دفترچه قسط بزرگ دولت

کد مطلب: 91421  |  تاريخ: شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۶:۳۰


دفترچه قسط بزرگ دولت

دولت فعلی یک دفترچه قسط بزرگ به اندازه تمام کسری بودجه و برداشت از صندوق توسعه ملی، اوراق مشارکت و تن خواه برای دولت بعد به ارث گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، آخرین تجربه تورم بالا در سال ۷۴ بود که شاهد تورم ۴۹%  بودیم و مجدد در سال ۹۸ ما شاهد تورم ۴۲% بودیم که در واقع هیچ اصلاح ساختاری هم در کار نبود و از طرفی تعطیلی کارخانجات هپکو، هفت تپه آذراب و فرآیند تعدیل نیرو همگی ناشی از کسری بودجه دولت بود که آن هم ناشی از عدم فروش نفت و عدم وصول برخی درآمدهای نفتی بود.

 

سیل برق‌آسای فصل بهار سال ۹۸ نیز کمک مالی دولت را می‌طلبید، دولتی که برای امور مصوب خود نیز کسری بودجه داشت، مانند پرداخت یارانه ها به خصوص برای قشری که زیر خط فقر و با ماهیانه ۲۲۰ هزار تومان درآمد زندگی می کنند و یا پرداخت حقوق کارمندان ۴/٧ میلیون خانواده که ۱۸ میلیون نفر را تشکیل می‌دهند و نهایتا هزینه های عمرانی و فرهنگی که تعطیل شدن پروژه های عمرانی باعث مختل شدن زندگی پیمانکاران می شد و عدم فروش نفت در واقع باعث درگیر شدن طبقه متوسط شهری که عامل آشوبها، اعتراضها و انقلاب ها بودند می شد و این کسری بودجه به راحتی می توانست یک دولت را ساقط کند.

 

راه های کسب درآمد دولت ها شامل موارد زیر است:

 ۱. فروش نفت خام:

سال ۹۸ که قرار بود ١/۵ میلیون بشکه نفت بفروشیم تنها ۳۰۰ هزار بشکه فروختیم و با اینکه می دانیم قیمت نفت نوسان دارد و از طرفی به واسطه تحریم ها صادرات نفت نیز نوسان بالایی دارد و یا اینکه هشت کشور خریدار جدی نفت از کشور ما هستند که اگر به هر دلیلی از ما نفت نخرند معضل بزرگی در اقتصاد ما به وجود می آید و این ها همگی نشان دهنده ناپایدار بودن درآمدهای حاصل از فروش نفت است ولی کماکان دولت بر فروش بیش از اندازه نفت پافشاری می کند.

 

٢. صندوق توسعه ملی:

هر دولت موظف است ۲۰ درصد درآمدهای نفتی را بدون کم و کاست به این صندوق واریز کند این صندوق هر چند در اختیار دولت است ولی حساب پس انداز نسل های آینده می باشد که برداشت از این صندوق فقط برای دادن تسهیلات به طرح‌های مفید می باشد که دارای توجیه اقتصادی هستند و یا سرمایه‌ گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی که نهایتاً اصل و سود تسهیلات اعطایی به صندوق  برگردد.

 

قانونا استفاده از صندوق توسعه ملی برای پرداخت بدهی‌های دولت ممنوع است و اجازه استفاده مصرفی ندارند ولی دولت‌ها با دریافت حکم حکومتی از رهبری از آن برداشت می کنند و واقعیت این است که مواردی هم که از صندوق برداشت می شود در محل مورد نظر صرف نمی شود و دولت فعلی هم همین کار را انجام داد و از طرفی دست‌درازی علنی هم کرد و در بودجه سال ۹۹ به طرز عجیبی از این صندوق به عنوان منبع درآمد دولت ذکر کرده است.

 

طبق برنامه پنجم توسعه برای کاهش وابستگی به نفت دولت ها باید حداقل ۲۰ درصد از فروش نفت و همچنین هر سال ۳ درصد اضافی به آن اضافه کنند یعنی در سال جاری باید دولت ۳۶ درصد واریز می‌کرد که علناً همان ۲۰ درصد را واریز و بلافاصله بیشتر از آن را هم برداشت کرد.

 

3. تنخواه:

پول هایی که اضافه بر هزینه ها، صرف هزینه های غیر قابل پیش بینی یا هزینه های خرد می شود، بانک مرکزی مبلغی را به عنوان تنخواه با چاپ پول در اختیار دولت قرار می دهد در واقع این چاپ پول پیش فروش دلار هایی است که در آینده قرار است از فروش نفت یا آزاد کردن پول‌های بلوکه شده به بانک مرکزی برگردد، در واقع نوعی استقراض از بانک مرکزی است که باعث افزایش نقدینگی کشور، ایجاد تورم، کم شدن ارزش پول مردم و فقیرتر شدن مردم می گردد در واقع نفت به بانک مرکزی پیش فروش می شود و توسط دولت پیش خوری می شود.

 

هر چند سال ٩٨ مجلس پیشنهاد دولت را برای تنخواه رد کرد ولی در بودجه سال ۹۹ مجدد دولت روی آن حساب باز کرده است.

 

 ۴. انتشار اوراق مشارکت:

 دولت اوراق مشارکت منتشر می‌کند و مردمی که نقدینگی دارند با خرید این اوراق سرمایه‌گذاری یکساله می‌کنند تا سود مشخصی را در سال آینده دریافت کنند اما واقعیت این است که این اوراق استقراض دولت از جیب مردم است و دولت گمان می‌کند سال آینده با فروش نفت یا با مذاکره فرجی حاصل می شود و سود مردم را پس می دهد، دولت در سال ۹۸ منابعی را که باید اوراق مشارکت سال های گذشته را بازپرداخت می‌کرد ۱۸ درصد کاهش داد و بدهی های خود را به تأخیر انداخت.

 

افراط در انتشار اوراق قرضه و مشارکت بدون هیچگونه اصلاح ساختار یک پیام دارد و آن امید به فروش نفت با مذاکره!

 

۵. شبه نفت یا همان واگذاری دارایی های منقول:

 در اصل ۴۴ قانون اساسی خصوصی‌سازی باید برای سپردن فعالیت‌های دولتی به بخش خصوصی انجام شود، این واگذاری باید در بورس باشد ولی سازمان خصوصی‌سازی با واگذاری‌های غیر تخصصی باعث تعطیلی هپکو، هفت‌تپه و آذراب و... شد و باعث شد خریداران با ارزان خری، مفت خری، قیمت گذاری های سخیف، رانت اطلاعاتی، حراج اموال دولتی به نفع مدیران دولتی یا حلقه دوستان و نهایتا تعطیل کردن کارخانه ها با فروش زمین و اموال کارخانه سود ببرند.

 

فروش کارخانه هپکو که یک کارخانه فعال و خوب بود که با سر به زمین خورد و واگذاری تراکتورسازی تبریز که فروشنده  اساساً در جایگاه دادن وکالت به سازمان خصوصی‌سازی برای فروش نبوده است و یا قیمت گذاری اردوگاه باهنر به یک دهم قیمت که با ورود کنشگران حوزه اجتماعی خوشبختانه منتفی شد و دولت این دارایی ها را فروخته و صرف امور جاری می‌کند و نه امور زیرساختی ‌! این در واقع نوعی اختصاصی سازی است نه خصوصی‌سازی.

 

۶. فروش اموال غیر منقول:

 با برگزاری مناقصه وزارت اقتصاد انجام می گیرد ولی در واقع هیچ دارایی وجود ندارد که دولت بفروشد! دولت در سال ۹۸ تنها ۴۰۰ میلیارد یعنی یک دهم از فروش دارایی هایش محقق شد ولی دولت ۱۲ برابر بیش از این روی آن حساب باز کرده است!

 

این در واقع آتش زدن به اموال دولت و سراب بینی در مورد درآمدهاست، پس دولت دارای دارایی های زیادی برای فروش ندارد و دارایی‌های دولت بیشتر اموال شرکت‌های دولتی است که فروش آن با خصوصی سازی امکان پذیر است نه فروش اموال غیر منقول، خصوصی سازی هم که تبدیل به مفت فروشی شده است که امسال دولت گفت با حذف تشریفات مناقصه ها انجام می گیرد!

 

فروش اموال غیر منقول با نام زیبای( مولد سازی دارایی های دولتی) راهکار کاملا مقطعی با آفت مفت فروشی و تشدید کسری بودجه و افزایش ۱۲ برابری فروش اموال غیر منقول نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

در واقع دولت فعلی یک دفترچه قسط بزرگ  به اندازه تمام کسری بودجه و برداشت از صندوق توسعه ملی، اوراق مشارکت و تن خواه برای دولت بعد گذاشته است.

 

گزارش از سید مصطفی موسوی، مدیر فرهنگ‌سازی بسیج دانشجویی استان فارس

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/91421/دفترچه قسط بزرگ دولت

چاپ خبر