انسان‌ها در ۵۰ سال گذشته ۷۰ درصد از حیات وحش را نابود کرده‌اند

کد مطلب: 90864  |  تاريخ: شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۸:۰۰


انسان‌ها در ۵۰ سال گذشته ۷۰ درصد از حیات وحش را نابود کرده‌اند

جمعیت حیات وحش جهانی در طول نیم قرن گذشته به میزان بی سابقه ۷۰ درصد با کاهش همراه بوده است. یک گزارش مهم و جهان شمول از تاثیرات بی اما و اگر فعالیت های انسانی بر تنوع زیستی زمین حکایت دارد. جنگل زدایی, بیابان زایی، فعالیت های صنعتی و حمل و نقل افسارگسیخته انسان ها، زندگی در اکوسیستم زمین را بیش از همیشه برای گونه های مختلف موجودات دشوار کرده است.

اگر هزاران سال آینده یک تمدن غیرانسانی نگاهی به دوره حیات انسان ها روی زمین بیاندازد، افزایش سطح کربن جوی و لایه‌ای از پلاستیک در لایه های زمین‌شاسی تنها ردپای ما خواهد بود. یک گزارش مهم و گسترده نشان‌می‌دهد که جمعیت حیات‌وحش جهانی در طی 50 سال گذشته 70 درصد کاهش یافته‌است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFLScience، طبیعت درحال تجربه‌کردن یک سقوط آزاد است. جمعیت حیات‌وحش در سراسر کره زمین در طی 50 سال گذشته 70 درصد کاهش داشته‌ است. این نتیجه‌ را سازمان جهانی حفاظت از محیط‌زیست در روز چهارشنبه منتشر کرده است. این گزارش تصویری نفرت‌انگیز را از آن که چگونه جنگل‌زدایی‌ها، کشاورزی ناپایدار و تجارت غیرقانونی، می‌توانند زندگی حیوانات حیات‌‌وحش در اکوسیستم کره‌زمین را در معرض نابودی قرار‌ بدهند.

انسان‌ها در نیم قرن گذشته ۷۰ درصد از حیات وحش را نابود کرده‌اند

وضعیت زندگی حیات‌وحش در کره خاکی ما هرروز از روز پیشین بدتر می‌شود. گزارشی که در سال 2018 در این ارتباط منتشر شد، نشان‌ داد که جمعیت مهره‌داران از سال 1970 تا 2014، 60 درصد کاهش یافته‌ است. این پژوهش‌ جدید به مطالعه کاهش جمعیت‌ها از سال 1970 تا 2016 پرداخته‌ است که در طی این سال‌ها نرخ کاهش جمعیت از 60 درصد به 68 درصد صعود کرده‌ است.

دکتر «مارکو لامبرتینی» بازرس‌ ارشد سازمان جهانی حفاظت از محیط‌ زیست درباره این مسئله می‌گوید: «ما نمی‌توانیم از این شواهد به‌دست‌آمده چشم‌پوشی کنیم، این کاهش جمعیت‌های گسترده در میان گونه‌های مختلف حیات‌وحش نشان‌گر این نکته است که طبیعت درحال دست و پنجه نرم کردن با یک مشکل لاینحل است و سیاره ما چراغ قرمز اعلام خطر را در ارتباط سقوط اکوسیستم خود روشن‌ کرده‌ است.»

یکی از گونه‌های مهمی که کاهش جمعیت‌ها در آنها بسیار بارزتر است را گوریل‌های دشت‌شرقی تشکیل می‌دهند این گوریل‌ها که در پارک ملی « کاهازی-بیگا» در جمهوری دموکراتیک کنگو قرار دارند، حالا چیزی حدود 87 درصد جمعیت خود را در فاصلة بین سالهای 1994 تا 2015 از دست‌ داده‌ است.

عوامل مؤثر انسانی، فعالیت‌هایی هستند که به وسیله آن انسان‌ها محیط را تغییر داده و بر اقلیم تأثیر می‌گذارند. بزرگترین عامل مورد نظر کنونی افزایش سطح CO۲ در اثر برونده‌های مربوط به احتراق سوخت فسیلی است که در نتیجه آن‌ها ذرات معلق| آئروسل‌ها (ذرات معلق در جو) موجب اعمال اثر سرد سازی (بر اقلیم) می‌شود. عوامل دیگر، از جمله استفاده از زمین، استهلاک ازن، و تخریب جنگلها نیز بر اقلیم تأثیرگذار هستند.

انتهای پیام/

 

خبرنگار: محمدحسین ذاکری


http://stnews.ir/content/news/90864/انسان‌ها در ۵۰ سال گذشته ۷۰ درصد از حیات وحش را نابود کرده‌اند

چاپ خبر