ایران روی سکوی اول علمی منطقه/ توجه به تحقیقات علمی در دستور کار است

کد مطلب: 78704  |  تاريخ: سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۶:۱۶


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت:

ایران روی سکوی اول علمی منطقه/ توجه به تحقیقات علمی در دستور کار است

یکی از مهم‌ترین رسالت دانشگاه‌ها در دنیای امروزه، تولید علم و انجام تحقیقات و پژوهش است که این مهم باتوجه به اینکه دانشگاه‌های کشورمان رتبه اول علمی منطقه را کسب کرده‌اند، به درستی درحال انجام است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ بیشتر خانواده‌ها دوست دارند که تعداد دانشگاه‌ها و درصد پذیرش دانشجو به حدی باشد که فرزندانشان، صرف نظر از سطح هوشی خود و به صرف این که دبیرستان را تمام کرده، یا تمام خواهند کرد وارد دانشگاه بشوند و درسی بخوانند و مدرکی بگیرند، تخصصی پیدا کنند تا در آینده خود از موقعیت اجتماعی بهتری برخوردار شوند و به سهم خود پاسخگوی بخشی از نیازهای جامعه باشند.

از طرف دیگر بیشتر مدیران و کارشناسان اجرایی نیز دانشگاه‌ها را مراکزی می‌دانند که وظیفه دارند نیاز آن‌ها را به کارشناسان واجد شرایط برای چرخاندن وضع موجود دستگاه‌شان تامین کند و بعضی از دست‌اندرکاران مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی هم، صرف حضور هرچه بیشتر جوانان دیپلمه را در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از نظر سیاسی و اجتماعی و دیدگاه‌های فرهنگی امری مطلوب دانسته، آن را فی نفسه مبارک می‌دانند.

بطور کلی در دنیای امروز، به خصوص در کشورهایی که تجارب فراوانی از فعالیت‌های مراکز دانشگاهی به شکل جدید داشته‌اند، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، عموما نقش دانش‌افزایی عمومی، تربیت نیروی متخصص جامعه و بخصوص پژوهش و تولید علم را برعهده دارند.

نبض تولید علم در دانشگاه و مراکز آموزش عالی

یکی از اساسی‌ترین وظیفه مراکز دانشگاهی و موسسات تحقیقاتی و قطب‌های علمی، همانا چالش علمی، انجام پژوهش‌های بنیادی، دستیابی به سررشته علوم و فنون پیشرفته و هدایت ارابه پیشتاز علم و صنعت و تکنولوژی است.

در بسیاری از کشورها، با وجود تعدد و فراوانی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در سطوح مختلف، بیشترین اعتبار و منابع مالی و حمایت و پشتیبانی دولتی و مراکز مهم صنعتی و راهبردی، اختصاص به دانشگاه‌هایی دارد که تحقیقات علمی و پژوهش‌های بنیادی به معنای اخص کلمه، محور اصلی فعالیت آن‌ها است.

بدیهی است که در این دانشگاه‌ها، برنامه‌های آموزشی و تربیت محقق و هدایت دانشجویان متعهد هوشمند و خلاق، به نحو شایسته‌ای انجام می‌پذیرد و درنتیجه، درصدی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها به عنوان کارشناسان متخصص و نوآور در بخش‌های اجرایی و خدماتی جامعه مشغول کار می‌شوند و نیاز دستگاه‌های دولتی و غیردولتی را به نیروی انسانی در سطح عالی پاسخگو خواهند بود. اما هدف اصلی این قبیل دانشگاه‌ها، لزوما تربیت و تامین نیاز دستگاه‌های مختلف به نیروی انسانی نیست، بلکه نتیجه انجام تحقیقات و آموزش‌های علمی در این دانشگاه‌ها می‌تواند در بالاترین سطح، تامین کننده صاحبنظرترین و کارآمدترین نیروهای متخصص برای بخش‌های اجرایی و خدماتی باشد که همواره با درنظر گرفتن شرایط موجود واحدها و بخش‌های مربوطه، به وضعیت مطلوب اندیشیده و در ایجاد تغییر و تحول در سازمان و ارائه برنامه‌های متعالی و خلاق در روند فعالیت‌ها پیشگام خواهند بود.

ایران، اول منطقه و دوم آسیای غربی در تولید علم

منصور غلامی وزیر علوم در نشست رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهش و فناوری سراسر کشور که صبح دیروز در دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد، اظهار داشت: پس از دفاع مقدس نیاز به توسعه آموزش عالی در کشور دیده شد و آموزش عالی با شیب تندی در نقاط مختلف کشور توسعه یافت و جمعیت زیادی را تحت پوشش قرار داد که در نتیجه شاهد تربیت نیروی انسانی به میزان کافی در سطح ملی بودیم به طوری که در دهه 70 بخش‌های اجرایی با تعداد کافی کارشناسان روبه‌رو بودند و به مرز اشباع رسیدیم و در دهه 80 با انباشت فارغ‌التحصیلان روبه‌رو شدیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: پس از آن بنا بر نیازهای واقعی جامعه تحقیقات دانشجویی توسعه یافت و دانشجویان به سمت برنامه‌های تحصیلات تکمیلی و تحقیقات حرکت کردند.

وی گفت: البته در بخش تحقیقات شاید نتوانیم بگوییم که کاملاً روی نیازهای جامعه کار کرده‌ایم اما از نظر بار علمی تولیدات اثرگذار بوده‌اند.

غلامی افزود: در نتیجه این اقدامات است که اکنون کشور در جایگاه اول منطقه و جایگاه نزدیک به دوم در غرب آسیا را در علم دارد که دستاورد علمی دانشگاه‌ها است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، افزود: تاکنون به بحث تولید و اشتغال کمتر توجه شده بود که در دهه 90 این موضوع مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: در دو، سه سال گذشته برای اشتغال‌پذیری بیشتر برنامه‌هایی را به صورت مدون اجرا کرده‌ایم که برای مثال سامانه‌ای برای این موضوع طراحی شده و به مرور بحث‌های مختلفی این سامانه اجرایی می‌شود و رابطه دانشگاه و صنعت را به تدریج تقویت می‌کند.

غلامی ادامه داد: همچنان که با هماهنگی وزارت علوم و وزارت جهاد کشاورزی دانشجوهای رشته کشاورزی برای کسب مهارت از امکانات جهاد دانشگاهی استفاده می‌کند و از سال 97 هم اعضای جدید هیأت علمی‌ها باید حداقل 6 ماه در صنعت فرصت مطالعاتی داشته باشند و سپس درخواست رسمی شدن بدهند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از سوی دیگر فعالیت‌های دیگری برای توجه بیشتر به تحقیقات و موضوعات عملی در دستور کار بوده است از این جمله اینکه آیین‌نامه ارتقا تاکنون به بخش‌های نظری توجه داشت که این آیین‌نامه بازنگری شده و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است و بر اساس این بازنگری فعالیت‌های علمی هم در ارزیابی برای ارتقا مورد سنجش قرار می‌گیرند، البته این طرح برای تغییر اساسی باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود که در صورت نیاز این کار هم انجام خواهد شد.

وی گفت: همچنین در ابعاد وسیع‌تر برای نزدیک کردن دانشگاه‌ها به جامعه به دانشگاه‌ها توصیه شده که حل مشکلات منطقه‌ای را در اولویت قرار دهند که البته آیین‌نامه جدیدی در این باره ابلاغ شده که انتقال اولویت به نظر استاندار هم بستگی پیدا کرده که باید در این باره کارهای بیشتری انجام گیرد.

غلامی خاطرنشان کرد: در نشست‌های این چنینی به دنبال این هستیم که پس از اخذ نظرات کارشناسی به سرعت نظرات جمع‌بندی شوند و به سمت اجرایی شدن حرکت کنیم تا به سرعت در مسیر حل مشکلات گام برداریم و در این راه انگیزه در اساتید، انرژی در هیأت علمی جوان و دانشجوها وجود دارد تا نقش دانشگاه‌ها به عنوان وظیفه ملی و انقلابی اجرا شود.

بیشتر بخوانید:

- رتبه اول اثر گذارترین کشور خاورمیانه در تولید علم به ایران تعلق گرفت


http://stnews.ir/content/news/78704/ایران روی سکوی اول علمی منطقه/ توجه به تحقیقات علمی در دستور کار است

چاپ خبر