بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید خطر دیابت نوع ۲ کمتری دارند

کد مطلب: 89848  |  تاريخ: یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۷:۰۰


بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید خطر دیابت نوع ۲ کمتری دارند

محققان با یک تجزیه و تحلیل جدیدی از یک پایگاه داده بیمه ای ایالات متحده نشان دادند که بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید نسبت به سایر افراد، از جمله افراد مبتلا به انواع دیگر آرتریت، ابتلا به دیابت نوع ۲ خطر کمتری (۲۴٪ تا ۳۵٪ ) دارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکال نیوز، محققان با یک تجزیه و تحلیل جدیدی از یک پایگاه داده بیمه ای ایالات متحده نشان دادند که بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید نسبت به سایر افراد، از جمله افراد مبتلا به انواع دیگر آرتریت، ابتلا به دیابت نوع 2 خطر کمتری (24٪ تا 35٪ ) دارند.

بر طبق این تجزیه و تحلیل، که در مجله مراقبت و تحقیقات آرتروز منتشر شده است، بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید با چهار گروه دیگر مقایسه شده است: افراد از جمعیت عمومی بدون آرتریت روماتوئید،  افراد دارای فشار خون بالا، افراد مبتلا به آرتروز و افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک. در مجموع این تجزیه و تحلیل 449327 نفر را شامل شد.

در دوره متوسط پیگیری 1.6 سال ، میزان ابتلا به دیابت نوع 2 در گروه آرتریت روماتوئید (7 در هر 1000 نفر در سال) و در گروه فشار خون بالا (12.3 در هر 1000 نفر در سال) بالاترین بود. پس از تنظیمات، آرتریت روماتوئید با خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در مقایسه با چهار گروه دیگر با 24٪ تا 35٪ کاهش همراه بود.

در حالی که التهاب سیستمیک در آرتریت روماتوئید خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد، یافته های ما بطور غیر منتظره نشان می دهد که داشتن آرتریت روماتوئید به خودی خود باعث افزایش خطر دیابت نوع 2 در مقایسه با چهار گروه دیگر نمی شود. از آنجا که همه بیماران آرتریت روماتوئید موجود در مطالعه ما با حداقل یک داروی ضد ویروس اصلاح کننده بیماری تحت درمان بودند، مطالعه ما قادر به آزمایش ارتباط بین درمان یا تعهدی برای آرتریت روماتوئید و خطر دیابت نوع 2 نیست. "

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی شایعترین بیماری التهابی سیستمیک مفاصل بوده و جزء بیماری‌های خود ایمنی مزمن محسوب می‌شود. شیوع جهانی آن حدود یک درصد گزارش شده‌است. زنان، سیگاری‌ها و افراد دارای سابقه خانوادگی مثبت بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند. ناتوانی دراین بیماری شایع و قابل توجه است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.news-medical.net/news/20200805/Adults-with-rheumatoid-arthritis-have-lower-type-2-diabetes-risk.aspx


http://stnews.ir/content/news/89848/بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید خطر دیابت نوع ۲ کمتری دارند

چاپ خبر