تولید، تولید، تولید/ ضعف شرکت های دانش بنیان

کد مطلب: 78720  |  تاريخ: سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۶:۳۲


پارک علم و فناوری استان زنجان:

تولید، تولید، تولید/ ضعف شرکت های دانش بنیان

علیرضا جماعتلو مدرس دوره آموزشی برندینگ و تجاری سازی از تحولات مشاغل در گذر زمان ، تکنیک های تجاری سازی و مفهوم برند نکاتی ارزشمند را مطرح کرد

به گزارش خبر گزاری علم و فناوری استان زنجان، به همت پارک علم و فناوری استان زنجان، دوره آموزش برندینگ و تجاری سازی توسط علیرضا جماعتلو مدیر مرکز راهبردی کسب و کار اتاق بازرگانی روز یک شنبه 16 تیر ماه 98 از ساعت 15 در سالن اشراق پارک علم و فناوری استان برگزار شد که ایشان از مسائل و چالش های قرن پیش رو و ارتباط آن ها با مفاهیم برندینگ و تجاری سازی سخن به میان آوردند.

​عقبه فعالیت های انسانی تا کنون

در ابتدای جلسه علیرضا جماعتلو نسبت تغییرات نسل های بشر و کارکرد های آن فرمودند: تا 1000 سال قبل بشر در عصر کشاورزی به سر می برده است که از ویژگی های آن دوره می توان به تبادل کالا با کالا، شخم زمین با گاو آهن، ساعات کاری محدود و شلوغی خانواده ها اشاره کرد. اما با شروع تغییرات و اولویت قرار دادن علم و دانش، نسل انسان حدود 300 سال قبل به سمت کار های صنعتی حرکت کرد که کارگر، کارمند، مدیر و اسکناس در این دوره معنا پیدا کردند و همچنین امروزه بشر در عصر تکنولوژی و شبکه به سر می برد که زمان اهمیت بسیاری پیدا کرده و تغییرات و پارادایم ها به شدت افزایش یافته است.

ایشان ادامه دادند: عصر حاضر و قرن 21 چالش های زیادی را به همراه داشته است که انفجار فناوری، کوتاه شدن عمر کالا، افزایش سطح رقابت و ظهور سازمان های کوچک سبب به وجود آمدن مشکلاتی عمده ای چون عدم قطعیت در انتخاب و استفاده از محصول، تغییرات لحظه ای شرایط و عدم اطمینان از محیط شده است. در کشور ما نیز این عوامل تاثیر زیادی داشته اند که طبق آمار منتشر شده از دفتر ریاست جمهوری موانع در مسیر نوآوری، بحران آب، بیکاری و مسائل سلامت روان از این عوامل هستند.

چالش های عصر حاضر علی الخصوص شرکت های دانش بنیان

علیرضا جماعتلو خاطر نشان کرد: عصر حاضر که به نوعی عصر گسست محسوب می شود ویژگی هایی دارد که بشریت را به سمت نو آوری سوق می دهد که بشر بتواند با نوآوری خود یک رقابتی را برای بقای در سیستم تجاری انجام دهد که این رقابت به واسطه فاکتور هایی مثل الزامات ثروت و رفاه، ریسک پذیری و رفتار های تهاجمی، منجر به خلق یک ارزش می شود. خلق یک ارزش زمانی اتفاق می افتد که تصمیم به تخریب شیوه های ناکار آمد داشته باشیم.

وی در ارتباط با چالش های تجاری سازی در ایران فرمود: اکثر محصولات دانش بنیان در کشور ما خریداری نمی شود چرا که شرکت های دانش بنیان فقط و فقط به فکر تولید می باشند و از تشکیل تیم های تخصصی مارکتینگ، شناسایی بازار و گرافیک غافل شده اند، که تا این تیم های تخصصی را تشکیل ندهند محصولات آنان ثروت آوری نخواهد کرد، این در حالی است که هر سازمان یا شرکت باید در راستای اجرای یک حرکت موزون دسته جمعی به حرکت درآید و الا محصول و سیستم در بقای خود دچار مشکل خواهد شد. فروش یک محصول قبل از فروش نیاز به تجاری سازی دارد که استراتژی تجاری سازی به شرح ذیل است:

1.     هدف از ارائه محصول

2.     مشتری هدف

3.     براورد ریسک

4.     طرح کسب و کار مناسب

5.     ارزش پیشنهادی

6.     بازاریابی محصول

7.     زنجیره ارزش محصول

بر اساس این استراتژی باید مراحلی را طی کنیم که به فرآیند تجاری سازی دست پیدا کنیم که در این مراحل بعد از تولید ایده، یک ارزشیابی از ایده باید صورت گرفته و سپس به توسعه و کاربردی کردن آن فکر شود. تحلیل تجاری کالا زمانی اتفاق می افتد که توسعه ایده کاربردی انجام شده است. تحلیل تجاری کالا به معنی مناسب ترین میزان تولید کالا می باشد که پس از این مرحله تست BETA و بازار سنجی انجام شده و جنبه های فنی و اجرایی نیز لحاظ می گردد تا یک محصول تجاری سازی شود.

​برند سازی صرفا نام و نشان نیست

ایشان در پایان برندینگ را صرفا دیده شدن نمی دانند و اعتقاد دارند که : برند یک لوگو، نام شرکت و یا نماد نیست بلکه همه این ها در فرآیند برند سازی تاثیر دارند و همچنین برندینگ در راستای تجاری سازی اتفاق می افتد که همه این موارد را در بر دارد ولی هیچ کدام از این ها به تنهایی برند نیست. برند به مثابه یک نوزاد، برندینگ همانند خلق و شناسنامه دار کردن نوزاد و برندسازی پرورش نوزاد است که در باید بگویم برند باید جدید و نوآورانه و خلاق باشد اما با اهداف:

1.     ایجاد پیامی روشن در ذهن مشتری

2.     ارتباط دائمی و احساسی با مخاطبان

3.     تحریک افراد برای خرید کالا

4.     ارمغان مشتری دائمی

انجام می گیرد که برای نایل آمدن به این اهداف باید جلب اعتماد کرد و در صدد رفع کمبود ها بود که این کار ها باید خلاقانه و جذاب باشد و همیشه جلوی چشممان این تابلو وجود داشته باشد که برندسازی تقویت نقاط قوت است.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/78720/تولید، تولید، تولید/ ضعف شرکت های دانش بنیان

چاپ خبر