عامل پیر شدن سلول ها کشف شد

کد مطلب: 80339  |  تاريخ: شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۲:۱۰


جدید ترین کشف دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی :

عامل پیر شدن سلول ها کشف شد

کشف جدید، تاثیر زیادی بر درمان سرطان و بیماری های مربوط به پیری دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از رسانه ساینس دیلی ؛تحقیق جدید انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می تواند کلید فهم پدیده پیر شدن باشد و همچنین راهکار مبارزه با سرطان و تولید دارو هایی باشد که سلامت انسان را بسیار بهبود می بخشند .

این تحقیق توسط پروفسور مهندس شیمیایی و علوم ماده ،آقای نیک گراهام (Nick Graham) و گروهش با همکاری پروفسور اسکات فریزر (Scott Fraser) به انجام رسیده است .
پروفسور گراهام گفت :برای بهره بردن از شور جوانی ،باید بدانیم که که این شور جوانی کجا هست و دقیقا چیست ولی کار ما مخالف این است ؛ما در تلاشیم تا دلایل پیر شدن را بفهمیم تا برای آن راهکاری پیدا کنیم .

عامل پیر شدن سلول ها چیست؟

برای رسیدن به پاسخ علیرضا دلفرح (Alireza Delfarah) که یکی از اعضای آزمایشگاه گراهام است ،بر روی پیر شدن که توقف تولید سلول های جدید است تمرکز کرد ،این عامل بیماری هایی از جمله ؛آرتروز ،پوکی استخوان و حمله قلبی است .

دلفرح توضیح داد :سلول های پیر دقیقا نقطه ی مقابل سلول های بنیادی هستند . سلول های بنیادی قدرت نا محدودی در ترمیم خود و تقسیم شدن دارند ولی سلول های پیر دیگر نمی توانند تقسیم شوند .

گروه متوجه شد که سلول های پیر تولید گروهی از مواد شیمیایی به نام نوکلئوتید که واحد های سازنده DNA هستند را متوقف کرده اند و وقتی که آنها سلول های جوان را مجبور به توقف تولید این ماده کردند ،آن ها هم پیر شدند .

دلفرح افزود :بنابراین تولید نوکلئوتید برای جوان ماندن سلول ها ضروری است و اگر ما بتوانیم از توقف تولید این ماده جلوگیری کنیم ،پیر شدن سلول هارا بسیار کند کرده ایم.
گروه گراهام به سلول های جوانی که به شدت تولید مثل می کردند مواد مغذی قابل ردیابی دادند تا به عملکرد تولید مواد بیوشیمیایی درون سلول پی ببرند.
اسکات فریزر و آزمایشگاهش با ساخت تصاویر سه بعدی دریافتند که سلول های پیر معمولا دو هسته ای هستند و دیگر DNA تولید نمی کنند .

گراهام اضافه کرد :سلول های پیر به طور گسترده به عنوان سپر محافظ بدن در مقابل سرطان شناخته می شوند ؛ چون وقتی آسیب می بینند و در خطر سرطان قرار می گیرند ،دیگر همانند سازی نمی کنند و اینکونه از گسترش سرطان جلوگیری می کنند .

دانشمندان سلول های پیر را به عنوان “چاقوی دو لب تیز” می شناسند ،چرا که از گسترش سرطان جلوگیری می کند و این چیز خوبی است اما همچنین موجب پیری و بیمارس های نظیر ؛دیابت ،نارسایی قلبی ،آرتروز و مشکلات کلی می شود.

گراهام گفت که هدف تحقیق ما حذف سلول های پیر نبوده چون این مار باعث شیوع سرطان می شود ولی با این حال ما میخواهیم که روند پیری را کنترل کنیم و سلامتی انسان را بهبود بدهیم .
مترجم :میلاد نیک نژاد 

انتهای پیام /


http://stnews.ir/content/news/80339/عامل پیر شدن سلول ها کشف شد

چاپ خبر