افزایش استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه برق شهید سلیمی نکا

کد مطلب: 94037  |  تاريخ: چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۰:۰۰


افزایش استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه برق شهید سلیمی نکا

مدیر شرکت پخش فرآوردهای نفتی منطقه ساری، گفت: استفاده از سوخت مازوت به دلیل جلوگیری از قطع گاز خانگی افزایش پیدا کرده است که خانوارها با کاهش ۱۰ درصدی مصرف انرژی زمینه کاهش خاموشی‌ها و استفاده از مازوت را فراهم کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، خاموشی‌های اخیر در کشور مورد نقد و نظر مردم و کارشناسان قرار دارد.

دلائل متعددی در ارتباط با علت خاموشی‌های اخیر کشور مطرح شده است، یکی از دلائل افزایش مصرف انرژی خانگی است.

نیروگاه شهید سلیمی نکا قطب تولید برق در کشور است، سابقه بیش از 40 ساله این نیروگاه بر همکان روشن است،بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز نیروگاه برای تولید برق با انتقال خط گاز تامین می‌شود.

به دلیل کاهش دما و افزایش میزان گاز مصرف خانگی متولیان امر برای جلوگیری از قطع گاز خانوارها اقدام به تامین انرژی نیروگاه از طریق سوخت دوم یا مازوت کردند.

مصرف سوخت مازوت فرایند خاصی دارد که زمینه کاهش تولید برق در نیروگاه را فراهم می‌کند، از طرفی زیرساخت‌های نیروگاه برای تولید برق گاز سوز بوده و با افزایش مصرف گاز خانگی به ناچار گاز مورد نیاز نیروگاه در اختیار خانوارها قرار گرفته است.

اظهارات رئیس شرکت نفت منطقه ساری به صورت غیر مستقیم به برخی از علت‌های خاموشی اشاره دارد.

سبحان بخشی شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی منطقه ساری بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان مازندران و در بخشی از اظهارات خویش اعلام کرد: خانوارها با کاهش 10 درصدی مصرف انرژی در برق و گاز می‌توانند کمک موثری به کاهش خاموشی‌ها داشته باشند.

وی با اعلام اینکه روزانه بیش از پنج میلیون لیتر سوخت مازوت در نیروگاه برق شهید سلیمی مصرف می‌شود، گفت: اقدامات لازم برای ذخیره سازی و تامین سوخت نیروگاه از تابستان سال جاری در دستور کار قرار گرفته است.

وی یادآور شد: برای تامین مازوت از پالایشگاه‌های مختلف اقدام می‌کنیم استفاده مثتمر از مازوت برای دولت هزینه دارد اما برای جلوگیری از خاموشی‌ها نباید ذخیر مازوت نیروگاهی کاهش یابد.

رئیس شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی مازندران خاطر نشان کرد: اقدامات لازم برای تامین سوخت مازوت انجام شده و مشکلی از این بابت نداریم.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک میلیارد متر مکعب سوخت مازوت در اختیار نیروگاه قرار گرفته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 144 درصد رشد مصرف داشتیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری نیروگاه شهید سلیمی نکا بیش از 40 سال ساخته شده است.

نیروگاه نکا با چهار واحدبخاری که هر کدام ظرفیت ۴۴۰ مگاوات را به صورت اسمی دارند هزار و ۷۶۰ مگاوات توان تولید کرده و یک بلوک سیکل ترکیبی شامل دو واحد گازی ۱۳۷ مگاواتی یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی و در مجموعه ۳۴۵ مگاوات قدرت سیکل ترکیبی دارد دو واحد توربین انبساطی که در مسیر گاز نصب شده که از انرژی گاز ورودی استفاده می‌کند و در مجموع ۲ هزار و ۲۱۴ مگاوات قدرت نصب شده نیروگاه است.

مازندران دو شرکت توزیع و پخش فرآوردهای نفتی دارد، شرکت پخش فرآوردهای نفتی منطقه ساری از گلوگاه تا آمل را پوشش می‌دهد.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/94037/افزایش استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه برق شهید سلیمی نکا

چاپ خبر