تولید داروی گیاهی ضد قند در سیستان و بلوچستان/ کارآفرین موثر می تواند برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کند

کد مطلب: 90513  |  تاريخ: شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۰:۰۴


گفتگوی تفضیلی علم و فناوری با بانوی کارافرین زاهدانی/

تولید داروی گیاهی ضد قند در سیستان و بلوچستان/ کارآفرین موثر می تواند برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کند

عصمت دهباشی، کارشناس رشته مهندسی باغبانی و گل های زینتی از دانشگاه علمی کاربردی است که توانسته با رشته خود ایجاد اشتغال در شهر زاهدان کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از زاهدان، عصمت دهباشی، یکی از کار آفرینان موفق است که توانسته به وسیله رشته تحصیلی خود در زمینه کشاورزی دارویی را کشف کند که در جامعه امروز که همه درگیر بیماری های مختلف هستند استفاده شود.

متن ذیل گفتگوی علم و فناوری با این بانوی کارآفرین است:

این داروی گیاهی نقش مهمی در روند بهبود بیماری ها در استان سیستان و بلوچستان دارد. کشاورزی محور توسعه در استان سیستان و بلوچستان می باشد و ظرفیت های بی شماری از شمال و جنوب در استان به وجود می آورد.

 با قرار دادن سرمایه های لازم برای فعالیت در این عرصه و جوانان کمک می کند که شاهد شکوفایی پیش از پیش در این زمینه باشیم.

با کمک فارق التحصلیان در مقطع کارشناسی و با تلاش گسترده توانستیم با امکانات گلخانه ای، آزمایشگاهی، اداری و فرآوری گیاهان دارویی اقداماتی انجام دهیم که پیشرفت های فعلی نتیجه اعتماد و همکاری در این مجموعه است.

درآمد اصلی ما در بحث گياهان دارویی در  راستای فرآوری، عصاره گری و انسالین گیری است که در حال حاضر توانسته ایم در هر هکتار کشت گیاهان دارویی را به 40 درصد هزینه انجام شده درآمد کسب کنیم.

ثبت شرکت سفیران سلامت در منطقه سیستان با هفت نفر از دانش آموختگان مرکز آموزشی شهید خیابانیان شروع شد که در این شرکت در زمینه کشت و کار تولیدی از نیروهای کارگری و خدمات استفاده می شود که این به نوبه ای توانسخ اشتغال مناسبی برای روستایان به وجود آورد.

بهتر این است ما دانش آموختگان دانشگاهی خود را با تکیه بر معلومات و داشته هایشان کار آفرینی کنیم و به دنبال کار دولتی نباشیم.

یک کار آفرین موثر می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال برای خود برای سایرین نیز شغل ایجاد کند.

کار افرینی من در قالب گیاه کارلا بوده است؛ این گیاه یکی از سبزیجات معروف آسیای جنوبی می باشد که در آمازون، آفریقای شرقی، جزایر واقع در دریا و جنوب آمریکا به منظور تامین غذا و دارو کشت می شود.

گیاه کارلا یا موردیکا کارنتیا از خانواده کدوئیان می باشد که شبیه خیار است؛ گیاهی یکساله و تک پایه با تعدادی زگیل که روی سطح آن قرار دارد؛ با وجود اینکه طعم آن تلخ است از کدوم مغزی محسوب می شود که علاوه بر آن دارای استفاده های متنوعی می باشد.

این گیاه از ریشه، ساقه، برگ و تخم آن استفاده غذایی و دارویی می شود که اثرات تایید شده میوه کارلا باعث کاهش قند خون و کلسترول می شود.

خاصیت دارویی این گیاه زمانی که نارس است می باشد که این گیاه ارزشمند اخیرا از کشور هندوستان وارد ایران شده است.

این گیاه را می توان در مناطق گرمسیری مثل سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر کاشت؛ کارلایک ایده جدید موسسه آموزشی، مهارتی و علمی کاربردی بود که در سال 1396 آغاز شد.

تولید کارلا حمل میوه در کارگاه، شستو و خردکردن میوه، فریز کردن از فعالیت های این مجموعه آموزش ومهارتی می باشد.

انتقال دادن بخشی از میوه های خرد شده به کارخانه های شیر میکس، طبق فرمولاسیون بسته بندی بخشی از فعالیت این موسسه می باشد.

پس از برداشت این محصول تولید شده به علت افزایش شیوع بیماری های قندی در جامعه مشتریان زیادی متقاضی دستیابی به آن هستند.


http://stnews.ir/content/news/90513/ تولید داروی گیاهی ضد قند در سیستان و بلوچستان/ کارآفرین موثر می تواند برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کند

چاپ خبر