزشکی در کشور پذیرش می شوند. در این رابطه دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت طی مصاحبه ای که روز گذشته انجام داد یکی از علل این کمبود پزشک را  مهاجرت پزشکان از کشور اعلام کرد و گفت:

«علی‌رغم تربیت نیروهای پزشکی که داشتیم، تعدادی از این افراد به دلیل ملاحظاتی که در انتخاب دانشجو وجود داشته و بنابر شرایطی که داشتند،  به خارج از کشور رفته‌اند.»

در این گزارش به بررسی وضعیت سلامت در ایران و دلایل مهاجرت و عدم فعالیت پزشکان در کشور می پردازیم.

سرانه پزشک در ایران کمتر از آمارهای جهانی

با توجه به آمارهای رسمی که در سایت سازمان نظام پزشکی کشور درج  شده است هم اکنون 78000 هزار پزشک عمومی در حال فعالیت در کشور هستند و تعداد پزشکان متخصص نیز 36000 نفر می باشد. که در کل جمع پزشکان کشور را می توان 112000 نفر دانست که با توجه به جمعیت 80 میلیونی ایران، معادل سرانه پزشک به ازای هر 1000 نفر 1.4 نفر خواهد شد. 

سرانه کل پزشک به ازای 1000 نفر جمعیت در کشورهای آسیای میانه و آسیای غربی

طبق آمارهای جهانی متوسط سرانه پزشک در هر کشور بایستی ۳/۵ پزشک به ازای 1000 نفر جمعیت باشد. اما این آمار متأسفانه در کشورمان،  بسیار پایین تر از آمارهای جهانی است که این موضوع علاوه بر کاهش کیفیت خدمات پزشکی، باعث عدم دسترسی مردم به پزشکان به ویژه پزشکان متخصص در مناطق محروم شده است. بنابر آمارهای رسمی بین المللی در سال 2018، کشورمان از بین 24 کشور آسیای غربی  در جایگاه 18 و بعد از کشورهایی مانند قطر ، عربستان سعودی ، عمان ، کویت و فلسطین قرار گرفته است .

دلیل پایین بودن سرانه پزشکی در کشور چیست ؟

با توجه به بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، میزان پذیرش دانشجویان رشته پزشکی در نظام آموزشی کشور حدود 9 هزار نفر در سال می باشد؛ گرچه میزان پذیرش دانشجویان پزشکی با توجه به نیازهای پزشکی کشور فاصله دارد اما این عامل خود به تنهایی باعث پایین بودن سرانه پزشکی در کشور نمی باشد بلکه عامل اصلی آن عدم فعالیت پزشکان بعد از فارغ التحصیلی  می باشد. هم اکنون برای تربیت یک پزشک درکشور دولت هزینه سنگینی پرداخت می کند، البته که این هزینه تنها مسئله مالی نبوده و حداقل 7 و حداکثر 12 سال صرف آموزش های پزشکی در دوره های تخصصی و فوق تخصصی می شود؛ بنابراین بهترین زمان و بهترین نیروی انسانی به کارگرفته می شود؛ تا پزشکی مجرب، کارآزموده و متخصص تربیت شود. اما متأسفانه این افراد بعد از فارغ التحصیلی به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب دولت در نظام سلامت کشور اقدام به فعالیت نمی کنند و معمولا به سراغ مشاغل دیگر می روند. در این رابطه، عباس کامیابی رییس انجمن پزشکان عمومی ایران درباره فعالیت نکردن پزشکان در مشاغل مرتبط پزشکی گفت:

«حدود 20 تا 30 هزار نفر از 80 هزار پزشک عمومی کار طبابت انجام نمی ‌دهند. این افراد برای به دست آوردن خرج زندگی خود به سراغ گرایش های غیراز پزشکی می روند. که دلیل آن افزایش تفاوت های درآمدی پزشکان عمومی با سایر پزشکان بعد از اجرای طرح تحول سلامت می باشد که این عامل قدرت خرید پزشک عمومی در درون جامعه پزشکی را کاهش داده است. تفاوت 2 تا 3 برابری درآمد های جامعه پزشکی قابل قبول است اما بعد از اجرای طرح تحول سلامت این فاصله زیاد شده است.»

عدم مراجعه 11 هزار پزشک برای دریافت شماره نظام پزشکی

شاید اگر تا چند سال گذشته می‌ شنیدید که یک پزشک در کشور  بیکار است یا مطب و طبابت جوابگوی هزینه های زندگی اش را نمی دهد خیلی خنده دار به نظر می رسید، اما این یک واقعیت است. هرچند عملکرد بعضی از پزشکان باعث شد تا مردم نسبت به جامعه پزشکی بدبین شوند و با روش هایی غیرقانونی همچون زیرمیزی گرفتن از بیماران به درآمدهای میلیاردی در ماه برسند اما این اقدام را نمی توان به تمام پزشکان کشور تعمیم داد چرا که این همه واقعیت نبوده و نیست و بسیاری از پزشکان به ویژه پزشکان عمومی در کشور مظلوم واقع شده اند.

در این رابطه بخوانید:

۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی پزشکان / با یک سال مالیات پرداخت نشده پزشکان چه می توان کرد ؟

تهران جولانگاه پزشکان متخصص / سرانه پزشک ایران پایین تر از کویت و فلسطین است + نمودار

علیرضا زالی رئیس سابق سازمان نظام پزشکی کشور در مورد عدم فعالیت پزشکان در کشور گفت: طی سال‌ های اخیر، متأسفانه حدود 11‌هزار فارغ التحصیل پزشکی در کشور برای دریافت شماره نظام پزشکی به این سازمان مراجعه  نکرده ‌اند. این خلاصه وضعیت پزشکانی در ایران است که مفقود شده اند، فارغ التحصیلانی که از سرنوشتشان اطلاعاتی در دست نیست و پس از رقابت نفسگیر در دانشگاه و پشت سر گذاشتن سال ‌های پر مرارت و هزینه های سنگین برای نظام آموزشی کشور، اکنون به گمشدگان تاریخ پزشکی ملحق شده اند.

رئیس سابق سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به اینکه این سازمان برای متقاضیان یک گواهی عدم سوء ‌پیشینه برای خروج از کشور صادر می ‌کند که صدور این گواهینامه به معنای این است که فرد متقاضی، برای مدت طولانی از کشور خارج خواهد شد گفت:‌ سازمان نظام پزشکی تا قبل از سال 92، به‌طور میانگین، هفته‌ ای یک گواهی صادر می ‌کرد، ولی در سال 94 تعداد‌ هزار و 980 گواهی صادر کردیم که این آمار بسیار نگران‌ کننده ‌ای است. وی در ادامه گفت : 15 هزار نفر از پزشکان کشور دیگر طبابت نمی کنند که این امر می تواند به دلیل مهاجرت و یا عدم فعالیت در این حرفه باشد.

دلیل عدم تمایل پزشکان برای فعالیت در کشور و مهاجرت به خارج از کشور

متأسفانه طی سال های اخیر، به دلیل تحریم های آمریکا و شرایط اقتصادی که کشور دچار آن شده است و عدم برنامه ریزی های اصولی در حوزه درمان و سلامت کشور ، حقوق بسیاری از پزشکان به موقع پرداخت نمی‌شود و سازمان‌ های بیمه ‌گر نیز پولی را که باید به پزشکان پرداخت کنند را نمی ‌پردازند و با توجه به اظهارات تعدادی از پزشکان، حدود یک سالی است که برخی از آن ها از سازمان‌ های بیمه گر هزینه ‌های خود را دریافت نکرده ‌اند که این عدم پرداختی ها در شهرستان‌ ها بدتر است ، که این امر باعث دلسردی پزشکان و گرایش به فعالیت در حوزه های غیر پزشکی شده است . علاوه بر آن با توجه به امکاناتی که سایر کشورها در اختیار پزشکان به ویژه پزشکان متخصص قرار می دهد باعث مهاجرت پزشکان متخصص به خارج کشور گردیده است و این بدان معناست ؛ ثروت ‌هایی که ایران برای تحصیل پزشکان خرج کرده به راحتی در اختیار کشورهای دیگر مانند آمریکا، اروپا، کانادا و... قرار می‌ گیرد.

کلام آخر ...

در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، به دلیل عدم تربیت پزشکان مورد نیاز کشورمان، ایران جولانگاه پزشکان غیر ایرانی همچون پزشکان هندی بود. با توجه به ظواهر موجود، در صورت عدم برنامه ریزی های مناسب و همچنین عدم توجه به جامعه پزشکی در کشور ، طی سال های نه چندان ، امکان وارد کردن دوباره پزشک در کشور وجود دارد. چراکه  پزشکانی که در نظام آموزش عالی کشور تحصیل کرده‌ اند و میلیون‌ ها تومان برای آنها هزینه شده است در حال فاصله گرفتن از حرفه و شغل مرتبط با تحصیل خود هستند. که تداوم این وضعیت ممکن است باعث کمبود پزشک در برخی از رشته‌ ها گردد. مشکلاتی که ریشه در سو مدیریت و بی ‌تدبیری مسئولین این حوزه دارد و خسارات آن احتمالا تا سال ‌ها در جامعه  پزشکی قابل جبران نخواهد بود.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

 


http://stnews.ir/content/news/78649/عدم مراجعه ۱۱ هزار پزشک برای دریافت شماره نظام پزشکی/ سرانه درمان در ایران کمتر از آمارهای جهانی!

چاپ خبر