صعود ۴ پله‌ای ایران در شاخص نوآوری/ علت ارتقای ایران کدام شاخص است؟

کد مطلب: 82640  |  تاريخ: دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۸:۰۰


سازمان جهانی مالکیت فکری اعلام کرد:

صعود ۴ پله‌ای ایران در شاخص نوآوری/ علت ارتقای ایران کدام شاخص است؟

بر اساس گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری می‌توان گفت، ایران در سال‌های اخیر توانسته در شاخص نوآوری ارتقاء پیدا کند که آخرین گزارش از این سازمان، حاکی از صعود ۴ پله‌ای کشورمان در این شاخص بوده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان جهانی مالکیت فکری «WIPO» با عضویت بیش از ۱۹۰ کشور از جمله ایران هر ساله با تکیه بر برخی سنجه ها، گزارش شاخص نوآوری کشورهای عضو را منتشر می کند. رده‌بندی شاخص‌ جهانی نوآوری (GII) را سازمان جهانی مالکیت معنوی سازمان ملل متحد (WIPO) منتشر می‌‌کند. این شاخص‌ها در چارچوب ۷ بُعد و ۸۰ شاخص، وضعیت نوآوری و اقتصاد ۱۳۰ کشور دنیا را در سطح ملی تحلیل و در سطح جهانی رده‌بندی می‌کند.

گزارش شاخص جهانی نوآوری دو بُعد ورودی و خروجی دارد. در بُعد ورودی، پنج موضوع ارزیابی می‌شود: نهادها، سرمایه انسانی و پژوهشی، زیرساخت، پیچیدگی بازار و پیچیدگی کسب‌وکار. در بُعد خروجی نیز موضوع‌های مرتبط با یافته‌ها و تولید دانش و فناوری و تولید خلاقانه ارزیابی می‌شود.

زیرشاخص‌ نهادها محیط سیاسی، تجاری و ضوابط و مقررات را در برمی‌گیرد. سرمایه انسانی و پژوهشی عمدتا به آموزش، تحصیلات دانشگاهی و تحقیق و توسعه نظر دارد. زیرساخت‌ها هم فناوری، اطلاعات و ارتباطات، زیرساخت‌های کلی و پایداری زیست‌بوم‌ها را شامل می‌‌شود. پیچیدگی بازار به اعتبار، سرمایه‌گذاری، تجارت، رقابت و دامنه بازار می‌پردازد و پیچیدگی کسب‌وکار به دانش کارکنان، پیوند‌های نوآوری و جذب دانش نظر دارد. منظور از خروجی‌های دانش و فناوری تولید دانش و ضریب نفوذ و انتشار آن است. و در آخر، خروجی‌های خلاقانه به دارایی‌‌های نامشهود، کالاها و خدمات خلاقانه و خلاقیت آنلاین را شامل می‌شود.

با توجه به اهمیت فاکتور نوآوری در پیشرفت ملت ها، رقابت تنگاتنگی میان کشورهای عضو وجود دارد تا با ارتقاء زیر ساخت های نرم و سخت افزاری در شاخص سالانه مزبور رتبه با کیفیت تری به دست آورند.

رشد صعودی ایران در شاخص نوآوری ادامه دارد

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اساس اسناد بالا دستی از جمله مصوبه کارگروه عالی  شورای انقلاب فرهنگی وظیفه دشوار هماهنگی میان انبوه ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی و شرکت ها  و فعالان این حوزه را بر عهده دارد  و البته یکی از مصادیق تایید تلاش سرسختانه ایران برای حرکت در مسیر نوآوری(علی‌رغم تمام مشکلات) می تواند گزارش سالانه این نهاد بین الملی معتبر باشد.

ایران از سال ۲۰۱۱ میلادی، به جمع کشورهای مورد ارزیابی سازمان جهانی مالکیت فکری پیوسته است و در آخرین گزارش این سازمان، یعنی «Gll 2019»، با چهار پله صعود، در رده شصت و یکم کشورهای نوآور جهان و رده دوم آسیای مرکزی و جنوبی قرار گرفته است. ایران در سال ۲۰۱۸ نیز، جهشی ده پله‌ای در این زمینه را تجربه کرد و از جایگاه ۷۵ در سال ۲۰۱۷، به جایگاه ۶۵ صعود کرد.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی ایران در ابعاد خروجی‌های نوآورانه، بین ۱۳۰ کشور جهان رتبه ۴۷ و در ابعاد ورودی‌های نوآورانه، رتبه ۸۶ را به دست آورده است.

سومین کشور جهان در شاخص علوم  و مهندسی

 جمهوری اسلامی ایران در مجموع موفق به کسب امتیاز ۳۴.۴۳ شد و بالاتر از کشورهایی نظیر برزیل، عربستان، آفریقای جنوبی و قطر قرار گرفته است.

در این گزارش شاخص های مختلف ورودی مانند نهادها و مؤسسات، زیرساخت، سرمایه انسانی و پژوهش، پیچیدگی بازار و پیچیدگی کسب‌وکار  به عنوان معیار محسوب می شوند . بررسی این شاخص های مبنایی نشان می دهد که ایران در شاخص «سرمایه انسانی» و «پژوهش»  وضعیت بسیار بهتری را به خود اختصاص داده است. امتیاز ایران در این شاخص، برابر با ۳۷.۶ بوده و با دو پله صعود نسبت به سال گذشته، در رده ۴۵ فهرست جهانی قرار گرفته است که یک نکته  قابل توجه وضعیت بسیار رضایت بخش  ایران در آموزش عالی به‌عنوان یکی از زیرشاخص‌های سرمایه انسانی و پژوهش است.

در این شاخص، ایران با امتیاز ۶۲.۶، در رده دوم فهرست کلی قرار گرفته است . بر این اساس ایران از نظر تعداد فارغ التحصیلان حوزه علوم و مهندسی با کسب امتیاز ۴۳.۹ موفق به کسب رتبه سوم جهان شده است.

علت ارتقای رتبه ایران در مقایسه با سال گذشته برمی‌گردد به بهبود جایگاهش در زیرشاخص‌های نهادها، سرمایه انسانی و پژوهش، زیرساخت‌ها، پیچیدگی بازار و خروجی‌های خلاقانه. اما در زمینه پیچیدگی کسب‌وکار و خروجی دانش‌ و فناوری، رتبه ایران نسبت به سال گذشته افت کرده است.

در جدول زیر رتبه ایران در رده‌بندی جهانی طی سال‌های مختلف مقایسه شده است.

در میان شاخص‌های خروجی، شامل «خروجی دانش و فناوری» و «خروجی‌های خلاقانه» نیز، امتیاز ایران به ترتیب برابر با ۲۷.۲ و ۳۲.۵ است که رده‌های ۴۶ و ۴۵ جهان را برای کشور به ارمغان آورده است.

ایران در چند سال اخیر، جهشی بزرگ در این دو شاخص تجربه کرده است؛ به‌طوری که از جایگاه ۹۰ و ۱۱۶ در سال ۲۰۱۵، به جایگاه‌های  فعلی دست یافته است. گفتنی است حمایت از زیست بوم های نو آور و شرکت های دانش بنیان نقشی موثر در جهش رتبه ایران در شاخص سالیانه نو آوری داشته است . حمایتی که با تلاشی هر روزه با انبوهی از مشکلات و بودجه و اختیارات محدود ، محقق می شود.

بیشتر بخوانید:

ایران بهشت استارت‌آپ/ استارت‌آپ‌ها، فرصتی برای شکوفایی اقتصادی و خلاقیت نخبگان است

سهم ایران در علم دنیا/ رشد کشور در شاخص نوآوری

 

به قلم: مجتبی صفاری


http://stnews.ir/content/news/82640/صعود ۴ پله‌ای ایران در شاخص نوآوری/ علت ارتقای ایران کدام شاخص است؟

چاپ خبر