رسالت دانشجویان و دانشگاه ها برای مقابله با تحریم/ مسئولان حرف های دانشجویان را بشنوند/ لزوم منعطف شدن نگاه خیرین به دانشگاه ها

کد مطلب: 82680  |  تاريخ: سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۷:۵۹


در مراسم بازگشایی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان فارس مطرح شد؛

رسالت دانشجویان و دانشگاه ها برای مقابله با تحریم/ مسئولان حرف های دانشجویان را بشنوند/ لزوم منعطف شدن نگاه خیرین به دانشگاه ها

آیین بازگشایی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان فارس با حضور استاندار فارس، رؤسای دانشگاه های شیراز از جمله دانشگاه شیراز، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه صنعتی، دانشگاه فنی و حرفه ای، دانشگاه علمی کاربردی، دانشگاه پیام نور و آموزشگاه ها و موسسات فعال در شیراز و با استقبال خوب دانشجویان در محل سالن مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در شیراز؛ آیین بازگشایی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان فارس با حضور استاندار فارس، رؤسای دانشگاه های شیراز از جمله دانشگاه شیراز، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه صنعتی، دانشگاه فنی و حرفه ای، دانشگاه علمی کاربردی، دانشگاه پیام نور و آموزشگاه ها و موسسات فعال در شیراز و با استقبال خوب دانشجویان در محل سالن مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد.

 

لزوم منعطف شدن نگاه خیرین به دانشگاه ها

رئیس دانشگاه شیراز در این مراسم ضمن تبریک به دانشجویان جدید الورود برای قبولی و حضور در دانشگاه و تبریک به سایر دانشحویان بابت شروع سال جدید تحصیلی، گفت: تعدد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به چالشی در جامعه کنونی تبدیل شده و کار را برای مردم دشوار کرده است.

وی ادامه داد: توجه جدی به معضل بیکاری و فرسودگی جوانان استان فارس باید در دستور کار مسئولان استان باشد.

 

حمید نادگران با بیان اینکه باید از تحقیقات سنتی به حالت مدرن تغییر یافت، عنوان کرد: دستگاه ها و ارگان های مختلف با برنامه ریزی همدلانه و هم افزایی درون و برون سازمانی می توانند ضامن ایجاد این تغییر رویکرد باشند.

وی از خیرین درخواست کرد که نگاه خود را در کارهای خیر وعام المنفعه به سمت دانشگاه ها و جوانان نیز سوق دهند.

رئیس دانشگاه شیراز با گلایه از وضعیت بودجه و اعتبارات دانشگاه ها تصریح کرد: با تخصیص تنها 70 درصدی اعتبارات دانشگاه ها که تنها کفاف حقوق اساتید و کارکنان را هم نمی دهد، در دانشگاه چه می توان کرد؟

وی در خصوص آسیب های اجتماعی در دانشگاه ها بیان داشت: آسیب های مختلف اجتماعی و نفوذ در دانشگاه ها بحثی جدی می باشد که غفلت از دانشگاه و جوانان در هیچ زمینه ای هیچ توجیهی برا ایندگان و خدا برنمی تابد.

نادگران در پایان ابراز داشت: علیرقم همه مشکلات و با امید به فردایی بهتر، می توانیم به مشکلات و معضلات غلبه کرد.

 

 

 

رسالت دانشجویان و دانشگاه ها برای مقابله با تحریم/ مسئولان حرف های دانشجویان را بشنوند

 

استاندار فارس در آیین بازگشایی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان فارس با بیان اینکه شیراز شهر علما ، فقها ، ادبا و اطبای حاذقیست که شناسنامه علمی و هنری کشور هستند، گفت: به گفته رهبر مقام معظم رهبری، دانشگاه شیراز دار العلمی‌ست در دار العلمی.

وی در خصوص وظایف دانشگاه ها و دانشجویان بیان کرد: علم آموزی یکی از مهم ترین وظایف دانشجویان است و دانشگاه ها نیز می بایست خلاقیت و بحث کار آفرینی را در دانشجویانان تقویت کنند.

عنایت اله رحیمی در ادامه به تشکل های دانشجویی پرداخت و خاطر نشان کرد: وجود و فعالیت تشکل های دانشجویی نیاز امروز جامعه می باشد و می باید دانشجویان در این تشکل های صنفی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ورود کرده که در فردای زندگی بسیار به آن ها کمک خواهد کرد.

وی خطاب به روسای دانشگاه ها اذعان داشت: روسای دانشگاه ها به دانشجویان اجازه فعالیت بدهند، اجازه دهند حرفشان را بزنند و اینکه بدانید آزمایش و خطا در جامعه ای کوچکتر همچون دانشگاه، بسیار کمتر ضربه می زند.

نماینده عالی دولت در استان فارس افزود: فرزندان ما در منزل هم ممکن است دچار خطا شوند ولی ما آن ها را ستاره دار نمی کنیم و در عوض آن ها را راهنمایی و هدایت می کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: در تشکل ها دانشجویان تحمل پذیری، نقد و انتقاد را می آموزند و مهم تر اینکه یاد می گیرند همه موارد و کارهایشان باید در مسیر درست قانونی باشد.

استاندار فارس با اشاره به اهدافی که برای کشور قرار داده شده و در منشور انقلاب نیز آمده که مهم ترین آن ها استقلال، آزادی، جمهوریت، مبارزه با ظلم و ستم، ایستادگی در برابر استکبار و خدا جویی و خداخواهی می باشد، متذکر شد: اگر بخواهیم مستقل بمانیم و الگویی برای جوامع دیگر در سطح بین المللی باشیم، باید هزینه های آن را نیز بپذیریم.

وی با بیان اینکه در جنگ تحمیلی جبهه و خاکریز دشمن مشخص بود اظهار داشت: امروز نیز همانند جنگ تحمیلی در حال نبرد هستیم اما این جنگ به شکلی دیگر دامن گیر ملت ما شده و آن ها را تحت فشار قرار داده و تحریم ها نیز خانواده ها نشانه رفته است.

رحیمی با اشاره به رسالت های دانشجویان و دانشگاه ها که فعالیت در حوزه های علم، پژوهش و فناوری می باشد، گفت: دانشگاه و دانشجویان برای مقابله با این تحریم ها رسالتی برعهده دارند و این رسالت در بیانیه گام دوم به خوبی مطرح و بیان شده است.

وی همچنین بیان کرد: از دانشگاه ها انتظار می رود که مسئله ای و ماموریت محور حرکت کرده و علمی را آموزش دهند که برای حرکت جامعه مفید بوده و به چرخ صنعت کشور کمک نماید.

نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان اینکه دانشجویان باید خودباوری را در خود ایجاد و تقویت نمایند، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی و ارگان های مختلف از نظرات کارشناسانه و فنی دانشجویان و اساتید استقبال کرده و از آن ها در کارها و فعالیت هایشان بهره ببرند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به کمرنگ شدن اخلاق در جامعه، لزوم اهمیت دادن به این مهم در دانشگاه بیش از پیش می شود.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در شیراز؛ در پایان از مهتاب نبوی ، کاراته کار دارنده مدال طلای پارالمپیک با حضور کلیه مقامات، مسئولان و روسای دانشگاه ها تجلیل به عمل آمد.

 

 

گزارش از محمد صادقی

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/82680/رسالت دانشجویان و دانشگاه ها برای مقابله با تحریم/ مسئولان حرف های دانشجویان را بشنوند/ لزوم منعطف شدن نگاه خیرین به دانشگاه ها

چاپ خبر