آیا کپک روی آبلیمو و آبغوره خطرناک است؟

کد مطلب: 91695  |  تاريخ: دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۸:۰۰


آیا کپک روی آبلیمو و آبغوره خطرناک است؟

یک کارشناس بهداشت گفت: کپک ها در انسان باعث ایجاد حساسیت و آلرژی می شود که در طولانی مدت ممکن است علائمی شبیه آسم ایجاد می کند.

دانیال فرهیخته در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری در جهرم گفت: اگر شرایط دمایی نگهداری آبلیمو و آبغوره نامناسب باشد و در یخچال نگهداری نشود، کپک‌های قهوه‌ای تا سیاه بر روی لبه بطری چسبیده و بر سطح آبلیمو و آبغوره مشاهده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه باید دقت شود که رنگ کپک‌های مورد بحث قهوه ای تا سیاه است، افزود: این کپک ها در انسان باعث ایجاد حساسیت و آلرژی می شود که در طولانی مدت ممکن است علائمی شبیه آسم ایجاد می کند.
این کارشناس بهداشت با اشاره به طریقه اقدام و پیشگیری از ابتلا به این کپک ها، عنوان کرد: آبلیمو و آبغوره کپک زده باید دور ریخته شود؛ یعنی نمی توان کپک را جدا و از باقی مانده استفاده نمود.
وی با اشاره به اینکه برای پیشگیری از کپک زده می‌توان بعد از پر نمودن شیشه از آبلیمو و آبغوره،شیشه را در آب جوش قرار داد، اظهار کرد: این عمل باعث از بین رفتن باکتری ها و کاهش رشد قارچ می شود در نتیجه احتمال کپک زدگی کاهش می یابد.
فرهیخته ادامه داد: همچنین می توان با ریختن مقداری روغن زیتون که سطح محصول را بپوشاند،از کپک زدگی آبلیمو و آبغوره تا حدودی جلوگیری کرد.

 

گفتگو از مهدی رحمانیان

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/91695/آیا کپک روی آبلیمو و آبغوره خطرناک است؟

چاپ خبر