سمعک کم هزینه؛ فقط با یک دلار، شنوایی خود را بازیابید

کد مطلب: 91083  |  تاريخ: دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۸:۲۰


در مجله PLOS ONE :

سمعک کم هزینه؛ فقط با یک دلار، شنوایی خود را بازیابید

دستگاه LoCHAid؛ دستگاهی که با کمترین هزینه امکان شنوایی را برای افراد مسن در سراسر جهان که توانایی خرید سمعک‌های موجود را ندارند،فراهم می‌سازد تا به خوبی بشنوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ دستگاه LoCHAid؛ دستگاهی که با کمترین هزینه امکان شنوایی را برای افراد مسن در سراسر جهان که توانایی خرید سمعک‌های موجود را ندارند،فراهم می‌سازد تا به خوبی بشنوند.

دستگاه LoCHAid فوق العاده کم هزینه بوده و به گونه‌ای طراحی شده است که در جا‌هایی که باشند به راحتی ساخته و تعمیر می‌شوند. انتظار می‌رود این دستگاه مینیمالیستی بیشتر اهداف سازمان بهداشت جهانی را برای سمعک با هدف کاهش شنوایی مربوط به سن کم تا متوسط ​​برآورده کند. نمونه‌های اولیه ساخته شده تاکنون به جای سمعک‌های پشت گوش مانند پخش کننده‌های موسیقی به نظر می‌رسند.

دکتر Saad Bhamla، استادیار دانشکده مهندسی شیمی و بیومولکول در انستیتوی فناوری جورجیا گفت: "چالشی که ما برای خود قرار دادیم ساخت سمعک مینیمالیستی، تعیین میزان خوب بودن آن و پرسیدن اینکه برای میلیون ها نفر که می توانند از آن استفاده کنند مفید است. این نیاز بدیهی است زیرا سمعک های معمولی هزینه زیادی دارند و فقط بخشی از کسانی که به آنها نیاز دارند دسترسی دارند."

 

استادیار Georgia Tech M. Saad Bhamla نمونه اولیه LoCHAid را مونتاژ می کند، سمعک فوق العاده کم هزینه که با با هزینه کمتر از یک دلار ساخته شده است.

 

کاهش شنوایی مربوط به سن بیش از 200 میلیون بزرگسال بالای 65 سال در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​که کمتر از 3 درصد بزرگسالان در مقایسه با 20 درصد در کشورهای ثروتمند از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، با هزینه متوسط ​​جفت سمعک در ایالات متحده 4700 دلار و حتی دستگاه‌های تقویت کننده صدای شخصی ارزان قیمت که معیارهای فروش به عنوان سمعک را ندارند در جهان صدها دلار قیمت دارد.

علاوه بر این دلیل دیگر، گرانی این است که سمعک‌های خوب چیزهای فراتر از تقویت صدا ارائه می‌دهند. کاهش شنوایی معمولاً در فرکانسهای مختلف اتفاق می‌افتد، بنابراین افزایش صدا می‌تواند درک گفتار را دشوارتر کند. از آنجا که رمزگشایی گفتار برای مغز انسان بسیار پیچیده است، دستگاه همچنین باید از تحریف صدا یا افزودن سر و صدایی که می‌تواند توانایی درک کاربر را مختل کند، جلوگیری کند.

باملا و تیم وی تصمیم گرفتند تا کاهش شنوایی مربوط به سن را متمرکز کنند زیرا افراد مسن تمایل به کاهش شنوایی در فرکانس‌های بالاتر دارند. تمرکز روی یک گروه بزرگ با کاهش شنوایی مشابه با کاهش دامنه تقویت فرکانس صدا مورد نیاز، طراحی را ساده کرد.

LoCHAid از اجزای خارج از قفسه که به طور گسترده در دسترس هستند استفاده می شود که در مجموع قیمت آنها کمتر از یک دلار است.

سمعک‌های مدرن از پردازنده‌های سیگنال دیجیتال برای تنظیم صدا استفاده می‌کنند، اما این اجزای سازنده برای هدف تیم بسیار گران هستند. بنابراین تیم تصمیم گرفت دستگاه خود را با استفاده از فیلترهای الکترونیکی برای شکل دادن به پاسخ فرکانس، روشی ارزان تر که در سمعک‌ها استاندارد بود قبل از اینکه پردازنده ها به طور گسترده در دسترس قرار بگیرند، بسازند.

Soham Sinha، اولین نویسنده مقاله، که در نیمه روستای هند متولد شده و یک کاربر طولانی مدت است، گفت: "استفاده از استاندارد مانند پاسخ خطی و شکل دادن به آن با استفاده از فیلترها به طور چشمگیری باعث کاهش هزینه و تلاش لازم برای برنامه نویسی می‌شود.

سیناگفت: "من با کم شنوایی متولد شدم و سمعک نمی‌گرفتم و این پروژه برای من فرصتی به وجود آورد تا یاد بگیرم برای کمک به دیگران که ممکن است در همان وضعیت من باشند اما منابع لازم برای تهیه سمعک را ندارند، می توانم کمک کنم."

وینایا مانچایا، استاد علوم گفتار و شنوایی در دانشگاه لامار و یکی دیگر از اعضای تیم تحقیق، گفت: توانایی شنیدن تاثیر مهمی در کیفیت زندگی ایجاد می‌کند، به ویژه در افراد مسن که ممکن است دسترسی کمتری به روابط اجتماعی داشته باشند. وی گفت: "شنوایی تأثیر مستقیمی بر احساس و رفتار ما دارد." "برای افراد مسن، از دست دادن توانایی شنیدن می تواند منجر به کاهش شناختی سریعتر و بزرگتر شود."

سمعک ارزان قیمت ساخته شده توسط تیم باملا بدیهی است که نمی‌تواند همه کارهایی را که دستگاه‌های گران قیمت انجام می‌دهند انجام دهد، تفاوت این سمعک با سمعک‌های گران قیمت مانند خرید یک ماشین ساده در مقابل یک ماشین لوکس است.

از نظر منچایا، مسئله این است که آیا دستگاه نمونه اولیه ارزش کافی برای هزینه را دارد؟ محققان به طور گسترده عملکرد الکترو آکوستیک دستگاه خود را بررسی کرده اند، اما آزمایش واقعی در آزمایشات بالینی و کاربری انجام خواهد شد که قبل از تأیید اعتبار به عنوان یک وسیله پزشکی لازم خواهد بود.

 

اجزای الکترونیکی LoCHAid در صورت خرید عمده کمتر از یک دلار هزینه دارند اما این شامل هزینه های مونتاژ یا توزیع نمی شود. اندازه نسبتاً بزرگ آن امکان مونتاژ با تکنولوژی پایین و حتی تولید و تعمیرات خود به خود را فراهم می کند. نمونه اولیه از یک جعبه چاپ شده سه بعدی استفاده می کند و باتری های مشترک سکه ای یونی لیتیوم یا یون لیتیوم طراحی می شود که برای پایین نگه داشتن هزینه ها تا حد ممکن ساخته شده است. باملا گفت، با تمرکز بر روی افراد مسن، این دستگاه می‌تواند به صورت آنلاین یا بدون نسخه خریداری شود.

وی گفت: "ما نشان داده ایم كه می توان با كمتر از قیمت یك فنجان قهوه سمعك ساخت." "این اولین قدم، یک فناوری پلت فرم است و ما نشان داده ایم که هزینه کم به معنای کیفیت پایین نیست."

جزئیات پروژه امروز (23 سپتامبر 2020) در مجله PLOS ONE شرح داده شده است.

منبع خبر

انتهای پیام/

خبرنگار:حسینی مفرد


http://stnews.ir/content/news/91083/سمعک کم هزینه؛ فقط با یک دلار، شنوایی خود را بازیابید

چاپ خبر