آیا مردان بیشتر به بیماری کووید ۱۹ دچار می‌شوند؟

کد مطلب: 86908  |  تاريخ: یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹  |  ساعت: ۲۱:۵۹


آیا مردان بیشتر به بیماری کووید ۱۹ دچار می‌شوند؟

آمارها نشان میدهد مردان به نسبت اندکی بیشتر از زنان به کووید ۱ ۹مبتلا شده اند. چه مباحث علمی در این خصوص وجود دارد. یك دلیل بیولوژیك احتمالی این روند این است كه مردان در ایجاد پاسخ ایمنی به اندازه زنان کارآمد نیستند. این بدان معنی است كه بعد از آلوده شدن به ویروس بیماری شدیدتری را تجربه خواهند کرد. البته این در حد یک حدس‌ و‌ گمان است.

گزارشات اخیر از ایتالیا، جایی که آمار مرگ‌ومیر ناشی از کووید 19 هم‌چنان در حال افزایش است، حاکی از آن است که مردها همانند افراد سال‌خورده و بیماران قلبی بیشتر در خطر فوت در اثر این بیماری هستند. ولی چرا این بیماری بیش از زنان بر مردان تأثیر می‌گذارد؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از iflscience، همین روند در چین نیز مشاهده شده ‌است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین بعد از بررسی 44672 مورد دریافتند که 2.8 درصد از مردان آلوده جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که این بیماری در تنها 1.7 درصد از زنان کشنده بوده ‌است. حتی برای کودکان زیر 16 سال، به‌نظر می‌رسد جنسیت در انتقال بیماری نقش داشته باشد.

آیا کووید 19 برای مردان خطرناک‌تر است؟

یك دلیل بیولوژیك احتمالی این روند این است كه مردان در ایجاد پاسخ ایمنی به اندازه زنان کارآمد نیستند. این بدان معنی است كه بعد از آلوده شدن به ویروس بیماری شدیدتری را تجربه خواهند کرد. البته این در حد یک حدس‌ و‌ گمان است.

هم‌چنین هورمون جنسی استروژن، که در زنان فراوان است، نقش مهمی در ایمنی بدن دارد. جدا از این، تعداد زیادی ژن مرتبط با ایمنی کدشده در کروموزوم X وجود دارد که زنان دارای دو عدد هستند، در حالی که مردان فقط یک عدد دارند.

تصور می‌شود که شیوه زندگی نیز می‌تواند نقش اساسی در این ماجرا داشته باشد. مثلا سیگار کشیدن باعث تشدید بسیاری از بیماری‌های تنفسی می‌شود. جمعیت مردان سیگاری بسیار بالاتر از زنان سیگاری است. هم‌چنین مردان بیشتر نسبت به زنان از فشار خون بالا رنج می‌برند، این می‌تواند مکانیسم دیگری باشد که از طریق آن کووید 19 می‌تواند برای مردان کشنده‌تر باشد.

ویروس‌های کرونا در درجه اول از طریق تماس نزدیک، به ویژه از طریق قطرات تنفسی ناشی از سرفه و عطسه تا حدود ۲ تا ۴.۵ متر پخش می‌شوند. ۱٫۸ متر RNA ویروس همچنین در نمونه‌های مدفوع از بیماران آلوده یافت شده‌است. مطالعات نشان داده‌اند که این ویروس می‌تواند حتی در دوره کمون عفونی شود، اما برپایه اعلام سازمان جهانی بهداشت در این زمان به احتمال زیاد انتقال از افراد بدون علامت است و عامل اصلی انتقال نیست.

انتهای پیام/

تیمور خسروی


http://stnews.ir/content/news/86908/آیا مردان بیشتر به بیماری کووید ۱۹ دچار می‌شوند؟

چاپ خبر