جای خالی اپیدمیولوژی در مواجهه با کرونا

کد مطلب: 91382  |  تاريخ: یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۶:۰۵


یادداشت؛

جای خالی اپیدمیولوژی در مواجهه با کرونا

شاهکار وزارت بهداشت انتشار آمار مبتلایان به کرونا بر اساس جنسیت و سن است. اما چرا تحلیل و واکاوی از بیماری های زمینه ای و نحوه تغذیه و کمبود ویتامین ها و دیگر موارد مبتلایان و از همه مهمتر نحوه ابتلای آنها صورت نمی گیرد؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ دکتر سعید دهقان خاوری عضو هیئت علمی دانشگاه میبد نوشت: علمی است به اسم اپیدمیولوژی که بد نیست در این اوضاع با این همه متخصص در این زمینه، مراجعه به آن شود. باید بعد از گذشت هشت ماه از اپیدمی کرونا بررسی شود چرا نرخ مرگ و میر در بیمارستان های ما بالاست؟

در یک مقاله خواندم یکی از علل، سیستم تهویه نامناسب اتاق های بیمارستانهای ماست. و البته اگر بررسی شود علل مختلفی به دست خواهد آمد.

چرا صدا و سیما فقط هر روز کشورهایی مانند آمریکا و هند و فرانسه را در بوق و کرنا می کند اما کسی مدل نیوزیلند و حتی چین را بررسی نمی کند؟ چرا گزارشگر، تحلیلی جامع از کشورهای موفق در مهار کرونا را ارائه نمی دهد؟ بدنه متخصصین و کارشناسان در صدا و سیما چه نقشی دارند؟

فقط گونه ای وانمود می کنند که همه ی دنیا بدتر از ماست و جای شکرش باقیست. خب طبیعی است اگر مدل های موفق را تحلیل کنند مردم خواهند پرسید پس چرا وضع ما اینچنین است؟

جالب آنکه افرادی هم که پیشنهاد می دهند متهم به غرب زدگی و وادادگی می شوند. باید باور کنیم چیزی به نام علم وجود دارد. علم مدیریت، علم اقتصاد و علم اپیدیمیولوژی ... که کشورهای موفق از آن بهره می گیرند و این دقیقا همان کاری است که ما انجام نمی دهیم.

به مانند مشکلات اقتصادی که هر وقت نرخ بیکاری آمریکا بالا می رود گزارش می دهند، اما گزارش و تحلیلی از نرخ نزدیک به صفر تورم و بیکاری پایین در همین اوضاع از کشورهای موفق ... نمی دهند. باید باور کنیم که با ضعیف نشان دادن و یا نشان دادن ضعفهای بقیه، قوی نخواهیم شد.

تاانتقادی می شود بحث تحریم پیش کشیده می شود اما داستان فقط تحریم نیست و اگر هم بود مربوط به ماه های اول اپیدمی می شد.

این همه پول پژوهشی و مقاله هزینه می شود چرا تحقیق جامع و کامل اپیدمیولوژی از فوت شدگان و مبتلایان انجام نمی گیرد؟

شاهکار وزارت بهداشت انتشار بر اساس جنسیت و سن و ... است. چرا تحلیل و واکاوی از بیماری های زمینه ای و نحوه تغذیه و کمبود ویتامین ها و دیگر موارد مبتلایان و از همه مهمتر نحوه ابتلای آنها صورت نمی گیرد؟

یکی نوشته بود:"اینروزها بدنبال یک مقاله به زبان پارسی میگردم که محققان داخلی از دموگرافی کرونا نوشته باشند. بانک اطلاعاتی محققان اپیدمیولوژی کجاست؟"

ادامه این روند به نفع چه کسانی است؟ واردات دارو و واکسن؟ سیاست زدگانی که به دنبال منافع کوتاه مدت خود هستند؟

آیا کرونا گروگان گرفته شده است؟

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/91382/جای خالی اپیدمیولوژی در مواجهه با کرونا

چاپ خبر